עקב משבר הקורונה: אושרו הקלות לתעשיינים ברגולציה הסביבתית
הערכת מצב נוספת בוצעה אתמול על ידי המשרד להגנת הסביבה, ואושרה הארכה אוטומטית של היתרים קיימים, דחייה נוספת במועד הדיווח למפל"ס ועוד
 • מאת: מערכת Infospot
 • פורסם בתאריך: 18/3/2020

נוכח מצוקת התעשייה והמגזר העסקי בשל התפשטות נגיף קורונה, ובקשה של התאחדות התעשיינים להתחשבות במפעלים, ביצע המשרד להגנת הסביבה הערכת מצב נוספת אמש, בה הוחלט על שורה של הקלות למפעלי תעשייה.

בין הצעדים עליהם הוחלט:

 • הארכה אוטומטית להיתרים קיימים ככל שניתן
 • הארכת היתרים קיימים העתידים לפוג ב־3 החודשים הקרובים
 • התמקדות בפיקוח על מפגעים שיש בהם סכנה משמעותית לציבור ולסביבה
 • דחייה נוספת במועד הדיווח למפל"ס עד ה 30.05.2020
 • דחייה של מועדי דיווח של היתרי פליטה לאוויר


כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. הנחיות חיטוי נגד קורונה לבתי עסק ורשויות מקומיות, 25.03.2020
 2. דוח משרד הביטחון: מסיכות נגד נגיף הקורונה, 16.03.2020
 3. דוח משרד הביטחון: חיטוי נגד נגיף הקורונה23.3.2020
 4. הקלות לתעשייה בהיתרים ורשיונות סביבתיים, 23.03.2020
 5. מידע נוסף על התמודדות עם משבר הקורונה | infospot

הארכה אוטומטית של ההיתרים הקיימים

במכתב שנשלח אתמול ממשרדו של מנכ"ל המשרד להגנ"ס גיא סמט לרובי גינל, מנכ"ל התאחדות התעשיינים, צוין כי המשרד יעמוד על כך שאיכות הסביבה לא תיפגע כתוצאה מהאתגרים הכלכליים והתפעוליים, אך עם זאת תאושר הקלה בלוחות הזמנים הנוגעים לדרישות רגולטוריות.

בכל הקשור להיתרים קיימים, המשרד יקדם הארכה אוטומטית ככל שיתאפשר ואף יפעל להארכת היתרים קיימים העתידים לפוג ב־3 החודשים הקרובים. נאמר כי המשרד מבצע בחינה של אופן יישום הנושא. אם יהיו עיכובים בשל המצב בביצוע הדרישות הרגולטוריות הקיימות, המשרד יאפשר קביעת לו"ז חדש ויאשר דחיות.

בקשת התעשיינים להימנע מביקורות פתע נדחתה, אך המשרד הבטיח להתמקד בפיקוח על מפגעים שיש בהם סכנה משמעותית לציבור ולסביבה. בכל מקרה, המפעלים מחויבים בדיווח על אירועים חריגים כרגיל.

בתגובה למכתב של מנכל המשרד להגנ"ס, נמסר כי "התאחדות התעשיינים מברכת על החלטת השר להגנת הסביבה לסייע לתעשייה בתקופה קשה זו, להארכת תוקפם של היתרים קיימים, להארכת מועדי הדיווח הנדרשים מתוקף הרגולציה הסביבתית, ולמיקוד פעולות הפיקוח בתקופה הקרובה במפגעים ובמצבים היוצרים סיכון משמעותי לציבור והסביבה.

יודגש כי ההתאחדות מצפה מהחברות להמשיך ולפעול בהתאם לדרישות החוק, ואין כל בקשה להקלות בהקשר זה. עם זאת, יתאפשר לעובדי המפעלים להתמקד בפעילות השוטפת לשמירה על תקינות ובטיחות המתקנים."

מוקד טלפוני למפעלים הנתקלים בקשיים עם רישיונות והיתרים

עוד הודיע המשרד כי מפעלים ועסקים הנתקלים בקשיים, דוגמת הוצאה או חידוש של שינוי היתרים ורישיונות, יכולים לפנות לאנשי הקשר הקבועים במחוזות ובמטה המשרד.

בנוסף, במוקד הסביבה 6911* נפתח מענה נוסף למפעלים ולעסקים הנתקלים בקשיים בכל הנוגע להוצאת היתרים ורישיונות. שעות המענה הן מ-9:00 עד 13:00.

עדכון ההקלה בדיווח למפל"ס

המשרד להגנת הסביבה מעדכן את ההקלה במועד הדיווח למפל"ס שפורסמה לפני מספר ימים.

נוכח יכולתם המוגבלת של הגורמים המדווחים לעמוד בדרישת הדיווח למפל"ס (מרשם פליטות לסביבה), המשרד מכיר בכך שייתכנו עיכובים בתקופה הקרובה ויקבל את הדיווח השנתי למפל"ס עד ליום 30.05.20.

יחד עם זאת, הודגש כי מי שמסוגל לדווח מוקדם יותר מתבקש לעשות זאת.

-------

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה