אירוע חומרים מסוכנים קטלני בלבנון: פיצוץ אמוניום חנקתי
שריפה שפרצה בנמל ביירות התפשטה והביאה לפיצוץ 2,500 טון אמוניום חנקתי שגרם לגל הדף שגרם לנזק ברדיוס של קילומטרים
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 05/8/2020

מספר לא סופי של 100 הרוגים ואלפי פצועים ונזק לאלפי מבנים ורכוש ברדיוס של קילומטרים נגרמו אמש כתוצאה מפיצוץ בשעות אחר הצהריים בנמל של העיר ביירות, בירת לבנון. מה שגרם לעיקר הנזק היה כנראה פיצוץ של 2,500 טון חומר מסוכן – אמונים חנקתי (NH4NO3) המכונה גם אמוניום ניטראט.

על רקע האירוע, אמרה השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "לאור האירוע שהתרחש בנמל ביירות בלבנון – אסור להפקיר את מפרץ חיפה. המפעלים בחיפה ייסגרו ושטח המתחם הפטרוכימי יטוהר." הנוסח המלא של דבריה מופיע בהמשך.

לקט סרטונים: פיצוץ חומ"ס בביירות, לבנון


הכתבות הרלוונטיות:

 1. סקר סיכונים מצרפי למפרץ חיפה: הסיכון כמו במערב, 08/07/2019
 2. רגולציה חדשה: ניהול סיכונים במפעל המחזיק חומ"ס, 24/01/2019
 3. חקיקה חדשה לניהול סיכונים במפעלים כימיים בארה"ב, 02/01/2017
 4. סין: אירוע חומרים מסוכנים קטלני, 13/08/2015
 5. למידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot

תגובת שרשרת: שריפה בנמל שהתפשטה

כמו במקרים אחרים, גם כאן מדובר בתגובת שרשרת שהחלה בשריפה שלא ברור עדיין מה גרם לה ובה נשרפו חומרים שונים, בחלק מהדיווחים דובר על זיקוקים. השריפה הזו התפשטה וגרמה לעשן לבן להיתמר מעל הנמל של ביירות.

אלא שמספר דקות לאחר מכן, השריפה התפשטה וארע השלב השני - פיצוץ חזק שמיד אחריו הופיעה פטריית עשן חום-אדמדם. הפיצוץ השני גרם לגלי הדף שהורגשו קילומטרים ספורים ממוקד האירוע. לפי הדיווחים הפיצוץ היה של החומר אמונים חנקתי בכמות של כ 2,500 טון שאוחסנו בנמל.

החומר החשוד בפיצוץ: אמוניום ניטראט אמוניום חנקתי

כאמור, החומר שאשם בפיצוץ הגדול שגרם לגל ההדף ולמרבית הנזק מהאירוע הוא אמוניום חנקתי, המשמש להכנת חומר דשן לחקלאות אך גם כחומר מחמצן חזק לייצור חומרי נפץ לתעשיית הכרייה והבנייה ולשימושים נוספים.

אמוניום חנקתי בד"כ מופיע כאבקה גבישית לבנה מוצקה בטמפרטורת החדר. החומר הופך לנוזל בכ 170 מעלות צלזיוס ואמור להתפרק לגז, מבלי להתפוצץ, בכ- 200 מעלות צלזיוס. אך במידה והוא נחשף לאש ישירה או מנגנון הצתה הוא יכול להתפוצץ.

ההיסטוריה של פיצוצים קטלניים של אמוניום חנקתי

בעשרות השנים האחרונות התרחשו כ-20 ארועי חומ"ס עם אמוניום חנקתי בהם היו הרוגים, הנה הקטלניים שבהם:

 • 21.09.1921 פיצוץ במפעל באפלאו, גרמניה: כ 4,500 טון אמוניום ניטראט ואמוניום סולפט שאוחסנו במפעל התפוצצו וגרמו לכ 500 הרוגים ומספר לא ידוע של פצועים.
 • 16.04.1947 פיצוץ בנמל טקסס, ארה"ב: שריפה על ספינה שעגנה בנמל גרמה לפיצוץ המטען שלה – 2,300 טון אמוניום חנקתי שגרמה לתגובת שרשרת בספינות סמוכות שחלקן הובילו נפט. הפיצוץ גרם לכ- 500 הרוגים ומאות פצועים נוספים. זהו ארוע החומ"ס הקטלני ביותר שארע בארה"ב.
 • 16.04.2013 פיצוץ במפעל בטקסס, ארה"ב: שריפה במפעל התפשטה למיכל אמוניום ניטראט שהכיל ב 10 טון אמוניום ניטראט שהתפוצץ. 15 הרוגים ויותר מ- 160 פצועים.
 • 13.08.2015 פיצוץ בנמל טיאנג'ן שבסין: לפני 5 שנים דיווחנו על הפיצוץ הזה באתר לוגיסטי בעיר הנמל טיאנג'ן בסין, שבו הייתה תגובת שרשרת של שריפה ופיצוץ של מספר חומרים מסוכנים, בינהם גם אמוניום חנקתי. האירוע גרם לכ 170 הרוגים ומאות פצועים נוספים.

מעניין לראות שבכל הארועים הקטלניים שצוינו לעיל, למעט הארוע משנת 1921 בגרמניה, הפיצוץ של האמוניום חנקתי נגרם בעקבות תגובת שרשרת של שריפה של חומרים אחרים שהתפשטה והגיעה למיכל אחסון של אמוניום חנקתי שהתפוצץ וגרם לנזק הנרחב.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל: "לאור האירוע שהתרחש בנמל ביירות בלבנון – אסור להפקיר את מפרץ חיפה. אירוע כמו זה שאירע בביירות, של פגיעה בחומרים מסוכנים, בהחלט מטריד אותי. מאז כניסתי לתפקיד אני זועקת את סוגיית מפרץ חיפה. כדי למנוע אסון כתוצאה מכמויות החומרים המסוכנים במפרץ, אני מובילה בימים אלה את תוכנית פינוי המפעלים ממפרץ חיפה, כולל אלה המשלבים חומרים מסוכנים. הרכבת כבר יצאה לדרך - המפעלים בחיפה ייסגרו ושטח המתחם הפטרוכימי יטוהר. בתוך עשור נהפוך את מפרץ חיפה ממוקד סיכון לאזור עם תעשיות ירוקות וחדשניות."