עיכוב ביישום תיקון קיגלי להפחתת השימוש בגזי קירור מזיקים, בשל העדר ממשלה
תיקון קיגלי לפרוטוקול מונטריאול העוסק בהפחתת השימוש בגזי קירור המהווים גזי חממה מזיקים במיוחד מתעכב בישראל בשל העדר ממשלה שתאשר תיקוני חקיקה. בינתיים ממשיכים ליישם את החלקים הקודמים של פרוטוקול מונטריאול
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/10/2019

במסגרת המאבק בשינויי האקלים התחייבה המדינה ליישם את תיקון קיגלי  לפרוטוקול מונטריאול, המגביל את השימוש בגזי קירור מסוג HFC החל מהשנה (2019), אלא שבשל העדר ממשלה שתאשר תיקוני חקיקה, היישום מתעכב.

בינתיים, יישום ההוראות הקיימות של פרוטוקול מונטריאול, שמיושמות מאז שנת 1989 להגבלת השימוש בגזי קרור מסוג HCFC  המזיקים לשכבת האוזון באטמוספירה, ממשיך כמתוכנן ומכסות יבוא מופחתות צפויים בשנת 2020.

מה זה פרוטוקול מונטריאול?

פרוטוקול מונטריאול שנחתם בשנת 1985 ונכנס לתוקף מספר שנים לאחר מכן, הוא הסכם בינלאומי שנועד לצמצם ולמנוע את השימוש בחומרים מסוג HCFC המדללים את שכבת האוזון [O3] באטמוספירה.

הפרוטוקול, עליו חתומות יותר כ-190 מדינות בעולם, נחשב להצלחה בינלאומית בזכות העמידה ביעדי ההפחתה המדורגים שיושמו החל משנת 1989 ואמורים להסתיים בשנת 2030 עם הפסקת השימוש בהם.

בזכות היישום המוצלח של פרוטוקול מונטריאול, האנושות הצליחה למנוע את ההידלדלות של שכבת האוזון האטמוספרית המגנה על חיי האדם על פני כדור הארץ. אל תתבלבלו עם פליטת גזי החממה ושינוי האקלים, תופעה שונה לחלוטין שמדינות העולם מתקשות להתמודד איתה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. חדש: הגבלת שימוש בגזי הקירור מסוג R-134 ו-R-410 ונוספים, 15.07.2018
  2. פורסמו כללים לחלוקת גזי קירור הפוגעים באוזון, 28.03.2018
  3. הצלחנו להפחית את פליטת גזי החממה בזכות המעבר לגז, 14.08.2019
  4. שינוי אקלים | infospot

מה זה תיקון קיגאלי לפרוטוקול מונטריאול?

תיקון קיגאלי לפרוטקול מונטריאול נחתם בשנת 2016 על ידי כ-190 מדינות במטרה לצמצם ולמנוע את השימוש בקבוצת חומרים בעלת השם המבלבל HFC שנעשה בהם שימוש כתחליפים ל-HCFC שפרוטוקול מונטריאול מנע את השימוש בהם.

קבוצת הגזים HFC שנועדה להחליף את ה HCFC’s -(הידרו-כלורו-פחממנים), אמנם לא פוגעים באוזון, אך התגלו כגזי חממה בעלי פוטנציאל התחממות גלובלית מאוד גבוה. לכן הוחלט להכניס תיקון לפרוטוקול מונטריאול (תיקון קיגאלי) לפיו יצומצמו הייצור והשימוש גם ב--HFCs ברמה הגלובלית. התיקון מחייב גם את ישראל, להתחיל לצמצם את השימוש בHFCs  

להמשך קריאת הכתבה המלאה