קבוצת דלק מוכרת את המתחם המזוהם בעכו
בתמורה ל-200 מיליון ₪, דלק מוכרת את הקרקע המזוהמת של מתחם תעשיות אלקטרוכימיות בעכו לתדהר והראל ביטוח
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/1/2021

אמש הודיעה קבוצת דלק כי חתמה על מזכר הבנות מחייב למכירת הקרקע של מתחם 'תעשיות אלקטרוכימיות' בעכו לשותפות של קבוצת הנדל"ן תדהר וחברת הראל ביטוח. השטח הידוע בשל זיהום הקרקע בשטחו נפרס על כ-430 דונם ויימכר ב-200 מיליון ₪. הרוכשות הודיעו כי יפעלו לשקם את הקרקע המזוהמת בהקדם האפשרי.

10 מיליון ₪ מתוך הסכום כבר שולמו לקבוצת דלק במועד החתימה על מזכר ההבנות המחייב, והיתרה בסך 190 מיליון ₪ תשולם במועד החתימה על ההסכם המפורט שצפוי להיחתם תוך 30 יום.

המתחם שימש במשך שנים את מפעל 'תעשיות אלקטרוכימיות' וסובל מזיהום קרקע, מי תהום, מי ים וזיהום הסביבה החופית באזור. בשנת 2011 קבוצת דלק רכשה את המתחם במטרה להקים בו מתקן לקליטת הגז הטבעי המופק במאגרי תמר ולוויתן, אך הדבר לא יצא לפועל בסופו של דבר.

דלק אמנם לא גרמה לזיהום הקרקע, אך רכשה את המתחם ביודעה שהוא מזוהם, ועד היום טרם טיפלה בזיהום. בעקבות כך אף הוגשה נגדה תביעה ייצוגית בשנה שעברה.


כתבות רלוונטיות:

  1. תביעה ייצוגית נגד בעלי המתחם המזוהם ליד עכו, 22.7.2020
  2. גז טבעי ומי ים מזוהמים בכספית פי 620 מהתקן, 02.7.2015
  3. דליפה ממפעל גרמה לעלייה בריכוז הכספית בדגים, 07.1.2018
  4. הזיהום מאתר תע"ש אפולוניה ממשיך להתפשט בחופי הרצליה18.7.2017
  5. מידע נוסף על זיהום קרקע | infospot

תביעה ייצוגית הוגשה בעבר נגד בעלי המתחם

לפני כחצי שנה דיווחנו כאן כי עמותת צלול ושני תושבי עכו הגישו תביעה ייצוגית בדרישה לחייב את החברות המחזיקות במתחם תעשיות אלקטרוכימיות ליד חוף עכו לשקם את הקרקעות המזוהמות במקום ולהפסיק את דליפת המזהמים לים. החברות רכשו את המתחם בשנת 2011, לאחר שהפעילות המזהמת במקום הופסקה שנים קודם לכן.

במסגרת התביעה ביקשו התובעים פיצויים בהיקף של מאות מיליוני ₪ בגין הנזק שנגרם למי התהום, לחוף, לים כמערכת אקולוגית ובגין פגיעה באוטונומיה בשל צריכת כספית. לדבריהם מדובר באחד האתרים המזוהמים ביותר בארץ.

כעת הודיעה אחת מרוכשות המתחם, קבוצת תדהר, כי המשימה המרכזית היא לתכנן את פרויקט טיהור הקרקע ולהיכנס לביצועו בהקדם האפשרי. גיל גבע, יו"ר תדהר, הוסיף כי "השלמת פרויקט הטיהור הינה תנאי בסיסי להמשך תכנון ופיתוח המתחם ואנו בתדהר והראל, רואים בו חובה והזדמנות  למימוש האחריות התאגידית של החברות – הלכה למעשה. העיר עכו נמצאת בשנים האחרונות בתנופת פיתוח מתקדמת ואנו נוסיף כוח לגלגל התנופה של העיר ושל הצפון בכלל".

בתוך כך, הרוכשות הודיעו כי תדהר והראל ביטוח ופיננסים עם השלמת העסקה, הן יבחנו את אפשרויות הפיתוח של המתחם אשר נהנה מזכויות בנייה של מאות אלפי מטרים לשימושי לוגיסטיקה, תעשייה ואחסנה.

בשנים האחרונות נבחנו אפשרויות שונות להוספת זכויות למגורים במתחם, במטרה ליצור התכנות כלכלית לפרויקט טיהור הקרקע, אשר נאמד בעשרות מיליוני שקלים רבות.

---

מסמכים רלוונטיים:

  1. מחקר - עליית