האיחוד האירופי מחמיר את דרישות אחריות היצרן למוצרי חשמל
יצרני מוצרי חשמל גדולים לבית מחויבים כעת לספק חלקי חילוף לתקופה של 10 שנים לפחות. וגם חובת תכנון וייצור כך שניתן יהיה לפרק ולתקן באמצעות כלי עבודה ביתיים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/4/2021

נכנסו לתוקף ההנחיות של האיחוד האירופי בתחום התיקונים של מוצרי חשמל: החל מחודש מרץ יצרני מוצרי חשמל אירופיים מחויבים לספק חלקי חילוף למוצרי חשמל ביתיים גדולים לתקופה של 10 שנים לפחות, ביניהם מקררים, מכונות כביסה, מייבשי כביסה ומדיחי כלים.

בנוסף לכך, היצרנים של אותם מוצרי חשמל גדולים נדרשים לתכנן ולייצר אותם כך שניתן יהיה לפרק אותם עם כלי עבודה ביתיים וללא צורך בכלי עבודה יחודיים, זאת כדי שיהיה אפשר לתקנם ולמחזרם בקלות. כמו כן היצרנים נדרשים לספק ללקוחות מידע על דרכי תיקונים ותחזוקה נכונה ההנחיות נועדו להאריך את חיי המוצרים ולהקטין את הפסולת האלקטרונית המצטברת מהם מדי שנה.

גם צרכנים ישראליים ירוויחו מהחקיקה החדשה, בהנחה שירכשו מוצרי חשמל שיוצרו עבור השוק האירופאי. לא נתפלא אם נראה אימוץ של עקרונות אלה גם בישראל, שנוטה לאמץ חקיקה אירופאית סביבתית באיחור של מספר שנים.


כתבות רלוונטיות:

  1. עלייה בכמות הפסולת האלקטרונית, 16.7.2020
  2. זורקים לפח 55 מיליארד $ כל שנה21/12/2017
  3. עלייה של 100% בפסולת אלקטרונית, 19/04/2020
  4. מחמירים את הדרישות למיחזור פסולת אלקטרונית, 08/03/2020
  5. מידע נוסף על פסולת אלקטרונית | infospot

תיקון מכשירי החשמל יצמצם פסולת אלקטרונית

לפי האיחוד האירופי, הרציונל שעומד מאחורי החקיקה הוא הרצון להביא להפחתת פסולת אלקטרונית ולמנוע את הסיכון שנובע ממנה לסביבה ולבריאות. האפשרות לתקן מכשיר חשמלי גם לאחר זמן רב תמנע רכישת מוצרים חדשים לעיתים קרובות.

החוק הנוכחי קובע שיצרני מוצרי חשמל מחויבים להחזיק מלאי זמין של חלקי חילוף לפרק זמן של 10-7 שנים, ולספק אותם ללקוחות או לחברות תיקונים מקצועיות על פי דרישה. אחת הסיבות העיקריות לכך שעד היום צרכנים החליפו מכשירים חשמליים לעיתים קרובות היא שלא הייתה דרך לתקן אותם כי היצרן לא החזיק חלקי חילוף והציע תחתם לרכוש מכשירים חדשים. חובות נוספות בחוק הן לספק ללקוחות מידע על דרכי תיקונים ותחזוקה נכונה ולייצר מכשירים שניתן לפרק עם כלים ביתיים כדי שיהיה אפשר לתקנם ולמחזרם בקלות.

מה מצב הפסולת האלקטרונית בישראל?

לפי המועצה הישראלית לצרכנות, בישראל יש אחריות מסוימת ליצרנים וליבואנים של מוצרי חשמל ואלקטרוניקה לספק חלקי חילוף לתקופה של עד 7 שנים לחלק ממוצרי החשמל, דוגמת: כיריים לבישול, מקלט טלויזיה, מכונת כביסה, מדיח, מקרר, מזגן.

עם זאת, הדרישה לא תקפה לכל המוצרים ואין חובה לספק מדריכי תיקון ללקוחות או לייצר מכשירים שקל לפרק בכלי עבודה ביתיים.

בישראל נוצרים כ- 175,000 טון פסולת אלקטרונית מדי שנה. בשנת 2019  אספו שני תאגידי המיחזור המוכרים ליישום חוק פסולת אלקטרונית (אקומיוניטי ו-מ.א.י) כ- 60,000 טון פסולת אלקטרונית בהתאם ליעדי המיחזור.

לפי דוח בינלאומי על מצב הפסולת האלקטרונית בעולם שפורסם לפני כ-10 חודשים, בשנת 2019 נוצרה בעולם כמות שיא של 53.6 מיליון טונות פסולת אלקטרונית. מדובר בעלייה של 21% בחמש שנים (משנת 2014). המשמעות היא אובדן של חומרי גלם בשווי 57 מיליארד $ וכרייה של חומרי גלם חדשים מדי שנה. 17.4% מהפסולת הועברה למיחזור מוכר בשנת 2019, גידול של 1.8 מיליון טונות פסולת, אך הוא לא הספיק להדביק את הגידול בכמות הפסולת.


גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
יוסי חזאי 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מאי
(גוף יישום מוכר)
אמנון שחרור 077-5001090 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>>