אכיפה במתחם אחסון שמנים וחומרים מסוכנים
המשטרה הירוקה בשיתוף גורמים נוספים פשטה על המתחם שעל פי החשד פעל ללא היתר רעלים ובהיעדר רישיון עסק
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 08/12/2021

המשטרה הירוקה פשטה בשיתוף גורמים נוספים על מתחם פיראטי לאחסון שמנים וחומרים מסוכנים באזור התעשייה כדורי במועצה האזורית גליל תחתון. על פי החשד, במתחם מוהלים דלקים פיראטיים אשר ידוע כי הם מסכנים את הבטיחות ויכולה להיות להם השפעה סביבתית מזיקה.

פעילות האכיפה במקום נערכה בהתאם לצו של בית משפט ובשיתוף משטרת ישראל, המשרד להגנ"ס, כיבוי אש והחברה לשרותי איכות הסביבה.

הגורמים ערכו חיפוש במשרדי החברה, בתחנת דלק בעפולה ובמתחם האחסון באזור התעשייה, תפסו מסמכים, מחשבים וטלפון נייד ודגמו חומרים ממכלים שמכילים כנראה חומרים מסוכנים ושמנים. מעורבים עוכבו לחקירה.

סרטון: אכיפה במתחם אחסון שמנים וחומרים מסוכנים


כתבות רלוונטיות:

  1. נעצרו חשודים בסחר ואחסון חומרים מסוכנים, 04.8.2021
  2. הטלת המס על סולבנטים (ממסים) נדחתה בחצי שנה, 06.01.2020
  3. מעל 100 טונות חומרים מסוכנים נתפסו בתוך לול, 06.05.2021
  4. התעלמו מצו פינוי החומ"ס וישלמו כפול, 20.7.2020
  5. אלפי טון של חומרים מסוכנים פונו מאתר פיראטי במשק חקלאי30/1/2020

גם לפני 4 חודשים: נעצרו חשודים בסחר ואחסון חומרים מסוכנים

בחודש אוגוסט האחרון נעצרו 9 חשודים מהצפון בחשד לרכישת כמויות גדולות של חומרים מסוכנים ואחסונם ללא היתר רעלים, וכן ביצוע עבירות מס, עבירות מרמה, הלבנת הון והפצת חשבוניות פיקטיביות.

לפי החשד, בשנים האחרונות העצורים הפעילו רשת של תחנות דלק ומפעלים שעסקו בייצור חומר המתחזה לסולר והפצתו לקהל הרחב במסווה של סולר לתחבורה. ככל הנראה נעשה שימוש בממסים ושמן משומש כתחליף דלק – בעיה ידועה איתה מנסים להתמודד מזה מספר שנים.

במסגרת פשיטה על בתי החשודים, הכוחות תפסו רכוש רב בשווי מיליוני שקלים חדשים, לרבות פריטי נדל"ן, 7 רכבים, 5 מהם רכבי יוקרה, כסף מזומן, ספרי חשבונות, מסמכים וראיות נוספות.

הטלת מס על ממסים (סולבנטים)

בשני אירועי האכיפה שפורטו מעלה קיים חשד כי במתחמים השתמשו בתחליפי דלק זולים כגון ממסים (סולבנטים), שעליהם לא חל מס הבלו שמושת על דלק תחבורה, מהלו אותם בסולר ומכרו אותם במחיר מלא לנוסעים. בכך יוסי בר, ראש המשטרה הירוקה במשרד להגנ"ס, קרא להילחם. לדבריו, "שימוש פיראטי בשמנים משומשים ובממסים, ויצירת דלקים נחותים הם מכת מדינה המגלמת אינטרסים כלכליים על חשבון הסביבה, תוך פגיעה במשאבים ציבוריים". 

כבר כמה שנים שמנסים להחיל מס על ממסים (סולבנטים) ללא הצלחה. המס היה אמור להיכנס לתוקף בתחילת 2020 אך נדחה. במקביל, התאחדות התעשיינים קבלה על החלת המס באופן גורף וטענה שהוא יביא לעליית מחירים לא צודקת למפעלי תעשייה המשתמשים בממסים ובממסים ממוחזרים לתהליכי ייצור.

בחוק ההסדרים החדש הוחלט לקדם את הטלת המס על ממסים תוך החרגת שימושים תעשייתיים מסוימים. בשבוע שעבר וועדת הכספים דחתה את כניסת המס לתוקף (היה אמור להיכנס לתוקף ב 1 לדצמבר 2021) כדי לוודא שהמס החדש לא יוצר מיסוי יתר על התעשייה והאזרחים, ולאפשר היערכות של התעשייה.

התייחסויות

יוסי בר, מנהל המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה: "הפעילות שערכנו היא חלק מפעילות רחבה יותר שמטרתה לוודא שמתחמי שמנים וחומרים מסוכנים יפעלו בהתאם לחוק. נמשיך לפעול באמצעות פעולות אכיפה כדי לשמר את ההרתעה ולמנוע סכנות לציבור ולסביבה".


חברות לטיפול בפסולת מסוכנת:

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
טביב שמואל דניאל 072-3714440 Tabib@infospot.co.il
שרותי אקולוגיה דמיטרי נוביק 072-3712252 Ecologys@infospot.co.il
אלקון חיים שטיין 072-3290662 Elcon@infospot.co.il
ורידיס דורון בכר 072-3360696 Verisoil@infospot.co.il
ESC חנה אברבוך 072 -397469 esc@infospot.co.il
מיש שפכי תעשיה יוסי הלוי 072-3712250 Mish@infospot.co.il
GES שרגא גינזברג 054-6737379 shragag@ges.co.il
לאינדקס הספקים>>