חילופי מנכ"ל ותוכנית התייעלות בחברת תהל
רוני קומר יחליף את סער ברכה שמתפטר על רקע כישלון ניסיונות המכירה של חברת ההנדסה העוסקת בתחומי המים, השפכים והסביבה. הבנקים ימשיכו לממן את פעילות החברה על מנת לאפשר לה להתאושש
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 23/2/2020

כפי שפורסם בעיתונות הכלכלית, סער ברכה, מנכ"ל חברת תהל התפטר ובמקומו מונה רוני קומר, שכיהן בשנים האחרונות כמנכ"ל חברת הבת 'תהל סביבה' שפעילה בתחום הפסולת, הקרקעות המזוהמות ועוד.

ברכה התפטר על רקע כישלון ניסיונות המכירה של החברה. לפי הפרסומים, הבנקים ימשיכו לממן את פעילות החברה במטרה לאפשר לה להתייעל ולהתאושש.

קבוצת תהל החלה את דרכה כחברה ממשלתית שהוקמה בשנות ה – 50 ועסקה בתכנון והקמה של המוביל הארצי ופרויקטים נוספים רבים במשק המים הישראלי. מאוחר יותר היא הופרטה והחל משנת 1995 היא בבעלות חברת האחזקות קרדן.

החברה פעילה בעשרות מדינות בעולם בתכנון והקמה של פרויקטי תשתיות בתחום המים, השפכים, הפסולת, גז טבעי, פיתוח חקלאי ועוד.

הניסיונות למכור את תהל כשלו

בשנים האחרונות, תהל נקלעה לקשיים פיננסיים כתוצאה מעיכובים במספר פרויקטים בחו"ל, שגררו הוצאות מימון גבוהות שהכבידו על החברה, למרות שברשותה צבר פרויקטים גדול והיא המשיכה לדווח על זכיות במכרזי תשתיות ברחבי העולם.

המצב הזה הצטרף לחולשה כספית של החברה האם – קרדן אן.וי [Kardan NV], שנקלעה לקשיים וניסתה למכור את תהל על מנת לעמוד בהתחייבויותיה כלפי בעלי האג"ח שלה.

בתחילה היו מגעים עם חברות מסין שהתעניינו ברכישת החברה, לאחר מכן קרן פורטיסימו שקלה לקנות את תהל, אך גם העסקה הזו לא הבשילה. קרן פימי ושיכון ובינוי היו האחרונות שבחנו את העסקה והחליטו לסגת.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. פימי התחרטה, שיכון ובינוי הגישה הצעה לרכישת תהל, 09.12.19
  2. פימי מציעה לרכוש את השליטה בתהל ב-35 מיליון דולר, 22.10.2019
  3. קרדן: אם תהל לא תימכר, מניותיה יחולקו למחזיקי האג"ח, 3.03.2019
  4. קרדן: מכירת תה"ל לקרן פורטיסימו לא יצאה לפועל, 14.01.2018
  5. קרן פורטיסימו במו"מ לרכישת תהל, 08.01.2018

המנכ"ל הנכנס – רוני קומר

רוני קומר, שמונה כעת למנכ"ל החברה, שימש בשנים האחרונות כמנכ"ל חברת הבת 'תהל סביבה' שפעילה בתחום הפסולת, הקרקעות המזוהמות ועוד.

קומר, בעל תואר ראשון במשפטים ותואר שני MBA במנהל עסקים, שימש במגוון תפקידים בכירים בתחום איכות הסביבה והאנרגיה בשני העשורים האחרונים, בינהם מנכ"ל המשרד להגנ"ס ויו"ר החברה לשרותי איכות הסביבה.