קרן ג'נריישן קפיטל רוכשת את מתקן ההתפלה פלמחים
הקרן חתמה על מזכר הבנות לרכישת 23% מתקן ההתפלה פלמחים בעלות של 105 מיליון ₪, וכן השלימה את רכישת חברת GES המתמחה בטיפול במים ובשפכים. ברקע עסקת פלמחים: חקירה פלילית בשל דיווחים כוזבים לכאורה של בדיקות איכות המים
  • מאת: מערכת Infospot
  • פורסם בתאריך: 24/5/2020

קרן ג'נריישן קפיטל הודיעה כי חתמה על מזכר הבנות לרכישת רבע ממתקן ההתפלה פלמחים מידי קרן תש"י בעלות של כ- 100 מיליון ₪. ברקע - חקירה פלילית כנגד מפעילי מתקן ההתפלה בשל פרשת זיוף נתוני איכות המים שהתפוצצה לפני כשנה. מוקדם יותר החודש השלימה קרן ג'נריישן קפיטל את רכישת חברת GES, עליה דיווחנו בתחילת השנה.

100 מיליון ₪ תמורת רבע מהבעלות על מתקן ההתפלה פלמחים

לפי הודעת קרן ג'נריישן קפיטל, לפני שבוע נחתם מזכר ההבנות עם קרן תש"י (קרן תשתיות ישראל) לרכישת מלוא החזקותיה (23.3%) בחברת 'דרך הים התפלה' – בעלת הזיכיון והמפעילה של מתקן ההתפלה בפלמחים שהינו בעל היקף של 90 מיליון מ"ק בשנה.

למוכרת, קרן תש"י, זכות לצרף למכירה את שותפיה הנוספים, עד לסך של 70% מההחזקות בשותפות, לפי שווי כללי למתקן ההתפלה של 420 מיליון ₪. במסגרת ההסכם, הוגדרה תקופת NO Shop של 60 ימים לבחינת העסקה ובדיקת נאותות.

קרן תש"י (קרן תשתיות ישראל) ממנה רוכשת כעת קרן ג'נריישן קפיטל את מתקן ההתפלה בפלמחים, מנהלת כ-1.8 מיליארד ₪ בתחום התשתיות בישראל. בין היתר, היא מחזיקה גם בבעלות על 20% מחברת ורידיס (לשעבר ואוליה ישראל) המתמחה בתחום הפסולת.


כתבות רלוונטיות:

  1. מתקני ההתפלה שורק ופלמחים: קנס של 46 מיליון ₪ וחקירה,  21/8/2019
  2. עזריאלי מוכרת את GES ב-110 מיליון ₪, 29.01.2020
  3. קרן תש"י רוכשת 20% מורידיס, 11/7/2017
  4. יעקובי מוכרים 50% מפעילות איכות הסביבה לקרן ג'נריישן קפיטל, 07/5/2020
  5. הוכרז הזוכה להקמת מתקן מיון וטיפול בפסולת במתחם השפד"ן, 10/4/2018

פרשת חריגות איכות המים במתקני ההתפלה

כזכור, לפני כשנה התגלה כי מתקן ההתפלה פלמחים סיפק לרשויות לכאורה נתוני בדיקות מעבדה כוזבים לגבי איכות המים. בדיקה של משרד האנרגיה מצאה כי בעשרות מקרים שונו תוצאות איכות המים המדווחות והוועדה קבעה כי אין בידיה כלים כדי למצות את הבדיקה עם הגורמים האחראים ב"פלמחים" והמליצה להעביר את הממצאים לגורמי חקירה פלילית. לפני 3 חודשים פורסם בעיתון "גלובס" כי המשטרה אכן פתחה בחקירה בעניין.

GES נרכשה מקבוצת עזריאלי תמורת 110 מיליון ₪

בנוסף לרכישת מתקן ההתפלה בפלמחים, קרן ג'נריישן קפיטל מדווחת כי השלימה את רכישת חברת GES המתמחה בטיפול במים ובשפכים, מידי קבוצת עזריאלי תמורת 110 מיליון ₪, עסקה עליה דיווחנו בתחילת השנה.

קרן ג'נריישן קפיטל הופכת לשחקן משמעותי בתחום הפסולת המים והשפכים

קרן ג'נריישן קפיטל היא קרן השקעות בתשתיות ואנרגיה שהוקמה בשנת 2018 על ידי היו"ר, יוסי זינגר והמנכ"ל, ארז בלשה. לצד פעילות משמעותית בתחום האנרגיה, הרכישות האחרונות הופכות את הקרן לשחקן משמעותי בתחום הפסולת, ובתחום המים והשפכים.

בתחום הפסולת, הקרן נמצאת בתהליך רכישה של 50% מפעילות איכות הסביבה של קבוצת האחרים יעקובי, הכוללת בין השאר את מתקן מיון הפסולת של ירושלים (גרין נט), אתר טיפול ביולוגי בבוצות וקרקעות מזוהמות (גרינסויל) וחברת ניטרה שמספרת שרותי זיהוי וטיפול בקרקעות מזוהמות. בנוסף, חברת GES, שהקרן השלימה את רכישתה בעת, אמנם מתמחה בתחום המים והשפכים, אך זכתה לפני שנתיים במכרז גדול להקמת מתקן מיון וטיפול בפסולת וטיפול כולל הפקת אנרגיה וייצור קומפוסט, במתחם השפד"ן.

בתחום המים והשפכים, הקרן כאמור בתהליך רכישה של חלק ממתקן ההתפלה פלמחים והשלימה את הרכישה של חברת GES, אחת החברות הגדולות בתחום בישראל.

GES פועלת משנת 1988 ומתמחה בטיפול במים ושפכים. ב-20 השנים האחרונות הקימה החברה מעל 500 מתקנים בארץ ובעולם, כאשר חלק ניכר מהם מופעלים על ידה. החברה מציעה מתקנים בכל הסגמנטים העיקריים בתחום: מכוני טיהור שפכים (מט"שים), מתקני קדם לטיפול בשפכים תעשייתיים, מתקני התפלה, מתקנים לטיפול במים מליחים או שיפור איכות מים ועוד.כמו כן, GES עוסקת בייצור והפצה של כימיקלים שונים לטיפול במים ולשימושים תעשייתיים.


מעבדות לבדיקות איכות סביבה: