מענק קורונה: 189 מיליון ₪ לרשויות המקומיות לטיפול בפסולת
עקב משבר הקורונה, שהביא לגידול בכמות הפסולת הביתית לצד אובדן הכנסות מארנונה, קרן הניקיון תעביר 189 מיליון ₪ לרשויות המקומיות לצורך טיפול בפסולת ביתית
  • מאת: מערכת Infospot
  • פורסם בתאריך: 07/4/2020

עקב משבר הקורונה, אישרה אתמול (יום ב') קרן הניקיון העברת מענקים לרשויות המקומיות לצורך סיוע במימון הטיפול בפסולת הביתית בסך 189 מיליון ₪, בכפוף לתהליך חקיקה מזורז שיאפשר את ההעברה ובהתאם למנגנון חלוקה שנותן עדיפות לרשויות חלשות.

סכום זה נוסף לתקציב כולל בסך 2.8 מיליארד ₪ שמשרד האוצר יעביר לרשויות כפיצוי על ההפסד הצפוי מההנחה בארנונה שתינתן לבתי עסק בשל משבר הקורונה.

2.8 מיליארד ₪ לרשויות המקומיות על אובדן הכנסה מארנונה

כזכור, עם תחילת משבר הקורונה החליטה הממשלה לסייע לעסקים, והנחתה את הרשויות המקומיות להעניק לעסקים הנחה שנתית בתשלומי הארנונה בסך 25%, סכום שווה ערך לפטור מארנונה ל- 3 חודשים.

סכום זה נגרע למעשה מהתקציב השוטף של הרשויות המקומיות. היום פורסם כי משרד האוצר יעביר פיצוי בגובה 2.8 מיליארד ₪ לרשויות המקומיות, כאשר  שני שליש מהתקציב - 1.7 מיליארד ₪ - יועבר לרשויות המקומיות כבר במהלך חודש אפריל.

עלייה של 10% בכמות הפסולת הביתית

לפני שבוע פרסמנו כי כמות הפסולת הביתית שנקלטה במטמנות עלתה בשיעור של כ-14 אחוזים יחסית לתחילת החודש. הנתונים היו מבוססים על דיווחים מ-80% ממטמנות הפסולת בישראל.

כעת מציג המשרד להגנ"ס המשך של אותה מגמה, שמצביעה על עלייה ממוצעת של 10% בייצור הפסולת הביתית מתחילת משבר הקורונה. כמו כן, מציין המשרד להגנ"ס כי בשל צמצום כוח העבודה וההאטה בפעילות המשק כולו, עלות הפינוי והטיפול בפסולת התייקרה.


 


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. פסח או קורונה? עלייה של 14% בכמות הפסולת הביתית30/3/2020
  2. הנחיות חיטוי נגד קורונה לבתי עסק ורשויות מקומיות, 25.03.2020
  3. דוח משרד הביטחון: מסיכות נגד נגיף הקורונה16.03.2020
  4. 600 מיליון ₪ להקמת משק פסולת אזורי ומתקני טיפול03/3/2020
  5. מידע נוסף על התמודדות עם משבר הקורונה | infospot

189 מיליון ₪ לטיפול בפסולת

לכן, על רקע אובדן ההכנסה הצפוי מארנונה עסקית, והעלייה בכמות הפסולת הביתית, גם המשרד להגנ"ס, דרך קרן הניקיון, מעביר 189 מיליון ₪ לרשויות המקומיות – אך לא כולן יקבלו את המענק.

המענק מקרן הניקיון נחלק ל – 2:

  1. 150 מיליון ₪ לרשויות שמקבלות מענקי איזון
  2. 39 מיליון ₪ לרשויות בדירוג סוציו אקונומי נמוך

תהליך חקיקה לאישור המענק

הנהלת קרן הניקיון אמנם אישרה אמש את התקציב הנ"ל, אך הוא כפוף לתיקון חקיקה שיאפשר את ההעברה הנ"ל. לכן פורסם אמש להערות הציבור תיקון לחוק שמירת הניקיון.

ניתן להגיש הערות עד ליום 10.4.2020 בשעה 08:00, באתר החקיקה הממשלתי של משרד המשפטים.

150 מיליון ₪ לרשויות שמקבלות מענקי איזון

כאמור, חלק אחד של המענק, בסך 150 מיליון ₪ יועבר לרשויות מקומיות שמקבלות מענקי איזון בשנת 2020. מדובר בכ- 200 רשויות מקומיות, מתוך 255 רשויות מקומיות בישראל. 

סכום זה משקף השתתפות בשיעור אחיד של 18.8% מההפחתה הצפויה בהכנסת הרשויות מהארנונה של בתי העסק, לרשויות שמקבלות מענקי איזון לשנת 2020.

39 מיליון ₪ לרשויות בדירוג סוציו אקונומי נמוך

החלק השני של המענק, בסך 39 מיליון ₪ נוספים יהוה מענק נוסף לרשויות בסיווג 1-5 של הלמ"ס (דירוג סוציו אקונומי נמוך) לטובת כיסוי גירעונות המונעים מהן להשיג את התקציבים לטיפול בפסולת שבשטחן.

חלוקת התקציב בין הרשויות מבוססת על עלות ממוצעת לטיפול בטון פסולת לחודש לאדם, כפול שיעור הממוצע הארצי של הגידול בפסולת. לפי חישוב זה, הרשויות החלשות יקבלו 3 ₪ לאדם לחודש למשך 3 חודשים.

התייחסויות

שר האוצר, משה כחלון: "צעד זה מצטרף למספר רב של צעדים שגובשו במשרד האוצר במסגרת תכנית הסיוע הכלכלית, זאת במטרה להקל על העסקים ולסייע בידם לצלוח את המשבר הנוכחי. בתקופה זו, תפקידנו לתת מענה רחב ככל הניתן לסייע בידם במטרה שהמשק הישראלי ישוב לאיתנותו מיד עם תום המשבר."

שר הפנים, אריה דרעי: "אנחנו נמצאים בתקופה קשה מאד ועשינו כל מאמץ לסייע לרשויות המקומיות ובעיקר לבעלי העסקים, ערב חג הפסח. הסיוע יקל על המצוקה התזרימית שלהם ויבטיח את הרציפות במתן השירותים החיוניים לתושבים בשעת משבר זו. אני מאחל פסח כשר ושמח לכל עם ישראל, המתגלה במלוא תפארתו ומפגין ערבות הדדית בימים קשים אלה."

השר להגנת הסביבה, ח"כ זאב אלקין: "המשרד להגנת הסביבה לא נשאר אדיש בשעה שהרשויות המקומיות נתקלות בקשיים משמעותיים. במהלך זה, המשרד מחזיר לרשויות היקף הדומה להיקף המשולם על-ידי הרשויות לקרן לשמירת הניקיון במסגרת היטל ההטמנה. בצורה זו, כלל הרשויות ימשיכו לתת שירות חיוני של פינוי פסולת לציבור, ברמה ובאיכות המקובלת היום בישראל – זאת, על אף הגידול היומי בכמויות הפסולת המטופלות על-ידן. המשרד ימשיך ויבחן דרכים נוספות לסייע לרשויות המקומיות"

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס:"אני מברך על המתווה שהושג יחד עם שר הפנים ושר האוצר לתמיכה בעסקים ותוך שמירה על היציבות הכלכלית של הרשויות. העסקים הם מנוע צמיחה משמעותי ברשויות ואנחנו פועלים לסייע להם ככל שניתן. ההנחות המצטברות לפטור של 3 חודשים מארנונה משמעותיות מאוד לבעלי עסקים בתקופה זו והשיפוי שניתן לרשויות מהמדינה יאפשר לנו להמשיך לתת את השירותים הטובים ביותר לתושבים."

---------

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה