ג'נסל הודיעה על התקדמות בפיתוח אמוניה ירוקה
החברה ערכה ניסוי ובו השיגה יעילות של 50% בייצור אמוניה ירוקה בהשוואה ליעילות של 25% בייצור אמוניה רגילה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 22/11/2023

חברת ג'נסל (חברה ישראלית שהוקמה לפני כעשור ונסחרת בבורסה בתל אביב) דיווחה על התקדמות משמעותית בתהליך ייצור אמוניה ירוקה, על פיתוחו היא עובדת בשנים האחרונות בשיתוף פעולה עם חברת TDK היפנית.

בניסוי שנערך במעבדות החברה היא השיגה יעילות של 50% בייצור אמוניה ירוקה שלא פולטת פחמן דו חמצני לסביבה. ייצור אמוניה לא ירוקה בשיטה המסורתית משיגה יעילות של 25% בלבד. החברה מציינת כי התוצאות הנ"ל עולות על הציפיות המקוריות של החברה.

לדברי ג'נסל, היא הצליחה לפתח שיטות חדשניות להתגברות על השלבים המאתגרים ביותר בתהליך הפחתת החנקן (NRR), אשר בסופו של דבר עשוי לאפשר לחברה ייצור של אמוניה ירוקה בעלות נמוכה יותר מהשיטה הנהוגה כיום. בהתאם לכך החברה מתכוונת להגיש בקשה לפטנט.


כתבות רלוונטיות:

  1. אירופה: אתגר עם פליטות אמוניה, 13.11.2023
  2. דליפת אמוניה במפעל בקריית שמונה, 8.11.2022
  3. דליפת אמוניה: הערעור נדחה והחברה תשלם 1.6 מיליון ₪, 22.8.2021
  4. החזקת אמוניה במערכות קירור: תנאים חדשים להיתר רעלים, 20.07.2015
  5. היתר רעלים infospot

שיתוף הפעולה עם TDK היפנית

לפי דיווח של ג'נסל, מטרת החברה לפתח מוצר לייצור האמוניה הירוקה, שיהווה תחליף לתהליך יצור מזהם של האמוניה המיוצרת כיום.

האמוניה משמשת כיום כחומר גלם לדשנים בתעשיית החקלאות, להנעה ימית, לתעשיית הסמיקונדקטורים (מוליכים למחצה) וכנשא מימן מרכזי למשק האנרגיה ועוד. לפי החברה, שווי שוק האמוניה העולמי מוערך כיום בכ-70 מיליארד $, והוא צפוי לגדול בשנים הבאות, עד כדי שווי שוק של כ- 350 מיליארד $.

בפברואר 2021 חברת ג'נסל התקשרה עם TDK היפנית לצורך קידום פרויקט האמוניה הירוקה. TDK  היא אחת מהיצרניות המובילות בעולם של סוללות ליתיום-יון ומפעילה עשרות אתרי ייצור ופיתוח ברחבי העולם. החברות סיכמו כי TDK תשקיע כ-5 מיליון ₪ בפרויקט האמוניה (מתוך כ-30 מיליון ₪ נדרשים להוכחה טכנולוגית למוצר).

אמוניה ירוקה: אפס פליטות גזי חממה

אמוניה מיוצרת ברובה באמצעות דלקים מאובנים, אשר במהלך ייצורם נפלטים גזי חממה אשר תורמים לתופעת שינוי האקלים. פיתוח אמוניה ירוקה מבקש לענות על האתגר ולשנות את תהליך הייצור כך שייצור אמוניה לא יהיה כרוך בפליטת גזי חממה.


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
חן בקרת אקלים שרון וסרשפרונג 072-3943015 hbakara@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>