ארגוני הסביבה הישראלים מתנערים מגרטה טונברג
לאחר שפעילת הסביבה השבדית הביעה תמיכה בעזה תוך התעלמות מפעולות הטבח של חמאס, שורה של גופים ישראליים, לרבות ארגוני סביבה, התנערו ממנה וגינו את עמדתה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 23/10/2023

גרטה טונברג (Greta Thunberg), פעילת האקלים הצעירה משוודיה שסחפה אחריה מיליוני אנשים ברחבי העולם, פרסמה לאחרונה פוסט תמיכה בעזה בחשבון האינסטגרם שלה, שבו קראה ל"צדק וחופש לפלסטינים" וקראה לעולם לקרוא להפסקת אש, תוך התעלמות ממעשי הטבח של חמאס בשטחי ישראל.

שורת ארגונים ישראלים, ובהם ארגוני סביבה, מחו נגד הפוסט של טונברג, ומשרד החינוך הישראלי הודיע שיסיר את חומרי הלימוד בה היא מוזכרת מתוכנית הלימודים והודיע שהיא תפסיק לשמש מודל לחיקוי בתחום הסביבה עבור ילדי ישראל.

עמותת אדם טבע ודין מסר כי "גרטה הביעה עמדה רדודה, חד-צדדית, שמתעלמת לחלוטין מהטבח האכזרי שעברו אזרחי ישראל ומחטיפתם של מאות אנשים. בשל מעמדה, כשגרטה מתייחסת לנושא אחר, שאינו הנושא האקלימי, באופן שטחי ומוטה המתעלם מעובדות מהותיות, היא פוגעת בהכרח גם בתוקף של עמדותיה בנושא האקלים".

מעמותת צלול נמסר כי "כארגון שנאבק בעקביות לעצירת שינויי האקלים, ראינו אותך כאחת המנהיגות הגדולות ביותר שלנו. היום אנחנו מרגישים שאת כבר לא פרטנר שלנו".

התגובות המלאות – בהמשך הכתבה.


כתבות רלוונטיות:

  1. כינוס חירום של מנהיגי העולם בנושא אקלים בניו יורק, 26.9.2019
  2. חוק אקלים מרוכך אושר בוועדת השרים לענייני חקיקה, 13.9.2023
  3. ברגע האחרון, ההצבעה על חוק האקלים נדחתה, 12.6.2023
  4. המשרד להגנ"ס נסוג ליעד הפחתת פליטות של 30%, 08.06.2023
  5. מידע נוסף על שינוי אקלים |   infospot

"שתינו חולקות אידיאולוגיה זהה - או לפחות חלקנו עד לפני רגע"

שקד שפי כהן, סמנכ"לית האגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי הסביבה, פנתה לגרטה במכתב פתוח שפורסם באתר ynet.

"אנחנו לא מכירות באופן אישי, אבל שתינו חולקות אידיאולוגיה זהה - או לפחות חלקנו עד לפני רגע", כתבה כהן. בהמשך היא סיפרה לגרטה על עיסוקה הסביבתי בימי שגרה והשוותה אותו למצבה כיום: "אני לא יותר מאמא במנוסה, פליטה בתוך ארצי, בלי בית, בלי ביטחון ובלי אוויר..."

בהמשך המכתב המטלטל פרסה כהן את השתלשלות העניינים ב-7 באוקטובר. כהן הסתגרה עם משפחתה בקיבוץ ניר עם במשך 17 שעות עד לחילוץ. "הדלת של הממ"ד לא ננעלת מבפנים. אז החזקנו אותה. שעות רבות. בחוסר אונים. בינתיים ריח חזק של שריפה התחיל להיכנס מתחת לדלת", כתבה.

כהן הבהירה לגרטה שהיא לא כועסת עליה אלא מרחמת עליה ומרגישה צער עמוק על דעותיה. בסיום המכתב היא קראה לה להגיע לביקור בקיבוצי עוטף עזה ולראות במו עיניה את זוועות החמאס.

כהן כאמור לא לבד בביקורת כלפי גרטה. ארגון אדם טבע ודין התייחס גם להשפעה שיש לתמיכתה בעזה של פעילת האקלים השוודית על סוגיות סביבתיות. כך נכתב בהודעתו:

"בשל מעמדה, כשגרטה מתייחסת לנושא אחר, שאינו הנושא האקלימי, באופן שטחי ומוטה המתעלם מעובדות מהותיות, היא פוגעת בהכרח גם בתוקף של עמדותיה בנושא האקלים. אנשים מן השורה עלולים לחשוב שהבורות שהפגינה ביחס לנושא האחר מחייבת לפקפק גם בנכונות עמדותיה בנושא האקלים, ובעלי אינטרסים עלולים לנצל זאת כדי להציג את פעילי האקלים כטרדנים לא רציניים ולא מעמיקים. לכן, גם בלי להתייחס לאטימות המוסרית המחפירה שהפגינה, בנושא האקלים גרטה היא כבר לא מודל לחיקוי מבחינתנו. לזה יש לנו מספיק אחרים, הנשיא ביידן למשל".

עמותת צלול הביעה גם היא כאב וזעזוע מתמיכתה של גרטה בעזה והדגיש ש"כארגון סביבתי בישראל אנו מייחלים לצדק אקלימי לכל האנשים באזורנו ולסיום הסכסוך הישראלי הפלסטיני... בימים כואבים ונוראיים אלה תמיכתך בעזה והעובדה שאת אפילו לא מגנה את הטרור וההתקפה האכזרית של חמאס על ישראל אינה אלא בושה... אנו קוראים לך ללמוד באופן מידי עוד על מה שעשה חמאס ב-7 באוקטובר ולגנות את מעשיהם הנוראים והבלתי מובנים".


חברות לטיפול בפסולת מסוכנת:

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
טביב שמואל דניאל 072-3714440 Tabib@infospot.co.il
שרותי אקולוגיה דמיטרי נוביק 072-3712252 Ecologys@infospot.co.il
אלקון חיים שטיין 072-3290662 Elcon@infospot.co.il
ורידיס דורון בכר 072-3360696 Verisoil@infospot.co.il
ESC חנה אברבוך 072-3974695 esc@infospot.co.il
גרין סטרים יונתן כהן 072-3340287 greenstream@infospot.co.il
מיש שפכי תעשיה יוסי הלוי 072-3712250 Mish@infospot.co.il
GES שרגא גינזברג 054-6737379 shragag@ges.co.il
לאינדקס הספקים>>