פשיטה על תחנת מעבר מורשית שהפכה לאתר הטמנה פיראטי
המשטרה הירוקה פשטה על שטח של כ־25 דונמים שפעל כאתר הטמנה בלתי חוקי ביישוב ג'ת שבצפון השרון. הפעילות התבצעה כנגד חברת מובילי הר הנגב. כלי הרכב ששימשו את האתר הוחרמו והמעורבים נלקחו לחקירה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/7/2020

בפעילות מבצעית מורכבת של המשטרה הירוקה נתפסו 9 מעורבים בהפעלת אתר הטמנה פיראטי ביישוב ג'ת שבצפון השרון. מדובר בתחנת מעבר מורשית שהפך למוקד להטמנת פסולת בצורה לא חוקית והשתרע על פני שטח עצום של כ־25 דונמים, היקף שיכול לאכלס כ-5,000 משאיות מלאות בפסולת.

הפעילות המבצעית התנהלה נגד חברת מובילי הר הנגב וכן נגד מעורבים נוספים. בבעלות החברה תחנת מעבר מורשית בשטח המועצה המקומית ג'ת, שקיבלה מהמשרד להגנת הסביבה את ההיתרים המתאימים בשנת 2016. שטחה הוגדר 5 דונמים. אלא שכיום, כאמור, שטחו של האתר משתרע על כ־25 דונם לא חוקיים, חלקם בשטחי יהודה ושומרון – מעבר לקו הירוק, בהם מתבצעת הטמנת פסולת – פעילות שאסורה על פי ההיתר הקיים, מכיוון שמדובר בתחנת מעבר בלבד.


כתבות רלוונטיות:

  1. איך מחלצים ללא עונש בעל משאית שהוחרמה? 01/06/2020
  2. 300 אלף ₪ קנס בגין השלכת פסולת בניין לאתר בלתי מורשה, 14/6/2020
  3. ביהמ"ש אישר מכירת 32 משאיות שהוחרמו מעברייני פסולת, 01/6/2020
  4. 150 שוטרים  פשטו על ארגון פשע לסילוק פיראטי של פסולת,  08/4/2019
  5. מידע נוסף על פסולת בניין | Infospot

9 אנשים נלקחו לחקירה | 6 כלי רכב כבדים הוחרמו

המשטרה הירוקה הוציאה צווי חיפוש למשרדי החברה ברהט ובאתר ההטמנה בג׳ת. 9 מעורבים נלקחו לחקירה, בהם בעל החברה ובכירים נוספים. 6 כלי רכב ששימשו להפעלת האתר הפיראטי נתפסו – בהם 2 מחפרים (באגרים), שופל, משאית פירקית ושתי נפות פסולת במשקל עשרות טונות – כלים שהחרמתם משטח התחנה הייתה מורכבת מבחינה לוגיסטית.

מהמשרד להגנ"ס נמסר כי במקביל לחקירה הפלילית שתנהל המשטרה הירוקה בשיתוף עם מחוז חיפה והמנהל האזרחי, יפעלו הגופים להפסקת העיסוק במקום ולסילוק המפגעים מהשטח.

הנזק הכלכלי והסביבתי מהטמנת פסולת פיראטית

הטמנת פסולת באתרים לא חוקיים גורמת לנזק סביבתי של זיהום קרקע, זיהום מי תהום, זיהום אוויר, מפגעי ריח, פגיעה בנוף ובטבע ועוד.

אך המניע להטמנה פיראטית של פסולת הוא כלכלי: התחמקות מתשלום היטל ההטמנה ודמי הטיפול בפסולת שיש לשלם בעת פינוי הפסולת לאתר מורשה. היטל ההטמנה שמשלמים למדינה עומד על כ 110 ₪ לטון ודמי הטיפול שמשלמים למפעיל אתר ההטמנה משתנים בין 40 – 150 ₪ לטון.

באתר ההטמנה הפיראטי המדובר, היה יכולת קליטה מוערכת של כ – 5,000 משאיות פסולת. אם נניח שכל משאית מכילה כ- 5 טון פסולת, מדובר על 25,000 טון פסולת, שרק היטל ההטמנה שלא שולם בגינם עומד על כ-  2.75 מיליון ₪.

באר שבע: בית המשפט אישר מכירת המשאיות שהוחרמו

בשנים האחרונות המשרד להגנ"ס הגביר את הפעילות שלו כנגד עברייני פסולת. רק לפני שבועיים הרשיע בית משפט השלום את חברת א.ס. חליל ואת מנהל החברה בהובלה ופינוי פסולת ללא רישיון והשלכתה באתר שאינו מורשה, וגזר על החברה והמנהל, כל אחד בנפרד, קנס בסך 150,000 ₪.

בתחילת החודש דיווחנו על החלטה תקדימית של בית משפט השלום בבאר שבע, שקיבל את עמדת המשרד להגנ"ס ואישר למכור 32 משאיות ונגררים בשווי מיליוני ₪ שנתפסו על ידי המשטרה הירוקה בביצוע עבירות שינוע והשלכת פסולת בניגוד לחוק.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל: "פעילות האכיפה והחקירה גדעה מהשורש ציר מרכזי בתחום העבריינות הסביבתית באזור השרון, והפגיעה הכלכלית שנגרמה למעורבים בעקבות החקירה הפלילית תרתיע רבים מלעסוק בפעילות דומה. נמשיך לפעול לטובת בריאות הציבור והסביבה".


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
דוד נחום שחר נחום 072-3718648 davidn@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>