עידית סילמן תהיה השרה להגנת הסביבה הבאה
ח"כ עידית סילמן מהליכוד תחליף את השרה להגנת הסביבה היוצאת תמר זנדברג
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/12/2022

בחלוקת תיקי הממשלה הוחלט על מינוי ח"כ עידית סילמן ממפלגת הליכוד לתפקיד השרה להגנת הסביבה. סילמן תהיה השרה ה-20 במשרד והתשיעית בעשור האחרון. היא תחליף את תמר זדנברג, השרה הנוכחית.

סילמן כיהנה תקופה מסוימת בכנסת היוצאת בתפקיד יו"ר הקואליציה ובתפקיד יו"ר ועדת הבריאות. בעברה לא מילאה תפקידים בתחום הסביבה, אולם בתגובה למינויה אמרה כי "זהו תפקיד המקפל בתוכו אחריות רבה לבריאותם של כל אזרחי ישראל ואיכות חייהם. במקומות רבים במקורותינו נזכרה החובה לשמור ולהגן על הסביבה".

ח"כ ישראל כץ ממפלגת הליכוד מונה לשר האנרגיה, במקומה של ח"כ קארין אלהרר.


כתבות רלוונטיות:

  1. תמר זנדברג מיועדת לתפקיד השרה להגנת הסביבה, 06.6.2021
  2. גילה גמליאל מונתה לשרה להגנת הסביבה, 17.05.2020
  3. גמליאל מחליפה את אלקין: אילו שינויים צפויים? 20.05.2020
  4. ועדת המנכ"לים ממליצה להיערך להפסקת פעילות בז"ן, 27.04.2021

הנושאים שממתינים לטיפול השרה הנכנסת עידית סילמן

ח"כ עידית סילמן בעלת תואר ראשון ותעודת הוראה במדעי החיים וספורט ממכון וינגייט ותואר שני במנהל עסקים. היא נבחרה לראשונה כחברה בכנסת ה-21 (2019), ולאחר מכן שוב בכנסת הקודמת ה-24, אז כיהנה כיו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת הבריאות.

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג עוזבת את המשרד לאחר כשנה וחצי, כאשר חלק מהתהליכים שבהם טיפלה נמצאים בעיצומם.

חוק האקלים עבר בתקופת זדנברג בקריאה ראשונה ויהיה על השרה הנכנסת להמשיך לקדמו כדי לעמוד ביעדים שהתחייבה להם ישראל בוועידות האקלים השונות.

נושא נוסף שתידרש לו השרה הנכנסת הוא יישום אסטרטגיית הפסולת שהובילו קודמיה בתפקיד: זאב אקלין, גילה גמליאל ותמר זנדברג, ובמסגרתו צמצום ההטמנה מ-80% ל-20%. בתוך כך, יהיה על סילמן להחליט על חשיבות קידום מתקני ההשבה ומיקומם – נושא שנמצא במחלוקת מסוימת בשנים האחרונות. השרה תידרש גם למצוא פתרון לנפחי ההטמנה ההולכים וקטנים, לבעיית שריפות הפסולת ולהשלכה פיראטית של פסולת, בייחוד של פסולת בנייה.

בתחום זיהום הים, ימים יגידו אם סילמן תמשיך את מדיניות אפס תוספת הסיכון באילת ותתנגד להרחבת פעילותה של חברת קצא"א. בתחום זיהום האוויר, בין היתר תידרש השרה לקדם את יישום התוכנית הלאומית לצמצום זיהום אוויר ולהמשיך לטפל בבעיית הזיהום מכלי רכב, לצד הטיפול בזיהום ענפי התעשייה והחשמל. בנוסף לכך, השרה תידרש להתמודד עם סוגיות של נימבי, כלומר התנגדויות תושבים לבנות מתקנים ומפעלים – לרבות מתקני טיפול בפסולת - סמוך לביתם בערים, וכן תצטרך להחליט כמה תקיף יהיה קו מדיניותה בהקשר של הפרות תנאי היתרי רעלים ופליטה לאוויר, כפי שקורה רבות גם בקרבת אוכלוסייה. 

ישראל כ"ץ שר האנרגיה

שר האנרגיה הנכנס יהיה ח"כ ישראל כ"ץ, גם הוא מהליכוד, ומעניין יהיה לראות אם שני המשרדים ישתפו פעולה ויהיו תמימי דעים לגבי היעדים להטמעת אנרגיות מתחדשות. נזכיר שבשנים האחרות המשרד להגנת הסביבה תמך בהעלאת יעד האנרגיות המתחדשות מ-30% ל-40% - אך המילה האחרונה הייתה של משרד האנרגיה שהחליט על 30%. 

ישראל כ"ץ ישמש בתפקיד שנה בלבד משום שבהסכמים הקואליציוניים נקבע כי תחול רוטציה בינו לבין ח"כ אלי כהן, שישמש תחילה כשר החוץ. לאחר שכהן ישמש כשר האנרגיה מינואר 2024 עד ינואר 2026, נקבע שהשר ישראל כ"ץ ישוב לשנה נוספת כשר האנרגיה.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה הנכנסת, עידית סילמן: "מודה לראש הממשלה בנימין נתניהו על האמון שהעניק לי הערב לכהן בתפקיד שרת הגנת הסביבה של מדינת ישראל. זהו תפקיד המקפל בתוכו אחריות רבה לבריאותם של כל אזרחי ישראל ואיכות חייהם. במקומות רבים במקורותינו נזכרה החובה לשמור ולהגן על הסביבה.

"קיימות" אינה נחלתם של הדיבור בעידן החדש. היא חלק בלתי נפרד מהתרבות שלנו ולכן אנו מחוייבים לשמור על הארץ שלנו בטוחה, נקיה ומוגנת. אני מבטיחה בעזרת ה' לעבוד קשה ולהציב את המשרד בקדמת הבמה והעשייה הציבורית לטובת כלל אזרחי ישראל ללא יוצא מן הכלל לפנינו אתגרים גדולים בתחומים שונים ומגוונים, אני נכונה להם בהתרגשות גדולה".


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
טיבכו רותם נסל 072-3942060 tibco@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>