תמר זנדברג מיועדת לתפקיד השרה להגנת הסביבה
ח"כ תמר זנדברג ממפלגת מרצ מיועדת לתפקיד השרה להגנת הסביבה בממשלה החדשה שצפויה לקום. מה על סדר יומה?
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 06/6/2021

ח"כ תמר זנדברג ממפלגת מרצ מיועדת לתפקיד השרה להגנת הסביבה בממשלה החדשה הצפויה לקום, במקום השרה להגנת הסביבה הנוכחית – ח"כ גילה גמליאל ממפלגת הליכוד.

עוד נודע לנו כי בהסכמים הקואליציוניים סוכם כי משבר האקלים יוצב בעדיפות לאומית ובהתאם לכך יחוקק חוק מצב חירום אקלימי עם דגש על מעבר לאנרגיות מתחדשות, צמצום הפליטות, פינוי המפעלים הפטרוכימיים ממפרץ חיפה, והגנה על בעלי החיים והסביבה החופית והימית.

תחום איכות הסביבה לא זר לזנדברג, שפעלה במסגרת תפקידה במגוון נושאים סביבתיים בינהם עידוד תחבורה בת קיימא ונושאים הקשורים לחופי ישראל. זנדברג גם תמכה בחלק מהקמפיינים של הארגונים הסביבתיים בשנים האחרונות.

סרטון זכייה של ח"כ תמר זנדברג ב'גלובוס הירוק' 2015


כתבות רלוונטיות:

 1. גילה גמליאל מונתה לשרה להגנת הסביבה, 17.05.2020
 2. גמליאל מחליפה את אלקין: אילו שינויים צפויים? 20.05.2020
 3. ועדת המנכ"לים ממליצה להיערך להפסקת פעילות בז"ן, 27.04.2021

תמר זנדברג

בכנסת ה-19 והכנסת ה-20 זנדברג הייתה חברה בוועדת הפנים והגנת הסביבה והקימה ושימשה כיו"ר השדולה לשיפור התחבורה בת הקיימא. כמו כן שימשה כראש ועדת המשנה של ועדת הפנים והגנת הסביבה לעניין חופי ישראל, לצד תפקידים פרלמנטריים נוספים.

זנדברג היא בעלת תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ותואר ראשון בפסיכולוגיה וכלכלה מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ותואר שני בפסיכולוגיה חברתית מאוניברסיטת בן גוריון.

לפני היבחרה לכנסת, שימשה זנדברג כחברת מועצת עיריית תל אביב. זנדברג היא טבעונית ופועלת גם למען זכויות בעלי החיים.

בשנת 2015 זכתה זנדברג בפרס 'הגלובוס הירוק' של ארגון חיים וסביבה במסגרת ציון יום איכות הסביבה בכנסת. זנדברג זכתה בפרס בקטגוריה של אישיות ציבורית בגין פעילותה בנושאי עירוניות, תחבור ותכנון והתמיכה שהיא מעניקה לתנועה הסביבתית בישראל.

בין השאר בשל פעילותה בועדת המשנה לעניין חופי ישראל שעסקה בפתיחת החופים לציבור הרחב, אכיפה נגד מזהמים והגבלת הבנייה בקרבת הים. כמו כן בגין פעילותה למען שיפור התחבורה הציבורית, צמצום הנסיעה ברכב פרטי ועידוד הרכיבה באופניים. זנדברג תמכה במאבקים סביבתיים שונים: הוצאת מיכל האמוניה ממפרץ חיפה, עצירת מיזם פצלי השמן בעמק האלה, קידוחי הנפט בגולן, כריית הפוספטים בשדה בריר ועוד.

בין הצעות החוק שהניחה על שולחן הכנסת:

 • הגנה על האגן הצפוני של ים המלח
 • עידוד בנייה בת קיימא
 • מדיניות לאומית לשמירה על השטחים הפתוחים
 • חובת שימוש חוזר במי מזגנים
 • הקמת יחידה סביבתית ברשויות ציבוריות
 • הוספת נציג ציבור לעניין איכות הסביבה למועצת רשות המים

מפרץ חיפה, אסטרטגיית הפסולת ועוד

בין הנושאים החמים שזנדברג תידרש אליהם בתפקידה, ניתן למנות בראש ובראשונה את סוגיית עתיד מפעלי מפרץ חיפה. מאז שנת 2019 וגם תחת השרה להגנת הסביבה הנוכחית, גילה גמליאל, המשרד להגנת הסביבה תומך בפינוי יזום של מפעלי מפרץ חיפה. מדובר בנושא מורכב שלא נתון להחלטת המשרד להגנת הסביבה באופן בלעדי, אך עמדתו משמעותית. לאחר פרסום טיוטת מסקנות ועדת המנכ"לים הבינמשרדית לפני כחודש, נוצרה ציפייה בקרב התומכים בפינוי המפעלים לקידום הנושא.

נושא משמעותי נוסף שיונח על שולחנה של זנדברג הוא יישום אסטרטגיית הפסולת שעודכנה תחת השרה גמליאל, תוך כדי צמצום מספר מתקני השבת אנרגיה מפסולת שעתידים לקום, שתתאפשר בזכות הפרדה במקור של פסולת אורגנית בבתי התושבים באמצעות פחים חומים (ניסיון שנכשל ברובו לפני כעשור) וצמצום כמות הפסולת והפרדתה במקור באמצעות גביית תשלום מתושבים עבור פינוי פסולת לא מופרדת.

כמו כן, מעניין יהיה לראות את היחסים של זנדברג עם משרד האנרגיה, במיוחד על רקע המחלוקות שהתעוררו בין גמליאל לשטייניץ (שר האנרגיה) על רקע היעדים לשילוב אנרגיה מתחדשת והשימוש בגז טבעי כחלק מהמאמץ לצמצום פליטות גזי חממה ומניעת תופעת שינוי האקלים. ח"כ מטעם מפלגת יש עתיד צפוי/ה להתמנות לשר/ת האנרגיה, במקומו של ח"כ יובץ שטייניץ. כנראה קארין אלהרר או יואל רזבוזוב.


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
טיבכו רותם נסל 072-3942060 tibco@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>