באירופה זה לקח 30 שנה, בישראל עשור ובסין 3 שנים
חן ליכטנשטיין, מנכ"ל חברת אדמה, מדגים מדוע צמצום מהיר של הפער בדרישות איכות הסביבה בישראל ביחס לאירופה, מהווה יתרון בשוק הסיני
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 12/12/2019

בכנס נאות חובב לתעשייה וסביבה, הציג חן ליכטנשטיין, מנכ"ל חברת אדמה (מכתשים אגן לשעבר), את הצלחתה של החברה מאז שנרכשה על ידי כמצ'יינה, תאגיד הכימיה הגדול בסין, בשנת 2011. הוא מסביר מדוע ההטמעה המהירה של תקני איכות הסביבה המחמירים בישראל, הינו מהותי עבור ההצלחה בפעילות בסין.

כרטיס ביקור: חברת אדמה

חברת אדמה, שהוקמה לפני למעלה מ-70 שנה בישראל, היא כיום החברה המובילה בעולם בפיתוח, ייצור ושיווק חומרים גנריים (Off Patent) להגנת הצומח. החברה פועלת כיום ב-3 אתרים בישראל – בנאות חובב (מפעל ייצור + מרכז מו"פ), פעילות יצור נוספת בבאר שבע ובאשדוד. החברה נסחרת בבורסת שנזן בסין.

כיום אדמה מוכרת את מוצריה ללמעלה מ-100 מדינות ברחבי העולם, ונחשבת לאחד היצואנים הגדולים בישראל עם מחזור מכירות של 4 מיליארד דולר בשנה, עם קצב צמיחה של פי 3 מהתעשייה העולמית.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. תעשייה אינה נימבי, 2.12.2019
  2. "אנחנו לא מוכנים לשים שיקולים כלכליים לפני איכות סביבה", 19.12.2017
  3. חברת אדמה תגביל כניסת רכבים מזהמים לשטחה, 5.09.2016
  4. חברת "אדמה" תשלם מיליון וחצי ש"ח על זיהום מים, 1.02.2015

החשש מהרכישה הסינית התבדה

חברת אדמה, נרכשה בשנת 2011 על ידי תאגיד סיני ממשלתי בשם כמצ'יינה, שרכש עשרות חברות סיניות ובינלאומיות. הרכישה לוותה בחששות של עובדי החברה כי הסינים יעתיקו את פעילות הייצור והמו"פ של החברה לסין, אלא שליכטנשטיין הבהיר שההפך קרה.

לדבריו, מאז הרכישה הסינית, הפעילות של אדמה בישראל רק גדלה, תוך כדי ביצוע השקעות גדולות כולל הקמה של מרכז מו"פ חדש וגדול בנאות חובב.

המיזוג של אדמה עם סנודה הסינית

בשנת 2017 מוזגה הפעילות של אדמה יחד עם הפעילות של חברת סנודה הסינית שגם הייתה בבעלות של כמצ'יינה (חברת האם של אדמה). סנודה, שהוקמה בסוף שנות ה 60 בסין, פועלת באותו תחום של חברת אדמה, אך מרבית פעילותה התרכזה בסין.

המיזוג מאפשר לחברה המשותפת, לשפר את אחיזתה בשוק הסיני, אחד מהשווקים הצומחים בעולם, באמצעות מינוף יכולות הקיימות בישראל לבניית מערך תפעול תחרותי ומקיים בסין.

הפחתת ריכוז המזהמים בשפכים פי 100

לדברי ליכטנשטיין, אחת החוזקות של אדמה היא

להמשך קריאת הכתבה המלאה