הודו מעכבת סחורה של ענקיות הטכנולוגיות בשל אי ציות לחוקי פסולת אלקטרונית
הושעו רישיונות היבוא למוצרים אלקטרוניים בשווי של 700 מיליון $, של 10 חברות ענק. לטענת החברות מדובר בצעד קיצוני שישפיע על מכירותיהן ברבעון השני. ומה בישראל?
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/4/2019

טלפונים חכמים ומוצרי אלקטרוניקה של ענקיות הטכנולוגיה בהיקף של למעלה מ-720 מיליון $ מעוכבים במכס ההודי בשל אי ציות לחוקי הפסולת האלקטרונית במדינה.

ממשלת הודו השעתה את רישיונות היבוא של עשר החברות המובילות בעולם, ביניהן - אפל, סמסונג, ויו, HP ומוטורולה - לאחר שהוועדה המרכזית לבקרת זיהום (CPCB) מצאה כי הן הפרו את כללי אחריות יצרן מורחבת (EPR) בנוגע לניהול פסולת אלקטרונית של הודו שפורסמו בשנת 2016. לפי החוק יצרנים של מכשירים אלקטרוניים הם האחראים על איסוף והחזרת פסולת אלקטרונית.

החברות מצדן מוחות על החלטת ממשלת הודו וטוענות כי מדובר בצעד קיצוני ולא מידתי. לטענתן הממשלה יכלה להטיל עליהן קנסות כספיים במקום לעכב את הסחורה, מהלך שיפגע במכירות שלהן ברבעון השני של השנה. לטענתן, אם הממשלה לא תבטל את הצו בקרוב, המשלוחים הרבעוניים יספגו פגיעה משמעותית.

החברות טוענות שההחלטה לבטל את היתרי היבוא שלהן אינה הולמת את הפרות החוק, במיוחד משום שהן חרגו רק בנושאי ציות קטנים כגון אי-אישור מראש של הרשויות הנוגעות בדבר סגירה או פתיחת מרכזים.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. 3 שנות מאסר ו-1.2 מיליון $ לבעל חברת מיחזור בארה"ב, 18.04.2019
  2. קנס של 270,000 ₪ לשני תאגידי המיחזור לפסולת אלקטרונית, 19.02.2019
  3. הנחיות חדשות לגבי איסור מכירת פסולת אלקטרונית, 21.05.2018
  4. 18 מיליון $ לחברה בארה"ב על אי מיחזור פסולת אלקטרונית, 22.01.2018
  5. מידע נוסף על פסולת אלקטרונית | infospot

גידול בכמויות הפסולת האלקטרונית

הצעד של עיכוב הסחורה בו נקטה ממשלת הודו בא על רקע הגידול בכמויות הפסולת האלקטרונית הנערמות ואינן ממוחזרת ומגיעות ל-2 מיליון טון בשנה, כלומר יותר מ-5 מיליון טון של פסולת אלקטרונית עד שנת 2020.

לטענת ממשלת הודו היא מעודדת מיחזור של פסולת אלקטרונית על ידי התקנת תיבות פסולת בצד הדרך, זיהוי יצרנים בעלי יכולות לנהל את הפסולת האלקטרונית וסוחרים שיכולים לאסוף מוצרים שהושלכו.

התניית יבוא בציות לחוקי לפסולת אלקטרונית? לא בישראל

יבואנים של ציוד אלקטרוני לישראל מחויבים להתקשר עם אחד משני תאגידי המיחזור המוכרים לפסולת אלקטרונית– אקומיוניטי ומאי ולממן את האיסוף והטיפול בפסולת האלקטרונית שהם מייצרים. אלא שבהעדר אכיפה אפקטיבית מצד המשרד להגנת הסביבה, רק מאות בודדות של יבואנים התקשרו עד היום עם אחד משני הגופים, ומאות יבואנים נוספים עדיין 'יושבים על הגדר'.

אחד הפתרונות שהוצעו בשנים האחרונות היה להתנות שחרור של יבוא ציוד אלקטרוני מהמכס בכפוף לעמידה בהתקשרות עם אחד משני תאגידי המיחזור המוכרים. אך המהלך לא קודם.


גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
צחי עין גל 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מאי אמנון שחרור 077-5001090 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>>