בז"ן משקיעה בהקמה ושדרוג של מתקנים סביבתיים
הגישה לוועדה המחוזית לתכנון ובניה בקשה להתקנת מתקנים לטיפול בהפחתת פליטות, לנטרול ריחות, לטיפול בשפכים ולאחסון חומ"ס
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 29/4/2018

בז"ן ממשיכה להשקיע בהפחתת ההשפעה הסביבתית שלה. לאחרונה החברה הגישה לוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בחיפה בקשה להקמת מתקנים סביבתיים חדשים העתידים לצמצם את ההשפעה על הסביבה של מתחם בתי הזיקוק במפרץ חיפה. מדובר בהקמת ושדרוג של מערכות סביבתיות לצמצום ומניעה של זיהום אוויר, טיפול בשפכים תעשייתיים, טיפול במפגעי ריח ואחסון של חומרים מסוכנים.

רק לפני 4 חודשים דיווחנו על בקשה דומה להיתר של בז"ן להקמה ושדרוג של מתקנים סביבתיים אחרים. אנשי מקצוע אמרו לנו כי בשני המקרים מדובר בהשקעה של מיליוני ₪.

המתקנים שפורסם כעת כי הם ממתינים לקבלת היתר הם:

 1. מערכת  לטיפול בפליטות אדי חומרים אורגנים נדיפים המצטברים בחלל שבין הגג הקבוע והגג הצף, בשני מכלי אחסון בנזין. המזהמים יישאבו אל המערכת החדשה בה יתבצע תהליך חמצון של פחמימנים לדו תחמוצת פחמן CO2 ומים. גז הפליטה המטוהר יצא משם לארובה בה ינטרו את הפליטות ויוודאו שהן עומדות בתקן הרלוונטי.
 2. הקמת מחסן כימיקלים מרכזי ב"כרמל אולפינים", לאחסון הכימיקלים ובלוני גז המסווגים כחומרים מסוכנים ומפוזרים כיום במספר משטחי אחסון באתר. המחסן החדש ייבנה על פי הדרישות הקיימות כיום הן מבחינת מיגון, אמצעים לכיבוי אש, מניעת דליפות ועוד. הפרויקט הזה יפנה את משטחי האחסון הישנים למטרתם המקורית - אחסון פסולת חומ"ס של המפעל. בהודעה שנמסרה מדגישים כי הקיף אחסון הכימיקלים בכאו"ל לא צפוי לגדול בעקבות בניית המחסן החדש.
 3. הוספת יחידת DGF (Dissolved gas flotation)  - מתקן לטיפול בשפכים שיתווסף ל-3 יחידות קיימות ולהיתר קיים לבניית יחידה רביעית.
 4. שדרוג מערכת נטרול הריחות שמקורם בבורות מתקן הטיפול בשפכים ומאגרי בוצות. השדרוג יכלול הוספת מפוחים ליניקת גזים ממקורות שונים והוספה של מיכלים להפרדת טיפות.

--------

כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. בז"ן תקים מתקנים להפחתת פליטות, 9.01.2018
 2. בז"ן תקים תחנת כוח חדשה המונעת בגז טבעי, 04.01.2018
 3. "לא שמו את איכות הסביבה בראש סדר העדיפויות ובמקום זה מחלקים דיבידנד", 12.12.2017
 4. חילופי מנכ"לים בבז"ן, 30.11.2017
 5. צו מינהלי, חקירה פלילית וסגירת מתקנים. האם בז"ן יצליחו לעמוד בערך הסף החדש לבנזן?, 15.102017
 6. מה הפתרון למפרץ חיפה: מועצה תעשייתית? או מינהלת ממשלתית?25.05.2017
 7. מידע נוסף על זיהום אוויר במפרץ חיפה infospot

--------

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: