המשרד להגנ"ס מאתר בעלי מקצוע להתמודדות עם אסון הזפת
פורסמו הקריטריונים לחלוקת כספי הסיוע לניקוי הזפת בגובה 45 מלש"ח. המשרד מבקש להכין רשימה של אקולוגיים ימיים, חברות ניקוי זפת ממצעים קשים וספקי חומרי ניקוי שיוכלו לסייע בטיפול בזפת
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 01/3/2021

המשרד להגנת הסביבה קורא לחברות מתחומים רלוונטיים להציע את שירותיהן לטובת התמודדות עם ההשלכות של אסון הזפת. את רשימת החברות המשרד מתכוון לפרסם באתר המשרד ולהעביר לידי רשויות מקומיות שבשטחן מצויים החופים המזוהמים.

השירותים המבוקשים הם:

 • אקולוגיים ימיים
 • חברות ניקוי זפת ממצעים קשים
 • יבואני או יצרני חומרי ניקוי

כמו כן, המשרד להגנ"ס פרסם את הקריטריונים לפיהם יחולקו כספי הסיוע בגובה 45 מיליון ₪ שהוקצו מהקרן למניעת זיהום ים – לטיפול בניקוי הזפת מהחופים.


כתבות רלוונטיות:

 1. החל פינוי הזפת מהחופים, 25.2.2021
 2. אסון הזפת בחופי ישראל, 23.2.2021
 3. דליפת נפט מצינור בים ליד אשקלון, 01.11.2020
 4. חצי מיליון ₪ קנסות לאוניות בגין זיהום הים בשמן, 04.8.2020
 5. מידע נוסף על זיהום ים | infospot

אקולוגים ימיים למיפוי האזורים שנפגעו

לצורך מיפוי השטחים המזוהמים בכל רשות מקומית, קביעת מדיניות טיפול וסדרי עדיפויות לטיפול לפי השפעתו האקולוגית של הזיהום, וכן גיבוש נוהל עבודה בשטח ועריכת פיקוח, המשרד להגנת הסביבה מבקש לקבל פניות מאקולוגים ימיים.

אקולוגים ימיים המעוניינים להשתתף בפרויקטים נדרשים להיות בעלי תואר שני לפחות בביולוגיה או באקולוגיה ימית, להגיש קורות חיים ורשימת פרסומים מדעיים ודוחות ניטור שהוגשו ואושרו ע"י המשרד ב-8 השנים האחרונות, ולהיות עם יכולת העסקה בייעוץ חיצוני (חברה בע"מ, עוסק מורשה, עוסק פטור).

חברות לניקוי הזפת ממצעים קשים

במשרד להגנ"ס מסבירים כי את הזפת מהחוף החולי אפשר לנקות ולאסוף באופן ידני פשוט, אך ניקוי הזפת ממשטחים קשים הוא אתגר הדורש ציוד מיוחד וכוח אדם מקצועי – והזפת גרמה גם לזיהום משטחים קשים דוגמת סלעי חוף, טבלאות גידוד (משטחי סלע אופקיים), טיילות צמודות חוף ושוברי גלים.

הדרישות של המשרד להגנ"ס מחברות ניקוי רלוונטיות הן ניסיון מוכח בניקוי משטחים קשים בסביבה הימית והחופית, ניסיון בהפעלת ציוד שאינו פוגע בחי הימי ובמאפייני השטח המנוקה, ניסיון בהפעלת ציוד דוגמת חוסמים ואמצעי ספיגה והעברת מסמכים המפרטים על ניסיון שצברה החברה בתחום ועל הציוד שקיים ברשותה.

דרושות יצרניות או מייבאות חומרי ניקוי

המשרד להגנ"ס מבקש לקבל פנייה גם מחברות המייצרות או מייבאות חומרי ניקוי מתאימים. על החומרים לעמוד בתקנים סביבתיים ואחרים מסוימים, ביניהם עמידה במבחני רעילות על בעלי חיים ימיים ועמידה במבחני יעילות על סוגי שמן שונים ובייחוד על זפת, והבטחה כי חומר הניקוי אינו מכיל ממסים אורגניים, אינו דליק ובעל PH כמעט ניטרלי.

כמו כן, נדרשות החברות הרלוונטיות לצרף מסמכים שונים, דוגמת מסמך עם תוצאות בדיקת רעילות על בעלי חיים או אקווטים ועוד.

הפרטים המלאים על הדרישות ופרטי הצטרפות לרשימה – בקישור הבא

אופן הקצאת כספי הסיוע לניקוי הזפת | 45 מיליון ₪

בהמשך לפרסום שלנו משבוע שעבר, על הקצאה של 45 מיליון ₪ מהקרן לזיהום הים לטיפול בזיהום הזפת, המשרד להגנ"ס מפרט את אופן חלוקת הכספים ומדווח כי החל להעביר את הכספים לרשויות המקומיות בגין ההוצאות שנגרמו להן לניקוי החופים.

התקציב, בגובה 45 מיליון ₪ מחולק באופן הבא:

 • 30 מיליון ₪ לרשות הטבע והגנים ולרשויות המקומיות שבשטחן חופים שנפגעו באירוע הזפת, לצורך טיפול בזיהום ובבעלי החיים שנפגעו
 • 10 מיליון ₪ לחברה לשרותי איכות הסביבה עבור פינוי פסולת הזפת מהחוף והטיפול בה
 • 5 מיליון ₪ עבור מחקר, ניטור וסקרים

30 מיליון ₪ לרט"ג ולרשויות המקומיות לניקוי הזפת בחופים

כאמור 30 מיליון ₪ מוקצים לטובת רשות הטבע והגנים והרשויות המקומיות שבשטחן חופים שנפגעו באירוע הזפת – לצורך טיפול בזיהום ובבע"ח. הכסף יינתן בסכום של עד 250,000 ₪ לכל קילומטר קו חוף, כאשר סכום ראשוני של 62,500 ₪ לכל קילומטר קו חוף יועבר כמקדמה.

את ההפרש בין 62,500 ל- 250,000 ₪ יחלקו לפי הקריטריונים הבאים: אורך החוף שנפגע (עם תיעוד מדויק), תיעוד מלא של ההוצאות בהתאם לקבלות, חשבוניות ויומני עבודה וכן אישור המשרד להגנת הסביבה לסיום פעולת הניקוי בחופים.

עלות פינוי וטיפול בזפת: 10 מיליון ₪

כפי שדיווחנו בשבוע שעבר, תקציב של 10 מיליון ₪ יועבר לחברה הממשלתית לשרותי איכות הסביבה לפינוי, מיון ודיגום הקרקע והפסולת שנוצרה עקב אסון הזפת בחופי ישראל ונאספה בשבועיים האחרונים באמצעות אלפי מתנדבים. ההערכה היא כי מדובר בכ-1,200 טונות של חומר שזוהם בזפת (זפת, חול, פלסטיק, עץ, צדפים, אצות ועוד).

החברה לשירותי איכות סביבה תהיה אחראית גם על העברת הפסולת המעורבת שתמוין מהזפת לטיפול ביולוגי או הטמנה באתרים מורשים.

למרות אלפי המתנדבים שערכו ניקיון ידני לאורך כ-160 ק"מ של חוף, יש חופים סלעיים שנותרו מזוהמים בינתיים כי ניקויים מורכב יותר. המשרד להגנ"ס בודק כעת חומר ניסיוני לניקוי הזפת לאחר שנמצא בעבר מתאים לניקוי נפט גולמי. אם הניסוי יצליח המשרד יורה על מעבר לניקוי בשיטות מתקדמות שיגדילו עוד את עלויות הטיפול בהשלכות האסון.

---

מסמכים רלוונטיים:

 1. עמוד מידע