החל פינוי הזפת מהחופים
החברה הממשלתית לשרותי איכות הסביבה תהיה אחראית לפינוי, מיון וטיפול בכ-1,200 טונות זפת ופסולת שנאספו בחופי ישראל, בעלות ראשונית של כ-10 מיליון ₪
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 25/2/2021

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי החל הפינוי של 1,200 טונות זפת ופסולת מהחופים שנפגעו. הממשלה אישרה תקציב מהקרן למניעת זיהום ים בהיקף של 45 מיליון ₪ בעקבות הארוע, מתוכם 10 מיליון ₪ יעברו לחברה הממשלתית לשירותי איכות סביבה שתרכז את הפינוי והטיפול בזפת הנחשבת לפסולת מסוכנת. בתוך כך, פורסם "רמזור החופים" המספק מידע לגבי מצב הניקיון בכל חוף.


כתבות רלוונטיות:

 1. אסון הזפת בחופי ישראל, 23.2.2021
 2. דליפת נפט מצינור בים ליד אשקלון, 01.11.2020
 3. חצי מיליון ₪ קנסות לאוניות בגין זיהום הים בשמן, 04/08/2020
 4. כתם שמן אותר בנמל אשדוד ונחסם טרם הגעתו לים, 29/07/2018
 5. מידע נוסף על זיהום ים | infospot

45 מיליון ₪ סיוע לרשויות המקומיות לשיקום החופים

הממשלה אישרה להקצות תקציב של 45 מיליון ₪ מהקרן למניעת זיהום הים שבאחריות המשרד להגנ"ס, שישמשו למספר פעולות, ביניהן:

 • סיוע לרשויות המקומיות ולרשות הטבע והגנים הלאומיים המחזיקות בחופים בים התיכון אשר נפגעו בתקרית הזפת (עד 250 אלף שקל לכל קילומטר של קו חוף) בעבור טיפול בזיהום בחופים, לרבות בבעלי החיים שנפגעו ממנו. מתוך סכום זה תועבר מקדמה כסיוע מיידי בהיקף של 62.5 אלף שקל.
 • 10 מיליון ₪ לשינוע, טיפול וסילוק הזפת מאתרי האחסון הזמניים בחופים ליעדי הקצה.
 • ביצוע סקרים ומחקרים, ניתוחים כלכליים סביבתיים, פעולות ניטור ופעולות תיעוד של היקף ועוצמת הפגיעה, תהליך השיקום ובדיקת השימוש באמצעים חדשניים לשיקום הסביבה החופית, הימית והמגוון הביולוגי שבה, בין היתר לצורך שיפור הטיפול והתגובה במקרים דומים בעתיד.

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל תגיש בתוך 30 יום תזכיר חוק בנושא מוכנות ותגובה לאירועי זיהום הים בשמן.

עלות פינוי וטיפול בזפת: 10 מיליון ₪

הקרן למניעת זיהום ים תעביר לחברה לשירותי איכות סביבה, הזרוע המבצעת של המשרד להגנ"ס, תקציב של 10 מיליון ₪ לפינוי, מיון ודיגום הקרקע והפסולת שנוצרה עקב אסון הזפת בחופי ישראל ונאספה בימים האחרונים באמצעות אלפי מתנדבים. ההערכה היא כי מדובר בכ-1,200 טונות של חומר שזוהם בזפת (זפת, חול, פלסטיק, עץ, צדפים, אצות ועוד).

החברה לשירותי איכות סביבה תהיה אחראית גם על העברת הפסולת המעורבת שתמוין מהזפת לטיפול ביולוגי או הטמנה באתרים מורשים.

למרות אלפי המתנדבים שערכו ניקיון ידני לאורך כ-160 ק"מ של חוף, יש חופים סלעיים שנותרו מזוהמים בינתיים כי ניקויים מורכב יותר. המשרד להגנ"ס בודק כעת חומר ניסיוני לניקוי הזפת לאחר שנמצא בעבר מתאים לניקוי נפט גולמי. אם הניסוי יצליח המשרד יורה על מעבר לניקוי בשיטות מתקדמות שיגדילו עוד את עלויות הטיפול בהשלכות האסון.

"רמזור החופים" של הים התיכון

לצד המשך מבצע ניקיון החופים המנוהל על ידי רשות הטבע והגנים, עמותת אקואושן והרשויות המקומיות, המשרד להגנ"ס מפרסם את "רמזור החופים" – אוסף מפות המציגות את המצב של ניקיון החופים המשתנה כל הזמן.

ל"רמזור החופים" יש 4 רמות ניקיון:

 • אדום – שטח מזוהם שעדיין לא התחילו בו פעולות הניקוי, או שהתחילו פעולות חלקיות לניקוי החול אך לא החוף הסלעי, כדוגמת ראש הנקרה.
 • כתום - שטח מזוהם בשלבי ניקוי התחלתיים.
 • צהוב – שטח עם זיהום נמוך או בשלבי ניקוי מתקדמים.
 • ירוק – שטח עם זיהום קל מאוד.

התייחסויות

גילה גמליאל, השרה להגנת הסביבה: "לזפת הזאת יש כתובת ויש לה גורם אחראי. אנו בעיצומה של החקירה והנחיתי את כל הגורמים לעשות את כל המאמצים כדי לתפוס את העבריין המזהם ולמצות עמו את הדין. האירוע הסביבתי החמור של הזפת בחופים מהווה קריאת השכמה לכולנו להאיץ את השימוש באנרגיות מתחדשות וחלופיות ולזנוח את השימוש בדלקים פוסיליים מזהמים. אם לא נעשה זאת בהקדם - נגדיל את הסיכון לאירועים נוספים בעתיד".

עוד הוסיפה השרה: אנחנו מודים לאלפים הרבים של המתנדבים, שבזכותם נאספה הזפת ברוב החופים בארץ, זה מרגש ומחמם את הלב. אחרי אישור הממשלה את התקציב, אנחנו נכנסים לשלב הבא שיאפשר לציבור לשוב לחופים היפים שלנו. אנחנו מקווים לסיים את הפרויקט האדיר הזה בשבועות הקרובים, כך שניתן יהיה לפתוח בזמן את עונת הרחצה".


חברות לטיפול בפסולת מסוכנת:

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
טביב שמואל דניאל 072-3714440 Tabib@infospot.co.il
שרותי אקולוגיה דמיטרי נוביק 072-3712252 Ecologys@infospot.co.il
אלקון חיים שטיין 072-3290662 Elcon@infospot.co.il
ורידיס דורון בכר 072-3360696 Verisoil@infospot.co.il
ESC בת שבע דהן 072-397469 esc@infospot.co.il
מיש שפכי תעשיה יוסי הלוי 072-3712250 Mish@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>