מחקר: התחליפים ל-PFAS לא בטוחים יותר לשימוש
החוקרים פיתחו שיטה חדשה לבדיקת אינטראקציות חלבון-PFAS
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/4/2019

בשנים האחרונות אנו עוקבים אחר משפחה של חומרים שהתגלו כמזהמים ומסוכנים לבריאות הציבור, וההתמודדות של מדינות העולם וישראל עם חומרים אלה. מדובר במשפחת החומרים האורגנים המופלרים (PFAS), שסונתזה לראשונה בשנות ה 50 ומשמשת במגוון רחב של יישומים תעשייתיים וצרכניים. מכיוון שהעדויות והמחקרים על מסוכנותם לאדם הולכות ומצטברות, גם הרגולציה מתחילה להקשות על השימוש בהם ולכן הולך וגדל איתור ופיתוח של חומרים חלופיים.

כעת, מחקר חדש מתריע כי גם חלק מהחלופות של ה - PFAS בהם התרחב השימוש בשנים האחרונות, עלולות להיות לא בטוחות לשימוש.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. ארה"ב מאמצת תוכנית לטיפול ב- PFAS, 18.03.2019
  2. האם מי השתייה שלנו נגועים ב-PFAS שנספג ומצטבר בגופנו?, 12.11.2018
  3. ארה"ב מגבירה את המאמצים לטיפול במזהם  PFAS12.04.2018
  4. המזהם שנאסר לשימוש באירופה וארה"ב, אך בישראל? 15.11.2016
  5. פורסם מאגר של 4,730 חומרים מקבוצת המזהמים PFAS, 28.08.2018
  6. מידע נוסף על קרקעות מזוהמות | infospot

בחינת תכונת ההצטברות בגוף כמדד למסוכנות לבריאות

על פי ההערכות, ישנם מעל 4,000 חומרים שונים במשפחת ה PFAS בשוק העולמי. כימיקלים אלה משמשים לייצור מגוון מוצרים כגון חומרים לכיבוי שריפות, מזון, בגדים, סירים ועוד. כאמור, בשל הסכנה של ה- PFAS לבריאות הציבור, החלו להשתמש בחלופות, כגון חומצות carboxylic perfluoroether) PFECAs) וחומצות sulfonic perfluoroether) PFESAs). במחקר החדש, החוקרים מציעים להשתמש בשיטה ממוחשבת שהם פיתחו, המבוססת על מודלים חישוביים של דינמיקה מולקולרית, כדי לקבל ניתוח מהיר של תכונת הביואקומולציה - הצטברות של החומר בתוך אורגניזמים, המהווה את אחד הגורמים לסכנה בריאותית. 

על מנת לבחון את היעילות והמהימנות של השיטה החישובית החדשה, השתמשו בה לבדיקה של 15 חומרים שונים, חלקם מקבוצת ה PFAS וחלקם חלופות, עד כמה הם מתרכבים עם חלבונים של שומן אדם ושומון של חולדות. התוצאות של המודל החישובי הושוו לנתונים משלושה מחקרים קיימים של מדידות בפועל. התוצאות של ההשוואה הצביעו על קורלציה טובה בין השיטה החישובית החדשה למחקרי המדידה.

החלופות ל PFAS אינן בהכרח בטוחות יותר

בשיטה החישובית החוקרים בדקו 5 חלופות של PFAS: מהתוצאות עולה כי בכל 5 החלופות שנבדקו פוטנציאל ההצטברות שלהן באורגניזם דומה או חזק יותר מזה של ה-PFAS. כלומר הממצאים מצביעים על כך שהחלופות אינן בהכרח בטוחות יותר מאשר ה-PFAS.

ממצאים אלה עשויים להשפיע על קבוצות חומרים חדשות הנבדקות באיחוד האירופי (HBM4EU). בנוסף למחקר יש השלכות על הערכת סיכונים של חומרים ממשפחת PFAS שטרם נבדקו במעבדה, היות והוא מספק שיטה מהירה ויעילה בהתחשב במספרם העצום של PFAS.


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
LDD ד"ר רפי מנדלבאום 072-3712254 Ldd@infospot.co.il
WINDEX דורון בכר 054-9360419 windex@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
איזיטופ טל אביטוב 072-3712248 easytop@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה