שיקום קרקעות תע"ש המזוהמות בחומרי נפץ
11 חברות נענו לקול הקורא של החברה הממשלתית 'נצר השרון' לבחינת ובחירת טכנולוגיות לשיקום קרקעות מזוהמות בחומרי נפץ. בקרוב יחל פיילוט באתר בדרום הארץ, שאחריו ייבחרו הטכנולוגיות שיורשו לטיפול באתרי תע"ש
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 05/8/2021

חברת 'נצר השרון', מי שאחראית על שיקום הקרקעות של מתחמי תע"ש, הודיעה כי תחל בקרוב את הפיילוט לבחינת טכנולוגיות שונות לטיפול בזיהום של חומרי נפץ בקרקע, במטרה לבחון את יעילותן ולבחור מתוכן את אלה שיהיו הטובות ביותר מבחינה כלכלית וסביבתית לצורך הרחבת השימוש בהן בשיקום הקרקעות באתרי תע"ש – ובפרט אתר תע"ש רמת השרון.

לפני מספר חודשים נצר השרון פרסמה קול קורא לקבלת הצעות לטכנולוגיות מתקדמות לשיקום קרקעות המזוהמות בחומרי נפץ. 11 חברות  נענו לקול הקורא והחברות הנבחרות צפויות להשתתף בפיילוט במתחם תעש בדרום הארץ. בהמשך, אלה מהן שיפגינו את הביצועים הטובים ביותר, יורשו לטפל בקרקעות המזוהמות בחומרי נפץ במתחם אחד או יותר, אשר נצר השרון אמונה על הטיפול בו.


כתבות רלוונטיות:

  1. נצר השרון לקראת פינוי קרקע מבוקשת, 11.1.2021
  2. החברה שתטפל בקרקעות המזוהמות של תעש, 07.09.2017
  3. מאגר מידע של פרויקטים לטיפול בקרקעות מזוהמות, 14.12.2020
  4. עדכון ערך לאיזופרופנול לגילוי גזי קרקע, 16.11.2020
  5. למידע נוסף על זיהום קרקעinfospot

הסקטור הפרטי גילה התעניינות רבה בפרויקט

חברת נצר השרון הינה חברה ביטחונית ממשלתית האחראית בין היתר לפנות את מתחמי תע"ש שעוברים לדרום ולשקם את הקרקעות המזוהמות ומי התהום בתחומם.

במסגרת זו, בחודשים האחרונים פרסמה החברה קול קורא בבקשה לקבל הצעות לטכנולוגיות מתקדמות לשיקום קרקעות המזוהמות בחומרי נפץ. הקול הקורא פורסם מכיוון שאין כיום בארץ אתרי קצה או "טכנולוגיות מדף" לטיפול בזיהום חומרי נפץ. כמו כן, לצורך טיפול במפגע סביבתי ואישור הטכניקה הסביבתית לשימוש בהיקף תעשייתי נדרש לבצע פיילוט בליווי המשרד להגנת הסביבה, ולקבל את אישורו.

נצר השרון מעדיפה שלא לחפור ולהוציא את הקרקע המזוהמת, אלא לטפל בה באתר עצמו On-site.

11 חברות הגישו הצעות עם טכנולוגיות שונות לשיקום קרקעות. החברות הנבחרות ימשיכו לפיילוט שיתקיים במתחם תעש בדרום הארץ וילווה על ידי המשרד להגנ"ס. מטרת הפיילוט היא לבחון את הטכנולוגיות וסוגי הטיפול השונים בקרקעות מזוהמות בחומרי נפץ מסוג HMX, RDX  TNT ונגזרותיהם, לרבות משך זמן כל טיפול, יעילות הטיפול, תנאים נדרשים, עלויות כספיות והגורמים השונים העשויים להשפיע על היערכותה של נצר השרון לשיקום קרקעות מזוהמות בחומרי נפץ אשר מצויות תחת טיפולה.

לאחר הפיילוט, הטכנולוגיה או שילוב הטכנולוגיות שייבחרו ימשיכו לטפל בקרקעות מזוהמות במתחם אחד או יותר, בכפוף להסכם שייחתם איתן.

לדברי מנכ"ל נצר השרון, ההתעניינות  של 11 חברות להצטרף לפרויקט של החברה מעידה על מידת העניין הגבוהה של הסקטור הפרטי בפרויקט זה. זה יסייע לחברה לעמוד בחזית הטכנולוגית וליישם את הטכנולוגיות המתקדמות והטובות ביותר לטיפול בקרקעות תעש מבחינה כלכלית וסביבתית.

מורכבות הטיפול בקרקעות תעש  

הבולט במתחמי התעש המזוהמים הוא מתחם תעש רמת השרון. מדובר בחטיבת קרקע יקרה בשטח של כ- 6,000 דונם בלב השרון, המיועדת להקמת שכונות מגורים חדשות, בשטחי קרקע השייכים לרשויות רמת השרון, הרצליה, הוד השרון ורמות השבים. הטיפול בקרקעות מורכב בשל הסמיכות של שכונות מגורים שהתקרבו עם השנים, וגם משום שאלביט מערכות (שרכשה את פעילות תע"ש) פועלת בשטח המזוהם.

זיהום הקרקע במתחמי התעשייה הביטחונית, מקורו בפעילות בעשורים הראשונים לפעילות התעשייה הצבאית ולקום המדינה. אז לא הייתה מודעות לנושא ולא הייתה רגולציה. רק בשנות ה-80 וה-90, עם הקמת המשרד להגנ"ס, הגברת המודעות והחלת רגולציה - יצירת הזיהום פסקה, אך הזיהום בשטח נותר.


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
טיבכו רותם נסל 072-3942060 tibco@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>