נצר השרון לקראת פינוי קרקע מבוקשת באזור המרכז
חברת נצר השרון החלה בהליך טיפול ופינוי חומרים מזוהמים בקרקע ששימשה את מפעלי התעשייה הצבאית עשרות שנים
  • מאת: אבי שמול, עושים עניין
  • פורסם בתאריך: 11/1/2021

נצר השרון החלה בהליכי הטיפול בקרקעות מתחם תעש השרון, אחת מחטיבות הקרקע הגדולות והיקרות ביותר בארץ, לקראת פינוי התעשיות הביטחוניות הפועלות בשטחו. הקרקע בלב השרון, בהיקף כולל של כ-6,000 דונם, מיועדת להקמת שכונות מגורים חדשות בשטח שבין הרצליה, רמת השרון והוד השרון.

אף שהקרקע שייכת לרשות מקרקעי ישראל, בפועל היא שימשה את מפעלי תעש במשך עשרות שנים. בפעילותם, השתמשו המפעלים בחומרים שונים לצורך ייצור תחמושת וחומרי נפץ. החומרים הללו זיהמו את השטח באופן שאינו מאפשר כיום שימוש אזרחי ללא טיפול מתאים.


כתבות רלוונטיות:

  1. החברה שתטפל בקרקעות המזוהמות של תעש, 07.09.2017
  2. מאגר מידע של פרויקטים לטיפול בקרקעות מזוהמות, 14.12.2020
  3. עדכון ערך לאיזופרופנול לגילוי גזי קרקע, 16.11.2020
  4. עדכונים לערך סף של pH ודוחות מעבדה, 25.10.2020
  5. למידע נוסף על זיהום קרקעinfospot

התעשיה הצבאית (תעש) עברה בעשור האחרון הליך הפרטה, במסגרתו נמכר הייצור הביטחוני לחברת אלביט מערכות ואילו משימת הטיפול והפינוי של הקרקעות הופקדה בידיה של החברה הממשלתית נצר השרון. בסוף התהליך, תעבור אלביט מערכות שעדיין פועלת בשטח - לדרום הארץ ואילו הקרקע, שלפי הערכות ראשוניות יכולה לאפשר הקמת כ-30 אלף יחידות דיור, תועבר לרשותה של רמ"י.

הטיפול בקרקעות של מתחם תעש רמת השרון מורכב גם בשל הסמיכות של שכונות מגורים שהתקרבו עם השנים, וגם משום שאלביט מערכות עדיין פועלת בשטח המזוהם. לכן חברת נצר השרון ערוכה לטפל בקרקעות תוך דגש על ההיבטים הביטחוניים והבטיחותיים הכרוכים בכך, כאשר השיקול המוביל הוא שמירת הבטיחות של האזרחים החיים בשכונות הסמוכות למתחם.

כך למשל, בעת שביצעה נצר השרון חפירה של המחפורות בשטח תעש, היא דאגה להתנהל תחת פיקוח ובקרה סביבתיים חיצוניים, תוך יישום הנחיות מחמירות של המשרד להגנת הסביבה. בתוך כך, כל הפעילות תואמה עם הרשויות המקומיות השכנות לפני תחילת העבודות ומומחים מטעמן הורשו לפקח על התהליך וקיבלו את מלוא המידע.

עד כה פונו מהקרקע פסולות תעשייתיות שהוטמנו בה ונערכה חקירת קרקע ראשונית במתחם הראשון המיועד לתכנון. הפרויקט בוצע על פני שטח של 1,600 דונם בצד הדרום-מערבי של האתר.

הפעילות המתוכננת בשלב הבא היא העמקת חקירת הקרקע לצורך איתור, איפיון ותיחום המזהמים בתת הקרקע, וכן פירוק, הריסת ופינוי המבנים והתשתיות, וטיפול בכל תוצרי הפעילויות האלה.

חלק מפעילות התכנון שמבוצעת על ידי נצר השרון לקראת הטיפול בקרקע נעשית גם באמצעות חברות בינלאומיות המנוסות בטיפול סביבתי במתחמים ביטחוניים מורכבים.

נצר השרון פועלת במטרה להעביר לרשות המדינה מתחם משוחרר מכל מגבלה וזיהום לטובת אזרחי המדינה.


את המאמר כתב אבי שמול מחברת 'עושים עניין'.


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
טיבכו רותם נסל 072-3942060 tibco@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>