מענק לפיילוטים של קלינטק בחברות ממשלתיות
רשות החדשנות מפרסמת קול קורא לתמיכה במו"פ ובפיילוטים של פרויקטים שייתנו מענה לצרכים של חברות ממשלתיות בסכום הנע בין 50%-20% מעלות הפרויקט, ובמקרים מיוחדים עד 60%
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 29/3/2022

רשות החדשנות מציעה תמיכה בפרויקטים ופיילוטים שיבוצעו באתרי חברות ממשלתיות או בהסתמך על היכולות, המידע והנתונים של חברות אלה, זאת במטרה לתת מענה לצרכי החברות בתחומים שונים, ביניהם תחומי הסביבה והאנרגיה.

בין החברות הממשלתיות שלוקחות חלק בקול הקורא הנוכחי ולהן צרכים בתחום הסביבה נמצאות החברה לשירותי איכות הסביבה, רכבת ישראל, נמל אשדוד, נת"ע, נגה, מקורות ועוד.

סכום התמיכה ינוע בין 20-50% מעלות הפרויקט ועד 60% במקרה של פרויקטים מיוחדים.

ניתן להגיש בקשות עד לתאריך ‏17/05/2022 בשעה 12:00 בצהריים. קישור לפרטים בתחתית הכתבה.


כתבות רלוונטיות:

 1. סבב נוסף למענקי תמיכה בטכנולוגיות קלינטק, 13.12.2021
 2. יזמים ותעשיינים מוזמנים למפגש אישי עם הרגולטור, 03.2.2022
 3. מה ישראל צריכה לעשות אחרי גלזגו?, 24.11.2021
 4. הזדמנות ליזמי קלינטק: משרדי הממשלה מחכים לפתרונות, 04.6.2018
 5. מה ישראל צריכה לעשות אחרי גלזגו?, 24.11.2021

הנושאים הסביבתיים הרלוונטיים למענק

במסגרת הקול הקורא הנוכחי יש 24 חברות ממשלתיות שאפשר להגיש פרויקט אשר מיועד להתבצע בשטחן או להסתמך על נתונים, מידע ויכולות שלהן. בין החברות הללו נמצאות: חברת החשמל, רכבת ישראל, נת"ע, נמלי חיפה ואשדוד, החברה לשירותי איכות סביבה, חברת נגה ועוד.

לכל אחת מהחברות האלה יש רשימת תחומים שונה, של נושאים שהיא מעוניינת לקדם ושאפשר להגיש במסגרתם הצעות לפרויקטים, חלקם בתחום הסביבה והאנרגיה. על המוצרים המוגשים להיות יחסית בשלים להרצה ולא להידרש למחקר ופיתוח רבים לפני הרצתם.

להלן חלק מרשימת התחומים שאפשר להגיש בהם פרויקטים רלוונטיים:

 • חברת נת"ע: היערכות לשינויי אקלים (אנרגיות, תשתיות ומערכות), ניתוח מידע ושיפור יעילות אנרגטית, שמירה על איכות הסביבה ובנייה ירוקה, צמצום הפרעות לציבור בזמן עבודות הביצוע בתחומי סביבה קשרי קהילה ותנועה, ניהול וניטור בבניה תת קרקעית וסקרי קרקעות.
 • החברה לשירותי איכות הסביבה: מיחזור פלסטיק מזוהם, מיחזור חומצות, מיחזור בסיסים, טיפול בשפכים מימיים על תכולה אורגנית של עד 10%, טיפול בפסולת המכילים ריכוז גבוה של הלוגנים כולל פלואור, טיפול בפליטות מארובות תוך שימוש בחומרים סופחים ו/או סולקנים חדשניים, טיפול בפליטות מארובות תוך שימוש בסקרברים חדשניים, טיפול בפליטות מארובות תוך שימוש בחמצון/שרפה/איכול/אלקטרוליזה, טיפול או מיחזור סוללות ליתיום, אנליזה ובדיקות שטח של פסולות
 • חברת נגה (ניהול מערך החשמל הלאומי): צמצום פליטות, טיפול בפסולת, שמירה על מגוון ביולוגי, שינוי אקלים, פיתוח בר-קיימא, שדות אלקטרומגנטים, התייעלות אנרגטית וכלכלה מעגלית במשק האנרגיה
 • רכבת ישראל: טכנולוגיות לחיסכון ויעילות אנרגטית, איכות הסביבה וזיהום האוויר
 • נמל אשדוד: נמל ירוק (איכות סביבה ואנרגיה)

גובה התמיכה והקריטריונים להגשת בקשה למענק

במסגרת הקול הקורא הנוכחי תינתן תמיכה כספית בשיעור של 50%-20% לפרויקט. תמיכה בשיעור חריג של 60% מהוצאות המו"פ המאושרות תינתן לתוכנית בעלות פוטנציאל לייעול יוצא דופן של פעילותה הכלכלית של החברה הממשלתית.

בין היתר, תנאי הסף להגשת בקשה כוללים התחייבות לביצוע הפרויקט באתר החברה הממשלתית או בהסתמך על ידע ונתונים שלה. כמו כן, הפרויקט צריך לתת מענה לצרכים הנגזרים מפעילותה של החברה הממשלתית, והיא גם תלווה אותו בתקופת ההרצה.

לקול הקורא יכולות לגשת חברות ישראליות לא ממשלתיות.

42 מיליון ₪ לפרויקטים סביבתיים

שווה להזכיר כי הקול הקורא לתמיכה בפרויקטים בחברות הממשלתיות אינו היחידי בתחום הקלינטק והגנת הסביבה. לפני מספר חודשים דיווחנו כי רשות החדשנות פרסמה סבב שביעי של קול קורא לתמיכה במו"פ ופיילוטים בתחום הקלינטק והגנת הסביבה. ב-6 הסבבים הראשונים הוגשו סה"כ 113 בקשות, מתוכן אושרו 38 ונתמכו בסכום כולל של 42.7 מיליון ₪.

אחת הדוגמאות לפיילוט שזכה לתמיכה של רשות החדשנות בעבר היא של חברת קלין פלייר בע"מ. החברה זכתה במענק לביצוע פיילוט בחברת בז"ן במפרץ חיפה, במסגרתו מנוטר לפיד שריפת גזים עודפים על פי הנחיות חוק אוויר נקי וצרכי היתר הפליטה של מפעיל הלפיד מתוך מטרה לייעל את הבעירה ולצמצם את זיהום האוויר.

פרויקט אחר שזכה למענק היה של חברת אמה סנסינג בע"מ, שפיתחה טכנולוגיה ייחודית לניטור רציף של של צנרת ומכלי אחסון של כלור המאפשרת לגלות התפתחות קורוזיה, סדקים ודליפות גז באמצעות סנסורים אולטרה-סוניים מסוג . AE

---

מסמכים רלוונטיים:

 1. פרטי התוכנית