קבוצת טלאור כראדי תתחיל בהריסת בתים שנפגעו ביישובי העוטף
פסולת הבניין שתיווצר מהתהליך תפונה למפעלי המיחזור של הקבוצה בדרום עם צפי למיחזור של 90% מהפסולת
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 02/6/2024

שיקום חבל תקומה מתקדם, קבוצת טלאור כראדי נבחרה כקבלן מבצע של חברת עמיגור מטעם משרד הביטחון לביצוע הריסות הבתים ומיחזור פסולת הבניין ביישובי העוטף. בעוד כשבוע תחל החברה בהרס של 11 מבנים ראשונים בקיבוץ בארי במהלך שיימשך כשבועיים. לאחר מכן תמשיך להרוס כ-110 מבנים נוספים – בתיאום עם תושבי בארי, ובמקביל יחל הרס בתים גם בקיבוץ רעים. לאחר מכן, כמובן, תתחיל בנייה של מבנים חדשים.

פסולת הבניין שתיווצר כתוצאה מהרס המבנים תעבור למיחזור במתקני הקבוצה בפארק תעשיות דרום ירוק ובאשקלון, ורובה תשמש לבנייה ירוקה, תשתיות ואספלט. שיעור המיחזור צפוי לעמוד על לפחות 90%.

לדברי מנהל הפרויקט מטעם חברות טלאור כראדי, אלכס בראייב: "אופן ההריסה הותאם לתנאי השטח על מנת לא לפגוע בשבילים ושטחים ירוקים בקיבוץ. מאחר שכלי הריסה כבדים שאיתם נהוג להרוס מבנים לא מתאימים להריסת בתים בתוך מתחם בנוי כמו בקיבוץ, ההריסה תתבצע על ידי כלים קטנים שהותאמו לשטח בו נעבוד. כמו כן משאיות פסולת הבנייה יוצבו בשטח שמחוץ לרחובות הקיבוץ".

בצל האסון הכבד של ה-7 באוקטובר, התוכנית הממשלתית היא לשקם את חבל תקומה לאור עקרונות סביבתיים מובהקים, לרבות התקנת אנרגיה סולרית ביישובים, בנייה ירוקה וטיפול חדשני בפסולת.

כפי שדיווחנו לפני חודש, קבוצת טלאור כראדי פתחה לאחרונה מטמנה חדשה בשטחי המועצה התעשייתית נאות חובב. המטמנה הוקמה על שטח של כ-100 דונם וצפויה לטפל בכ-4,000 טונות פסולת בניין ופסולת יבשה ביום. מלבד זאת, הקבוצה מחזיקה בבעלותה ומפעילה 4 מפעלים למיחזור פסולת בניין, תחנת מעבר למיון וקליטת פסולת בניין בתל אביב, אתר לקליטת פסולת גושית וגזם אשקלון ו – 3 מפעלי בטון.


כתבות רלוונטיות:

  1. מטמנה חדשה לפסולת בניין בנאות חובב, 30.4.2024
  2. תוכנית העבודה של המשרד להגנ"ס נחשפת, 6.5.2024
  3. התוכנית הסביבתית לשיקום חבל התקומה, 27.12.2023
  4. אכיפה נגד אתרי פסולת פיראטיים, 16.8.2023
  5. מידע נוסף בנושא פסולת בניין | infospot

המשרד להגנת הסביבה פועל לשיקום ירוק של חבל תקומה

כפי שדיווחנו החודש, המשרד להגנת הסביבה פרסם לאחרונה את נושאי המיקוד שלו לשנת 2024 במסגרת תמצית תוכנית העבודה השנתית. אחת המשימות המרכזיות שנטל על עצמו המשרד לשנה הקרובה היא יישום עקרונות בני קיימא בתהליך שיקום אזורי העימות.

מעבר למחויבות לשקם את ההרס מהמלחמה ולהשיב את הסביבה המוגנת, המשרד רואה בהשקעה באזורי העימות הזדמנות. רבים מיעדי השיקום מבטיחים יישום של טכנולוגיות חדשניות וסביבתיות בהיקף שטרם נראה בארץ. מדובר בהזדמנות לנסות ולבנות מחדש את האזורים האלה, תוך הקפדה על פיתוח בן קיימא, בתקווה להרחיב את הפרויקטים לרחבי הארץ בעתיד.

להלן רשימת היעדים של המשרד להגנ"ס בנושא שיקום אזורי העימות:


להגדלה לחצו כאן

במקביל לפרסום תוכנית העבודה, אושרה בממשלה תוכנית שיקום ופיתוח חבל תקומה (ולא לאזורי העימות בצפון) לשנים 2024-2028, שכוללת בתוכה גם את התוכנית של המשרד להגנ"ס ליישום היבטים סביבתיים הנקראת "דרום ירוק" בתקציב של-307 מיליון ₪, מהם שליש מתקציב המשרד להגנ"ס, והיתר על ידי מינהלת תקומה.

על אף הסכום שהוקצה, במשרד להגנ"ס מציינים כי הם ממשיכים לנסות למצוא מקור תקציבי לכ-72 מיליון ₪ לצורך שיקום 7,000 דונם של שטחים פתוחים בדרום שניזוקו מפעילות כוחות הביטחון בשטח.

התוכנית שאושרה על ידי הממשלה לפני שבועות אחדים דומה לזו שהוצגה כאן לפני 5 חודשים, אך יש מספר הבדלים. להלן רשימת הסעיפים והתקציב כפי שאושרו:


להגדלה לחצו כאן

התייחסויות

מנכ"ל קבוצת טלאור כראדי, ליאור כראדי: "אנחנו למעשה יריית הפתיחה של תוכנית החומש של מנהלת התקומה לשיקום ופיתוח עוטף עזה שגובשה בעקבות ה 7/10. להיות חלק מפרויקט שיקום כל כך משמעותי וטעון רגשית מרגיש עבורי כמו שליחות. הריסת הבתים היא עם כל הצער חלק מהתהליך השיקום של הקיבוץ וכולי תקווה שבארי וכל יישובי העוטף שנפגעו יחזרו לפרוח ולחיות בביטחון. אנחנו נעשה הכול כדי לבצע את הפרויקט בשיתוף תושבי הקיבוצים".


גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
רונן יואלי 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מאי
(גוף יישום מוכר)
אמנון שחרור 077-5001090 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il

All Recycling
(איסוף וטיפול)

דולב מנו 072-3357514 arecycle@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>>