האיחוד האירופי אישר את דירקטיבת הפלסטיק החד פעמי
הדירקטיבה החדשה תחייב את המדינות החברות באיחוד האירופי לאמץ חקיקה סביבתית תוך שנתיים, שתפחית את פסולת הפלסטיק החד פעמי. מהדוח שפרסמה הסוכנות האירופית לסביבה עולה כי רק 30% מפסולת הפלסטיק נאספת למיחזור, מרבית פעולות המיחזור מתבצעות מחוץ לאירופה והפחתה מהותית חלה רק בשימוש בשקיות פלסטיק
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 25/6/2019

הפרלמנט של האיחוד האירופי אישר בתחילת החודש באופן סופי את הדירקטיבה להפחתת פסולת פלסטיק חד פעמי, שתיכנס לתוקף בעוד שנתיים.

כמו כן, האיחוד פרסם דוח מקיף בנושא "מניעת פסולת פלסטיק באירופה" הסוקר את ענף הפלסטיק ופסולת הפלסטיק באיחוד.

סרטון: פלסטיק חד פעמי - האיחוד האירופאי (1:24)

הדירקטיבה האירופית לפסולת פלסטיק חד פעמי

הדירקטיבה החדשה תחייב את המדינות החברות באיחוד האירופי לאמץ תוך שנתיים חקיקה לאומית בין השאר בנושאים הבאים:

 • איסור שימוש במוצרי פלסטיק חד פעמיים שקיימים להם חלופות רב פעמיות כגון: מקלות נייר כותנה, סכו"ם, צלחות, קשיות, מקלות לבלונים, ספלים, מיכלי מזון ומשקאות העשויים מפוליסטירן מורחב, וכן כל המוצרים עשויים פלסטיק מתכלה מסוג oxo.
 • אמצעים להפחתת צריכת מיכלי מזון וכוסות העשויים פלסטיק וסימון תוויות של מוצרים מסוימים.
 • החלת אחריות יצרן מורחבת על מוצרים כגון מסנני טבק בסיגריות וציוד דיג.
 • העלאת יעד איסוף של בקבוקי פלסטיק ל-90% עד שנת 2029 (77% עד 2025), ויעד של 25% לשימוש בפלסטיק הממוחזר בבקבוקי PET משנת 2025 ו-30% משנת 2030

דוח מצב הפלסטיק באירופה

מדו"ח של האיחוד האירופי,  שסוקר את מצב ענף הפלסטיק ופסולת הפלסטיק, עולה כי למרות שיש לתת עדיפות במניעת סוגי פלסטיק המזיקים לסביבה כגון: פלסטיק חד פעמי, מוצרי פלסטיק שאינם מיועדים למחזור או אריזות פלסטיק, אחד מזרמי פסולת הפלסטיק הגדולים באירופה, בפועל חלה הפחתה מהותית רק בשימוש בשקיות פלסטיק.

עוד עולה מהדוח כי רק 30% מפסולת הפלסטיק נאספת למיחזור, ומרבית פעולות המיחזור מתבצעות מחוץ לאירופה במדינות בהן שיטות ונהלים סביבתיים עשויות להיות שונות מאלה של האיחוד.

הנציבות האירופית זיהתה 173 צעדים למניעת פסולת פלסטיק, המיושמים במדינות או מתוכננים לביצוע.


כתבות רלוונטיות לנושא:

 1. קנדה תאסור שימוש בפלסטיק חד פעמי משנת 2021, 17.06.2019
 2. אילת, הרצליה וראשל"צ יאסרו שימוש בפלסטיק חד פעמי בחופים, 6.06.2019
 3. השינוע של פסולת פלסטיק בין מדינות יפוקח ויוגבל, 14.05.2019
 4. האיחוד האירופי אישר הפחתת השימוש בפלסטיק חד פעמי, 31.03.2019
 5. נורבגיה מציעה להוסיף את פסולת הפלסטיק לאמנת באזל, 12.08.2018
 6. מידע נוסף על פסולת עירונית ביתית | infospot

תמונת מצב: מעט מדינות ומעט צעדים שננקטו להפחתת פסולת פלסטיק

ממצאים מרכזיים נוספים שעלו בדוח:

 • פסולת הפלסטית הוכרזה כזרם המיועד לטיפול בכמעט מחצית ממדינות האיחוד האירופי.
 • מתוך 173 אמצעים למניעת זיהום מפלסטיק, 105 מתייחסים לשלב הייצור של מוצרי פלסטיק ו-69 מתייחסים לשלב הצריכה. למעט פעולות לאומיות, כגון היטל על שקיות פלסטיק, רוב אמצעי המניעה כוללים הסכמי התנדבות ופעילויות מידע.
 • כ-20% מהצעדים (37 מתוך 173 הצעדים שזוהו) הם מכשירים מבוססי שוק, כאשר רובם מתייחסים לגביית עמלות בגין שימוש בשקיות פלסטיק.
 • קיימים 30 הסכמים מרצון למניעת פסולת פלסטיק בהם כבר החלו מעורבים קבוצות שונות של בעלי עניין במדינות שונות. לעתים הם כוללים מטרות ספציפיות המנוטרים על ידי גורמים פנימיים או חיצוניים.
 • רק ל-9 מדינות ישנן מטרות מפורשות למניעת פסולת פלסטית, אבל יעדים ברורים המסייעים לחדשנות ולשיפור נוהלי הפסולת, עדיין חסרים במרבית קבוצות המוצרים ולכן קיים שוני ברמות הפעילות והאמביציה בין המדינות.
 • קיימות יוזמות רגולטוריות כמו איסור שימוש במוצרי פלסטיק מסוימים, הסכמי בעלי עניין להפחתת הצריכה של מוצרי פלסטיק (בעיקר אריזות), הכשרה ובניית יכולת. אבל רק מקרים מעטים מהיוזמות המאומצות הוערכו כראוי, לכן קשה להאריך את התקדמות הנושא.

------

מסמכים רלוונטיים

להמשך קריאת הכתבה המלאה