המשרד להגנ"ס עצר את הנישוב מאסדת לוויתן בדקה ה-90
במשרד להגנ"ס נזכרו ברגע האחרון שהם לא מרוצים מכיול מכשירי האנליזה על האסדה שנועדו לבדוק את הרכב הגז המנושב. תעריף החשמל יירד ב-4.13% מינואר, בין השאר בזכות הגז מאסדת לוויתן
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 26/12/2019

ההרצה של אסדת לוויתן ממשיכה לייצר כותרות, על רקע פעולת הנישוב במהלכה צפויים להיפלט כמות גדולה של מזהמים לאוויר.

חלק מתושבים מאזור חוף הכרמל נענו לקריאות של פעילים סביבתיים ועמותת 'שומרי הבית' להתפנות מהאזור במהלך פעולת הנישוב. אלא שביום שני בלילה, שעות ספורות לפני תחילת פעולת הנישוב שאחריה היה אמור להתחיל לזרום הגז מאסדת לוויתן, הודיע המשרד להגנ"ס במפתיע כי הוא לא מאשר את הנישוב משום שהוא אינו מרוצה מדוחות שהציגו בפניו חברת נובל אנרג'י. מדובר בדוחות כיול ובקרת האיכות של מכשירי האנליזה המוצבים על האסדה ובודקים את הרכב הגז המנושב.

הפעילים הסביבתיים והתושבים באזורים הסמוכים, שמתנגדים לפעילות האסדה, ברכו על ההחלטה, ואילו חברת נובל אנרג'י מסרה כי היא פועלת כדי להבטיח פתרון לסוגיה בזמן הקרוב מאוד וכי לאחר מכן הנישוב יבוצע והגז יזרום.

ברקע, רשות החשמל פרסמה הודעה על הפחתת תעריף החשמל ב-4.13% החל מה-1 בינואר 2020, כאשר חלק מההפחתה נזקף לזכות הזרמת הגז הצפויה מאסדת לוויתן.

מדוע ההודעה על עיכוב הנישוב ניתנה ברגע האחרון?

לא ברור מדוע המשרד להגנ"ס לא בדק מבעוד מועד את דוחות הכיול והבקרה הרלוונטיים. המשרד להגנת הסביבה לא הגיב לפניות אתר infospot בנושא זה נכון למועד פרסום הכתבה.

התיזמון הבעייתי של הודעת המשרד להגנ"ס, הפתיעה את המעורבים בתחום, שהרי רק ימים ספורים קודם לכן התייצבו בכירי המשרד להגנ"ס בבית המשפט על מנת לבטל את צו המניעה שעצר את ההרצה של לוויתן.

לצד הברכות מתושבים בישובים הסמוכים ופעילים סביבתיים המתנגדים לפעילות האסדה, שראו בהחלטת המשרד להגנ"ס לעצור את ההרצה חיזוק לטענותיהם, היו רבים שהביעו את מורת רוחם מהתזמון של ההודעה, שלדבריהם רק מחזקת את התחושה שהמשרד 'מזגזג' ולא מתנהל באופן שקוף ומקצועי.

המשרד להגנ"ס: לא צפוי סיכון לתושבי יישובי החוף

על רק ההיענות של תושבים מאזור הכרמל לקריאה של פעילים סביבתיים ועמותת 'שומרי הבית' להתפנות מהאזור במהלך פעולת הנישוב של אסדת לוויתן, חזר המשרד להגנ"ס והבהיר כי תכניות החברה עבור תקופת ההרצה והנישוב נבדקו, ובנוסף, המשרד ביצע מודל פיזור מזהמים במצבים סינופטיים שונים.

לדבריו, הממצאים הראו כי לא צפויה חריגה מערך הסביבה לבנזן בקו החוף, במועדי הנישובים המהותיים. תרחישי הפיזור המחמירים ביותר הצביעו כי פליטות הבנזן מהאסדה לא צפויות להביא לעלייה משמעותית בריכוזי הבנזן באזור החוף. מהבדיקות שבוצעו, ניתן לקבוע כי לא צפוי סיכון לתושבי יישובי החוף בכל שלבי ההרצה, כולל בזמן הנישובים.

לכן מוסיף המשרד, אין כל הנחיות מיוחדות באשר להפסקת פעילות או שינוי בהתנהלות היום-יומית של תושבי האזור, גם לא בעת הנישוב באסדה. המשרד מדגיש, כי אין בסיס לאמירות חסרות האחריות הקוראות לתושבים להתפנות בתקופת הרצת האסדה והנישוב. ריכוזי המזהמים בחוף ינוטרו באופן רציף ובמקרה הבלתי סביר שתתגלה בזמן אמת עלייה בזיהום האוויר העלולה לסכן את האוכלוסייה – הפעילות באסדה תופסק.

המשרד דרש מנובל אנרג'י לפרסם הודעה באתר האינטרנט שלה על המועד החדש - בהתאם להתחייבות לעדכן את הציבור שני ימי עסקים מראש. זאת, בתנאי שתעמוד בכל התנאים.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. הפסד כפול למאבק נגד אסדת לוויתן, 19.12.2019
  2. בית המשפט עוצר את ההרצה של אסדת לוויתן, 18.12.2019
  3. אלקין: "לא קיים סיכון לתושבי החוף בהרצה של אסדת לווייתן", 15.12.2019
  4. תוכנית ההרצה של אסדת לוויתן אושרה, 19.11.2019
  5. היתר הפליטה לאסדת לווייתן נכנס לתוקף, 19.11.2019
  6. מידע נוסף על היתרי פליטה לאוויר | infospot

בנובל פועלים לפתרון בעיית הכיול

בעקבות דחיית הנישוב הודיעה נובל אנרג'י כי אסדת לוויתן עומדת בכל התנאים המחמירים ביותר בנושא הגנת הסביבה. לדבריה כל הגורמים הרשמיים קבעו כי לא נשקפת כל סכנה מהפעילות על האסדה והערכה זו לא השתנתה, וגם בתי המשפט דחו את כל הבקשות למניעת הרצת האסדה והזרמת הגז.

החברה הוסיפה כי היא פועלת כדי להבטיח פתרון לסוגיה האחרונה שנותרה פתוחה ביחס לכיול של מכשיר אנליטי על האסדה שתבוא לסיומה בזמן הקרוב מאוד.

תעריף החשמל לצרכן הביתי ירד ב-4.13% ​

רשות החשמל הודיעה על הפחתת תעריף החשמל לצרכן הביתי שירד בממוצע ב-4.13% והתעריף המשקי יופחת בממוצע ב-5.3%. ירידת המחירים תתבטא בכ-1.3 מיליארד ₪.

התעריף המעודכן ייכנס לתוקף בינואר 2020. ירידה התאפשרה בעקבות אישור פשרת הגז המצרי וקבלת התשלום הראשון בפועל, וכן בשל עדכון תחשיבי מודל ההפעלה של מתקן האגירה השאובה הצפוי להתחיל לפעול במהלך שנת 2020.

--------

מסמכים רלוונטיים:

  1. הודעת רשות החשמל על הפחתת תעריף החשמל, 12.2019
להמשך קריאת הכתבה המלאה