הפסד כפול למאבק נגד אסדת לוויתן
בכירים במשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה התייצבו אמש בבית המשפט, לצד חברת נובל אנרג'י, בכדי להגן על עמדתם כי ההרצה של האסדה לא מהווה סיכון לבריאות הציבור. ביהמ"ש קיבל את עמדתם והצו שניתן יום קודם לכן בוטל. בנוסף, עתירה של עמותת 'שומרי הבית' בנושא הרכב הקונדנסט נדחתה היום
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/12/2019

בכירי המשרד להגנ"ס ומשרד האנרגיה, בכלל זה מנכ"ל משרד האנרגיה, גיא סמט ומנכ"ל משרד האנרגיה אודי אדירי, הגיעו אמש לבית המשפט בירושלים, לצד נציגי חברת נובל אנרג'י, על מנת להגן על עמדתם כי יש לבטל את צו הפסקת הפעילות שניתן יום קודם לכן להרצה של אסדת הגז לוויתן, משום שפליטת המזהמים במהלך ההרצה לא מהווה סיכון בריאותי לתושבים.

במקביל, בית המשפט דחה היום עתירה אחרת שהגישו עמותת 'שומרי הבית' בבקשתם לקבל מידע מלא אודות הרכב הקונדנסט מכל באר של אסדת הגז לוויתן וקבע כי העתירה הוגשה כשהיא נעדרת תשתית עובדתית מספקת וחייב את העותרת בתשלום שכר טרחה של 60,000 ₪למדינה ולחברת נובל.

הפרטים המלאים לפניכם. 

ביהמ"ש הפך את החלטתו ואישר את המשך ההרצה של אסדת לוויתן

בעקבות הדיון שהתקיים אמש בבית המשפט בעניין עצירת ההרצה של אסדת הגז לוויתן, השופט הפך את החלטתו ופרסום הבוקר הודעה על דחיית הבקשה לצו ביניים נגד הרצת אסדת לוויתן, יממה בלבד לאחר שקיבל את עתירתן של 6 רשויות הסמוכות לאסדת הגז, יחד עם עמותת צלול, והוציא צו ארעי שהורה על הפסקת פעילות האסדה. זאת מאחר והעותרים לא הצליחו להוכיח את טענותיהם.

השופט הוסיף כי אמנם אין לבטל את משקלו של אינטרס השמירה על בריאות הציבור, אך נוכח עמדתם של אנשי המקצוע מטעם המדינה (המשרד להגנ"ס ונוספים), שלא נסתרה על ידי מומחים מטעם העותרים, החשש המועלה על ידי העותרים אינו גובר על הפגיעה המשמעותית בקידום הפרויקט העלולה להיגרם כתוצאה ממתן הצו המבוקש.

עמותת צלול, שהגישה את העתירה לבג"ץ יחד עם הרשויות המקומיות, אמרה בתגובה כי התגייסות משרדי הממשלה האמונים על בריאות הציבור, לצד חברות הגז הינה כתם מקצועי ומוסרי במאבק הציבור על זכותו הטבעית לאיכות חיים ובריאות. התגובה המלאה בתחתית הכתבה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. בית המשפט עוצר את ההרצה של אסדת לוויתן, 18.12.2019
  2. אלקין: "לא קיים סיכון לתושבי החוף בהרצה של אסדת לווייתן", 15.12.2019
  3. תוכנית ההרצה של אסדת לוויתן אושרה, 19.11.2019
  4. דרישה לתקן את היתר הפליטה של אסדת לווייתן, 14.11.2019
  5. היתר הפליטה לאסדת לווייתן נכנס לתוקף, 19.11.2019
  6. מידע נוסף על היתרי פליטה לאוויר | infospot

עיכוב עלול לגרום למשבר ביחסים עם ירדן

בדיון בביהמ"ש טענה פרקליטת המשרד להגנת הסביבה כי הפסקת תהליך ההרצה של האסדה תגרום לעיכוב בהזרמת הגז מה שעלול לגרום למשבר ביחסים בין ישראל לירדן, משום שחלק מהגז אמור לעבור לירדן.

בנוסף לכך, היא טענה כי הפעלת האסדה תביא להפחתת פליטות משום שהגז הטבעי יחליף שימוש בדלקים מזהמים יותר, כך שעצירת פעילות האסדה היא פגיעה באיכות הסביבה. לבסוף, טענה כי קיים הנזק הכלכלי שייגרם מעצירת פעילות האסדה.

רמת הפליטות בנישוב נמוכה מהרמה בת"א וירושלים

שולי נזר, סמנכ"לית תעשיות במשרד להגנת הסביבה, ציינה בדיון כי פליטות המזהמים במהלך ההרצה של האסדה יגיעו לתוספת זיהום מרבית בקו החוף של לא יותר מ–3.5% מתקן הסביבה ובכל מקרה נמוך מזיהום האוויר בירושלים ובתל אביב, למשל.

בנוגע לצורך בפינוי אוכלוסייה, אמרה נזר כי תקן הסביבה מתייחס לחשיפה לאורך שנים, חשיפה כרונית, וכאשר מדברים על פגיעה באוכלוסייה מדובר בתקנים של לפחות שישה סדרי גודל מעל רמת הפליטות בהרצה של האסדה, וסיכמה: "על בסיס הידע המקצועי שלי, אין סיכוי קלוש שנגיע לריכוזים שמחייבים פינוי אוכלוסייה כתוצאה מהאסדה. יש אמצעי ביטחון, הרבה בגלל הדאגה הציבורית."

ביהמ"ש דחה את העתירה בעניין המידע על הרכב הקונדנסט

עוד היום, בית המשפט פרסם פסק דין בעניין עתירה שהגישה עמותת שומרי הבית, בבקשה לפרסם לציבור מלא אודות הרכב הקונדנסט הנשאב מהבארות של אסדת לוויתן. פסק הדין דחה את העתירה וקבע כי היא הוגשה על תשתית עובדתית רעועה ומגולמת בה סתירה פנימית, העולה מדוחות שונים שהוגשו מטעם העותרת ודי בכך להביא לדחייתה.

בנוסף לזאת, קבע השופט כי הצהרת המשרד להגנ"ס כי קיבל את המידע הרלוונטי מחברת נובל אנרג'י וכי מדובר ב'סוד מסחרי' ולכן לא ניתן לפרסמו, הפכה את המשך הדיון בעתירה למיותר. לאור הדברים האלה, העתירה נדחתה.

אלא שהשופט בחר גם לחייב את העותרת לשלם שכר טרחה של 60,000 ₪ למשיבים (המדינה וחברת נובל אנרג'י) משום שהעותרת ביקשה לדון בעתירה, דבר שהצריך הוצאות ועבודה רבה מצד המשיבים (המדינה ונובל אנרג'י) למרות שחוסר התוחלת התברר זמן רב לפני הדיון שנקבע, כך קבע פסק הדין.

התייחסויות

מעמותת צלול (שהגישה את העתירה לבג"ץ יחד עם הרשויות המקומיות) נמסר: "התגייסות משרדי הממשלה, לרבות אלו האמונים על בריאות הציבור, לצד חברות הקידוח הינה כתם מקצועי ומוסרי במאבק הציבור על זכותו הטבעית לאיכות חיים ובריאות.

האגרסיביות בה פעלו פקידי הממשלה באה כדי לכסות על כישלונם המתמשך בקידום אנרגיות מתחדשות ותקנות מחמירות מול קידוחי נפט וגז בים. האסון כתוב על הקיר.

לצערנו, כל מדיניות הממשלה נסמכת על נתונים ומידע שקיבלה מחברות הגז, מבלי לכלול חוות דעת של מומחים בלתי תלויים. שרי הגנת הסביבה והאנרגיה הם הלוביסטים ודוברים עיקריים של חברות הגז, מדקלמים את דפי המסרים של נובל אנרג׳י ודלק ואילו משרד הבריאות ממלא פיו מים. שלחו מסמך, המבוסס על חוו״ד המשרד להגנת הסביבה, שמבוסס על מסמכי נובל אנרג׳י.

בעוד צלול ושותפיה מוטרדים מהפגיעה בבריאות הציבור ומהפגיעה בים ובאוויר על ידי קידוחים לא מפוקחים, הממשלה מגבה את חברות הגז, ומציגה מצג שווא כאילו אסדת לוויתן היא הפתרון לבעיות זיהום האויר בארץ."

----------

מסמכים רלוונטיים:

מסמכי העתירה על ההרצה של אסדת לוויתן

להמשך קריאת הכתבה המלאה