הרשויות המקומיות דורשות לתקן את היתר הפליטה שניתן לאסדת לווייתן
איגוד ערים שרון כרמל דורש מהמשרד להגנת הסביבה להוסיף ניטור רציף על האסדה ולא רק על החוף, בדומה למפעלי התעשייה הגדולים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 14/11/2019

בעקבות היתר הפליטה שניתן לאסדת לווייתן פנה איגוד ערים שרון כרמל למשרד להגנת הסביבה בדרישה להוסיף להיתר הפליטה דרישה לניטור רציף על האסדה ולא רק על החוף.

על פי היתר הפליטה שאישר המשרד להגנת הסביבה, הוחלט שלא יתקיים ניטור רציף של איכות האוויר על האסדה אלא על החוף בלבד בתוספת דיגום סביבתי על האסדה פעמיים בחודש באמצעות חברת נובל אנרג'י.

לדברי האיגוד, ניטור רציף על האסדה יאפשר מדידה ודיווח שוטף של הפליטות הבלתי מוקדיות מהאסדה בתהליך זיקוק וניקוי הגז הטבעי ויאפשר איתור וגילוי חריגות וטיפול מיידי בתקלות, העלולות להיות בעלות השפעות סביבתיות. האיגוד מוסיף כי לא ייתכן שהאסדה שהיא פרויקט לאומי אסטרטגי לייצור גז לאנרגיה לא תפוקח ותנוטר באופן רציף, בדומה למפעלי תעשייה גדולים.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. היתר הפליטה לאסדת לווייתן נכנס לתוקף, 7.11.2019
  2. הזדמנות להשפיע לפני היתרי הפליטה לאסדות הגז, 17.07.2019
  3. פורסמה טיוטת היתר הפליטה לאסדת לוויתן, 23.06.2019
  4. איגוד ערים אשקלון מבקש לפקח על אסדת הגז "תמר", 29.05.2019
  5. טיוטת היתר פליטה לאוויר לאסדת תמר, 16.04.2019
  6. מידע נוסף על היתרי פליטה לאוויר | infospot

המגבלות שיחולו על אסדת הגז לוויתן

נזכיר כי המגבלות העיקריות שהיתר הפליטה לאוויר מחיל על אסדת לווייתן: מגבלה שעתית ושנתית של פליטת תרכובות אורגניות נדיפות ושל בנזן כמו גם על מזהמים אחרים, חיוב יישום טכנולוגיות טיפול מיטביות לרבות הטיפול בגזי הפליטה (BAT) ואיסור פליטת תרכובות אורגניות נדיפות בזמן תקלה (הפעלת לפידים).

האסדה מחויבת בניטור ודיגום בשלושה מעגלים: במקורות הפליטה באסדה (ארובות ואביזרי ציוד), דיגום סביבתי בשולי האסדה וניטור סביבתי ביישובי החוף.

איגוד ערים שרון כרמל

איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה (שרון כרמל) הוקם בשנת 1979 בצו שר הפנים. המטרה בהקמת האיגוד הייתה שמירה על רמה נאותה של איכות האוויר בתחום השפעת תחנת הכוח "אורות רבין" הממוקמת בסמוך לשפך נחל חדרה.

האיגוד הוא התארגנות אזורית של הרשויות הנמצאות ברדיוס של כ- 30 ק"מ מתחנת הכוח – רוב שטחו מצוי במישור החוף הצפוני, ממגידו במזרח לגבולה הדרומי של חיפה ועד לכפר יונה, נתניה ופרדסיה. כיום חברות באיגוד 18 רשויות, שאת ההיבטים הסביבתיים שלהן משרת האיגוד. השטח בו פועל האיגוד משתרע על כ-675 אלף דונם, ואוכלוסייתו מונה כ-600 אלף נפש.

יו"ר האיגוד הוא ראש עיריית אור עקיבא, יעקב אדרי. מנכ"ל האיגוד הוא ניר סהר.

התייחסויות

תגובת מהמשרד להגנת הסביבה: " נציגי המשרד להגנת הסביבה ייפגשו בשבוע הבא עם מנהלי איגוד ערים לאיכות סביבה שרון-כרמל וחברת נובל אנרג'י על-מנת לבחון לעומק את נושא הניטור הרציף על אסדת לוויתן."


עורכי דין בתחום איכות הסביבה:

חברה איש קשר טלפון מייל
קובי בר-לב עורכי דין קובי בר-לב 072-3712012 KB@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>