נשלל היתר הרעלים של שמן תעשיות בעקבות השריפה
החברה הודיעה כי היא פועלת לחידוש היתר הרעלים במהירות האפשרית
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 18/9/2019

בשימוע שנערך למנהלי חברת שמן תעשיות ביום א' במחוז צפון של המשרד להגנת הסביבה, בעקבות השריפה, ביטל המשרד להגנ"ס את היתר הרעלים של החברה.

לפי ההחלטה שהתקבלה בשימוע, עד יום ראשון הקרוב, מועד בו ייכנס לתוקף שלילת היתר הרעלים, על החברה לפנות את הרעלים הקיימים בשטחה (הקסאן, מזוט, מימן וגז טבעי), המשמשים אותה  בתהליכי הייצור.

היתר הרעלים של המפעל, בו מאוחסנים חומרים מסוכנים דליקים, נשלל משום שבמהלך השריפה נפגעו מערכות ואמצעי הכיבוי במפעל, וללא מערכות כיבוי תקינות נוצר סיכון משמעותי לסביבה ולבריאות הציבור, המהווה הפרה של היתר הרעלים.

המשרד להגנת הסביבה הורה לשמן תעשיות כי פינוי החומרים המסוכנים ייעשה אל אתר הפסולת הרעילה שברמת חובב או אל אתר אחר בכפוף לאישור מנהל בהתאם לתקנות רישוי עסקים (סילוק פסולת חומרים מסוכנים), ובאמצעות מוביל מורשה לשינוע חומרים מסוכנים. 

המשרד להגנ"ס ציין, כי הליך זה של פינוי הרעלים מהמפעל ושלילת ההיתר מתנהל במקביל ובנפרד מהליך החקירה שאותו מנהלים כוחות הכיבוי וההצלה, בשיתופה של המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה.

החברה מקווה לחדש את היתר הרעלים במהירות

בעקבות שלילת היתר הרעלים הודיעה החברה כי בכוונתה לפעול להסדרת הנושאים הנדרשים בעקבות השריפה מול רשות הכבאות על מנת לאפשר את חידוש היתר הרעלים במהירות האפשרית, למרות שהדברים לא תלויים רק בחברה.

לדברי החברה לוח הזמנים לחידוש היתר הרעלים תלוי, בין היתר, ברשות הכבאות, והחברה פועלת על מנת לקצר את לוחות הזמנים עד כמה שניתן, כך שניתן יהיה לחדש את היתר הרעלים כבר בימים הקרובים.

עיריית חיפה שללה את רישיון העסק?

בנוסף לכך, ביום חמישי האחרון שלחה עיריית חיפה מכתב נוסף לחברת שמן תעשיות ובו עזרה על עמדתה בדבר פקיעת רישיון העסק של החברה על רקע השריפה.

נזכיר כי עיריית חיפה הודיעה בשבוע שעבר למפעל שמן תעשיות כי רישיון העסק של החברה פקע בעקבות ביצוע פעולות שלא כלולות ברישיון, כגון ייצור ועיבוד מזון בעלי חיים, ואחסון וטיפול בפסולת חומרים מסוכנים וזאת מבלי שהוגשה בגין סוגי פעילויות אלה בקשה מתאימה לרישיון עסק. דבר זה, לפי עיריית חיפה, מוביל לביטול רישיון העסק ופקיעת תוקפו. עילה נוספת לביטול רישיון העסק של המפעל, לפי המכתב של עיריית חיפה, הוא שריפתם של 3 מבנים כך שהתוכניות שהוגשו בבקשת רישיון העסק המקורית כבר אינן מעודכנות.

אלא שעמדת החברה הינה כי רישיון העסק של החברה תקף ולא פקע.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. שלילת היתר הרעלים למפעל שמן תעשיות בעקבות השריפה, 11.09.2019
  2. שריפת ענק במפעל שמן תעשיות במפרץ חיפה,08.09.2019
  3. דליפת זכוכית נוזלית במפעל פניציה, 30.01.2019
  4.  שריפה במפעל דור אקולוגיה בנאות חובב, 11.11.2018
  5. מידע נוסף על היתר רעלים | infospot

עורכי דין בתחום המשפט הסביבתי: