הממשלה מגבירה טיפול במפגעי סביבה ביהודה ושומרון
קרן הניקיון תקצה 17 מיליון ₪ לאיסוף פסולת מישובים פלסטיניים. יוקם צוות בין משרדי שיכין תוכנית לטיפול בפסולת ועבריינות סביבתית. תיבחן החלת חקיקה סביבתית
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 06/6/2023

הממשלה אישרה אמש (א') הצעת החלטה להתמודדות עם מפגעים סביבתיים באזור יהודה ושומרון. את ההצעה הגישו השרה להגנת הסביבה עידית סילמן, והשר הנוסף במשרד הביטחון, ח"כ בצלאל סמוטריץ'.

בשנים האחרונות יש התגברות של מפגעים סביבתיים הקשורות לטיפול בפסולת באיו"ש, ובראשם שריפת פסולת בצורה פיראטית שגורמת לזיהום אוויר, מפגעי ריח ועלולה לגרום לזיהום קרקע ומי תהום.

תופעות אלה נגרמות בין היתר בשל תשתיות לקויות לאיסוף ולטיפול בפסולת בישובים הפלסטיניים, בתוספת זליגת פסולת מישראל לטיפול פיראטי בשטחים.

כדי להיאבק בכך, החלטת הממשלה מטילה על המשרד להגנת הסביבה ועל משרד הביטחון להקים צוות שיגבש תוכנית מפורטת להתמודדות עם המצב. בד בבד, ההחלטה מטילה על המינהל האזרחי לקדם אמצעי אכיפה נוספים.

במקביל, קרן הניקיון הקצתה כ-17 מיליון ₪ מחשבון היטל ההטמנה למימון שינוע והטמנה של פסולת מ-33 אתרים ביו"ש, עבור 25 כפרים והעיר יריחו.

ראשי מועצות וארגוני סביבה שפעילים באיו"ש בירכו על ההחלטות שהתקבלו. בינהם: יגאל להב- ראש מועצת קרני שומרון ויו״ר אשכול יו״ש, אריה כהן- ראש מועצת מגילות אריה כהן, נעמה אברמוב מאיגוד ערים יהודה, גלעד בן ארי מאיגוד ערים שומרון, קרן גפן מנכ״לית אשכול יו"ש, גלעד אך ודביר רז מפורום ישראל ירוקה, וחנן גרינוולד מירוק עכשיו.

קישור לנוסח המלא של החלטת הממשלה בתחתית הכתבה.


כתבות רלוונטיות:

 1. זיהום שפכים במעיינות וקידוחי מים ביהודה ושומרון, 9.6.2022
 2. תמונת מצב עגומה בנושא זיהומי מים בין השטחים לישראל, 22.5.2017
 3. פורסמה טיוטת חוק ההסדרים, 20.2.2023
 4. יחידה חדשה של המשרד להגנ"ס תמנע מעבר פסולת לשטחים, 30.12.2013
 5. זיהום ים ונחלים | infospot

עיקרי החלטת הממשלה

לפי ההחלטה שאישרה הממשלה, המשרד להגנת הסביבה והשר הנוסף במשרד הביטחון (ח"כ בצלאל סמוטריץ') יקימו בתוך 60 יום צוות בין משרדי שיגיש לממשלה בתוך חצי שנה מדיניות לניהול סביבתי חוצה גבולות עם דגש על שטחי יו"ש.

הצוות יכלול נציגי ממשלה וגופים שונים, ויתייעץ גם עם איגודי ערים ביהודה ושומרון ועם ארגוני סביבה. ככל שתידרש הוצאה מתקציב המדינה, הממשלה תצביע עליה בנפרד בהחלטת ממשלה.

התוכנית תכלול בין היתר:

 • הקמת פתרונות קצה לטיפול בפסולת, כולל מתקני השבה ומתקנים לפסולת בניין. המתקנים ישרתו את האוכלוסייה הפלסטינית והישראלית באזור.
 • תוכנית לשיפור וייעול האכיפה נגד עבריינות סביבתית באזור, וכלים למניעת זליגת פסולת לטיפול לא מורשה בשטחי יו"ש וקביעת מדדים שנתיים לבדיקת יעילות האכיפה.
 • המלצות על צעדים לטיפול דחוף בשריפות פסולת שמקורה ברשות הפלסטינית, לרבות בניית מנגנון שיספק שירות כיבוי מיידי של שריפות ותוכנית לאיתור ופירוק אתרים ששורפים פסולת.
 • מיפוי צרכים תקציביים וכוח אדם ליישום כלל התוכנית.

מלבד הקמת הצוות הבין-משרדי, החלטת הממשלה מטילה על המינהל האזרחי להגביר את הטיפול בתחומי הסביבה, ובפרט בפסולת, בשטחי יו"ש.

עוד קובעת ההחלטה כי השר הנוסף במשרד הביטחון (סמוטריץ') יקדם צעדי אכיפה נוספים בתוך שנה, ויבחן בין היתר קביעת מנגנון לקנסות מינהליים או עבירות קנס ובחינת סמכויות לאכיפה נגד כלי רכב שמבצעים את עבירות הפסולת.

בנוסף לאלה, סמוטריץ' יבחן אפשרות להחיל את חוקי הסביבה השונים גם על איו"ש" חוק פסולת אלקטרונית, חוק אוויר נקי, תקנות איכות הסביבה של הרשויות המקומיות, ועוד.

המינהל האזרחי יידרש לדווח לשרה להגנת הסביבה על יישום השינוע וההטמנה הנ"ל, וכן על פעולות אכיפה ופיקוח שנקט.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, עידית סילמן: "מרגע כניסתי לתפקיד נחשפתי לבעיה קשה מאוד של חוסר משילות בתחום הסביבה ביהודה ושומרון. זיהום האוויר משריפות הפסולת ביהודה ושומרון, והמפגעים הסביבתיים החמורים כתוצאה מהשלכות לא חוקיות של פסולת במרחב, פוגעים בכולנו – ללא הבדל דת ולאום. ההחלטה החשובה שנעביר בממשלה תביא לשיפור באיכות החיים של כלל תושבי המרחב ולשמירה על הסביבה ובריאות הציבור".

---

מסמכים רלוונטיים:

 1. החלטת ממשלה: תוכנית לטיפול במפגעי סביבה ביו"ש ומפגעים חוצי גבולות, 05.2023

עורכי דין בתחום איכות הסביבה:

חברה איש קשר טלפון מייל
ליפא מאיר ושות'- עורכי דין ד"ר ציפי איסר-איציק 072-3718653 Lipameir@infospot.co.il
קובי בר-לב עורכי דין קובי בר-לב 072-3712012 KB@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>