פשיטה על מתחם אחסון שמנים משומשים שפעל ללא היתר
מתחם בדליית אל כרמל נחשד באחסון שמנים משומשים וככל הנראה גם פסולת מסוכנת. המשטרה הירוקה ושוטרי מדור הסביבה החרימו מסמכים ומדיה דיגיטלית ונלקחו דגימות קרקע לבדיקה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 24/6/2020

במבצע משולב של המשטרה הירוקה ושוטרי מדור הסביבה במשטרת ישראל נערכה פשיטה על מתחם בדליית אל כרמל ששימש, על פי החשד, לאחסון שמנים משומשים וככל הנראה גם פסולת מסוכנת. מסמכים הוחרמו, דגימות נלקחו והחשודים במקום עוכבו לחקירה.


כתבות רלוונטיות:

  1. 19 מוסכים נקנסו בשל טיפול לקוי בשמנים משומשים, 12/3/2020
  2. הנחיות מעודכנות לתפעול ותחזוקה של מפריד שמנים ושומנים, 09/1/2020
  3. סוף להזרמות פיראטיות של שומן ושמן למערכת הביוב העירונית?, 18/7/2019
  4. מידע נוסף על שמן משומש | Infospot

מתחם פיראטי לשמן משומש

על פי צו בית משפט נערך חיפוש במתחם שפעל ללא רישיון עסק וללא היתרים, והוחרמו מסמכים רבים ומדיה דיגיטלית. בנוסף, נלקחו דיגומים של הקרקע לאחר שהתעורר חשד שקוביות המכילות פסולת של חומרים מסוכנים דלפו וזיהמו אותה.

בנוסף לכך, החברה הממשלתית לשירותי איכות הסביבה דגמה את הנוזלים שאוחסנו במיכלים במתחם, והמשטרה הירוקה עיכבה את החשודים שהיו במקום וחקרה אותם.

טיפול לקוי המזהם את האוויר, הקרקע והמים

שמן משומש נחשב מפגע מזהם. לפי המשרד להגנ"ס, ליטר שמן אחד שמגיע למי תהום יכול לזהם מיליון ליטר מים. כמו כן, הזרמת השמן למערכת הביוב עלולה לחבל בפעילות התקינה של מכוני טיהור שפכים. ככלל, טיפול לקוי בשמנים משומשים גורם לזיהום אוויר, זיהום קרקע, מי נחלים ומי תהום ועלול לפגוע בבריאות הציבור והסביבה בטווח הקצר והארוך.

איסוף, הובלה, איחסון, מיחזור או פינוי של שמן משומש נחשב כ"עיסוק בשמן משומש". כל עיסוק בשמן העולה על 5 טון מחייב קבלה של היתר רעלים. התקנות דורשות עיסוק קפדני בשמן משומש, הכולל הצבת מתקן לאיסופו, סילוקו לאתר מורשה, או למתקן מיחזור. עבירה על התקנות הללו מהווה עבירה פלילית.

19 מוסכים נקנסו בגין טיפול לקוי בשמנים

בחודשים האחרונים הגבירה המשטרה הירוקה את האכיפה בנושא טיפול לקוי בשמנים משומשים. לאחרונה דיווחנו על 19 מוסכים שקיבלו קנסות בשל טיפול לקוי בשמנים משומשים. המוסכים עם הליקויים אותרו בין היתר בישובים: נוף הגליל, לוד, טמרה, אפיקים ובאר טוביה.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה, ח"כ גילה גמליאל: "איסוף, אחסון וטיפול בשמנים משומשים ללא היתר או בניגוד לדרישות הסביבתיות היא תופעה שמייצרת מפגעים קשים ברמה המקומית וגורמת לזיהומי קרקע ומפגעי אוויר שמשפיעים על האזרחים והסביבה. המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה תמשיך לבצע פעולות אכיפה כדי למגר את התופעה ולמצות את הדין עם המעורבים".

---------

מסמכים רלוונטיים:

  1. מידע לעוסקים בשמן