האם ייאסר השימוש בקמין עץ לחימום ביתי?
עלייה בתלונות של אזרחים על מפגעי זיהום אוויר וריח מקמינים הביאו לדיון בכנסת ובו ביקשו, לצד חברי כנסת ורשויות מקומיות לאסור או להסדיר את השימוש בקמינים לחימום
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 01/10/2020

לאחרונה עלתה לכותרות שאלת זיהום האוויר ומפגע הריח הנגרמים מהסקה בקמינים ביתיים, זאת במסגרת דיון בועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת. הועדה התכנסה עקב ריבוי בתלונות ופניות מצד אזרחים מכל הארץ.

יו"ר הועדה, ח"כ מיקי חיימוביץ, קראה למשרד להגנת הסביבה לקדם חקיקה ממשלתית שתאסור או תסדיר את השימוש בקמיני עץ ולגבש בהקדם פתרון לבעיית הזיהום הנגרמת מהם. ראשי רשויות מקומיות, אזרחים וחברי כנסת שהשתתפו בדיון הצטרפו לקריאה זו.

נציגי המשרד להגנ"ס שהשתתפו בדיון טענו כי לא נכון לאסור באופן גורף הפעלה של קמינים, משום שרק הפעלה לא תקנית של קמין היא מפגע סביבתי. כפי שלא אוסרים על נסיעה בכלי רכב מזהמים, אלא מייצרים להם רגולציה כך שיפחיתו את הזיהום ויעמדו בתקנות, כך גם עם קמינים, צריך לייצר כללים ותקנים כך שהקמינים יפעלו בצורה תקינה.


כתבות רלוונטיות:

 1. קמפיין הסברה על זיהום אוויר מקמיני עץ, 20.12.2020
 2. זיהום אוויר מתנור קמין לחימום ביתי, 18.02.2020
 3. מערכת לפתרונות זיהום אוויר המליצה: החלפת הקמין הביתי, 25.02.2019
 4. מפל"ס 2019: המשך הפחתת פליטות מייצור חשמל ותעשייה, 31/08/2020
 5. מידע נוסף על זיהום אוויר | infospot

במפרץ חיפה הקמינים גורמים לזיהום אוויר יותר מייצור חשמל

מהדיון בוועדה עולה כי בשנים האחרונות חל גידול בשימוש בקמינים (למרות שאין מספרים רשמיים) בישראל, לצד ריבוי בתלונות על מפגעי זיהום האוויר וריח שנגרמים מהם. בשנתיים האחרונות היו כ – 100 תלונות בשנה בנושא מפגעים שיוצרים קמינים, למוקד של המשרד להגנ"ס.

לפי נתוני המשרד להגנ"ס, שריפת עץ לחימום ביתי באמצעות קמינים תורמת כ- 8% מפליטת חלקיקים נשימים מסוג 10PM, 10% מפליטת חלקיקים עדינים נשימים (PM2.5) ולפליטה של חומרים המוכרים או חשודים כמסרטנים.

פרופ' דוד ברודאי מהטכניון שהשתתף בדיון בוועדה, הציג נתונים על תרומת הקמינים לזיהום האוויר במפרץ חיפה (הכולל 10 רשויות מקומיות ובהם העיר חיפה והקריות), לפיהם: 11% מהפליטות של חלקיקים נשימים עדינים PM2.5, 9% מהפליטות של פחמן חד חמצני CO, ו-15% מפליטת הבנזן (חומר מסרטן) – הם מקמינים. לפי דברי ברודאי, הקמינים הביתיים תורמים לזיהום האוויר במפרץ חיפה, יותר מאשר ייצור החשמל, בנוגע למזהמים שפורטו לעיל.

נציגי המשרד להגנ"ס הסבירו כי בשנים האחרונות, בעקבות הפחתת הפליטות מייצור חשמל ובתעשייה, החלק היחסי של הפליטות מהקמינים גדל.

סכנה לבריאות משריפת עץ: אסטמה בטווח קצר, סרטן בטווח ארוך

דוח של מרכז המידע של הכנסת מסביר כי לפי ארגון הבריאות העולמי (WHO), לזיהום אוויר הנגרם מחימום ביתי באמצעות פחם ועץ יש השפעות בריאותיות כרוניות שכוללות אסטמה וברונכיט, וכן מחלות לב-ריאה כגון סרטן ריאה. ההערכה של ארגון הבריאות העולמי היא כי בכל שנה מתים מכך בטרם עת 29,000 בני אדם באירופה ובצפון אמריקה.

חקיקה חלקית וקשיים באכיפה על מפגעי קמינים

כיום, נושא ייצור וייבוא של קמינים, התקנתם והשימוש בהם בישראל, מוסדר באופן חלקי באמצעות תקן שרק חלקו מחייב. למשרד להגנת הסביבה ולרשויות המקומיות אמנם יש יכולת תאורטית לבצע אכיפה כנגד קמינים לא תקניים, אך בפועל האכיפה נתקלת בקשיים ולכן לא מתקיימת.

למשל, תקנות ייעודיות לתכנון ובנייה, מחייבות קבלת היתר להתקנת קמין ועמידה בכללי התקן הישראלי. עם זאת, רק מיעוט מבעלי הקמינים אכן פונים לוועדה בבקשה לקבל היתר כזה.

המשרד להגנת הסביבה מודה שאין לו יכולת להגיע בזמן סביר לכל בית החשוד בגרימת עשן מתנור הסקה, וכי הפיקוח על פליטת עשן שחור דורש הקצאת זמן וכוח אדם שלא עומדים לרשות המשרד. בנוסף, האמצעים הקיימים בחוק, של הטלת עיצומים כספיים וכתבי אישום, אינם מתאימים לאכיפה על הציבור הכללי.

כמו כן, כניסה לבית לצורך בדיקת קמין מותנית בצו בית משפט, וללא בדיקת מתקן ההסקה קשה להוכיח קשר בינו לבין זיהום אוויר או מפגע ריח.

הרשויות המקומיות: מבקשות הסדרה לאומית שתיתן להן כלים וסמכות

הרשויות המקומיות טוענות כי הן מתקשות לתת מענה לתלונות על מפגעי ריח ועשן מקמינים, זאת בעיקר בשל חוסר ברגולציה מתאימה וקשיי האכיפה, כפי שפורטו לעיל.

לכאורה כל רשות מקומות יכולה להגיש למשרד הפנים בקשה לאישור חוק עזר עירוני שמקנה לרשות סמכות למסור הודעה הדורשת סילוק מפגע שיוצר קמין והוראות להסרתו. אלא שהרשויות טוענות כי מדובר בתהליך מסורבל וממושך שדורש העסקת יועצים לניסוח חוקי העזר, וגיוס של רוב במליאה לאישור חוקי העזר.

במקום ש – 250 הרשויות המקומיות בישראל יעבירו כל אחת בנפרד חוק עזר עירוני, הן מציעות ליצור הסדרה רגולטורית ברמה הארצית אשר תגדיר כללים ברורים לשימוש בקמינים מופעלים בעץ או למניעת השימוש בהם, וכן כללים לאופן הגדרת המפגע ולטיפול בו. לדבריהם, יותר מכול ההסדרה צריכה לאפשר לרשויות המקומיות כלים מתאימים ויעילים שיסייעו להן לפעול להסדרה או מניעת השימוש בקמינים בתחומן.

קמפיין ציבורי ותמריצים לגריטת קמינים

מסמך המידע שפרסם מרכז המחקר והמידע בכנסת מפרט אמצעים בהם נוקטות מדינות שונות בעולם למניעת זיהום אוויר משימוש בקמינים. לצד חקיקה רלוונטית, יש מדינות בהן פועלות תוכניות תמריצים להחלפה וגריטה של קמינים ישנים ומזהמים – לאמצעי חימום נקיים יותר, מפרסמים קמפיינים של חינוך והסברה ברמה הלאומית המיועדים לציבור הרחב ועוד.

המשרד להגנ"ס הצהיר בדיון שהתקיים בכנסת כי בימים אלה הוא מכין קמפיין להעלאת המודעות הציבורית לזיהום הנגרם מקמיני עץ.

המלצות המשרד להגנ"ס לתפעול ורכישה של קמינים

לפי המידע הרשמי באתר המשרד להגנת הסביבה מומלץ שלא לחמם את הבית עם קמין, אלא עם מזגן. אך מי שברשותו קמין, מומלץ לפעול כדלקמן:

 • להפחית את השימוש בקמין ככל הניתן.
 • לבדוק שהקמין מתאים לדרישות התקן הישראלי 1368 חלק 1.
 • לוודא כי הארובה והקמין אטומים.
 • להעדיף שימוש בפלטס (כופתיות עץ pellets) במקום עץ, כי הם פחות מזהמים.
 • במידה והקמין לא תקני מומלץ להתקין אמצעי להפחתת פליטות מהתנור: משקע אלקטרוסטטי המותקן לרוב בקצה הארובה, או יחידה קטליטית המותקנת בתוך תא הבעירה.
 • בדיקת לחות: שריפת עץ לח גורמת לעלייה ניכרת בעשן - אפשר לרכוש מד לחות זול ונוח לבדיקת תכולת הלחות של בולי העץ שלכם לפני השימוש. עץ לשריפה אמור להכיל פחות מ- 20% לחות

תו תקן ישראלי לתנורי הסקה בחומר מוצק 1368

תו התקן הישראלי (תו תקן 1368) "תנור הסקה ביתי המוסק בחומר מוצק" מורכב משלושה חלקים:

 • מבנה התנור וניצולת השריפה של התנור
 • גובה הארובה של התנור
 • ערכי פליטה לחומר חלקיקי

אלא שרק החלק השלישי של התקן ערכי פליטה לחומר חלקיקי הוא תקן רשמי ומחייב בישראל. המשרד להגנ"ס פועל כעת להפיכת החלק הראשון של התקן לרשמי ומחייב: מבנה התנור וניצולת השריפה שלו.

------

מסמכים רלוונטיים:

 1. סקירה - הסדרת השימוש בקמינים לחימום ביתי, מרכז המידע של הכנסת, 09.2020

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר:

חברה איש קשר טלפון מייל
EnviroManager גיא פרנקל 072-3712245 envirom@infospot.co.il
איירלאב - בדיקות אוויר אהוד רועה 054-9360352 airlab@infospot.co.il
המבדקה הכימית דניאלה קורי 072-3281212 ctlab@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>