משבוע הבא: עיריית ראשל"צ תפנה את הפסולת לחירייה
תחנת המעבר של ראשל"צ צפויה להיסגר בקרוב וחלק מהפסולת עוברת לטיפול בחירייה. בעוד כשנתיים יחל לפעול בעיר מתקן אזורי לטיפול בפסולת, אולם העירייה מתנגדת ומסרבת לשתף עמו פעולה
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 26/7/2023

עיריית ראשל"צ ואיגוד ערים דן לתברואה סיכמו כי מה-1 באוגוסט חלק מהפסולת של העירייה תטופל בפארק המיחזור בחירייה. כמות הפסולת העירונית השנתית בראשל"צ נאמדת בכ-150,000 טונות וכיום היא מטופלת בתחנת מעבר בעיר שצפויה להיסגר בקרוב.

במקביל, עיריית ראשל"צ משכה בשבוע שעבר את העתירה שהגישה לביהמ"ש העליון כנגד הקמת מתקן טיפול בפסולת עירונית שמוקם בימים אלה בצמוד למתחם השפד"ן במערב ראשל"צ, על ידי חברת זירו וייסט שזכתה במכרז של המדינה. למרות משיכת העתירה, העירייה הבהירה: "לאור דברי השופטים והמלצתם כי אי משיכת העתירה עלולה לגרום להוצאות כספיות גבוהות, ומתוך האחריות לכספי ציבור אנו מושכים את העתירה, אך אנחנו לא מוותרים ונמשיך את המאבק הציבורי בהקמת המתקן בכל הכלים שעומדים לרשותנו".

העירייה מתנגדת בתוקף להקמת מתקן הפסולת בשטחה וכאמור היא ניהלה מאבק על כך בבית המשפט. אמנם מתקן זירו וייסט יחל לפעול רק בעוד כשנתיים, אך העירייה הצהירה בעבר שהיא לא תשלח את הפסולת העירונית שלה לטיפול במתקן וזה חלק מהרקע להתקשרות עם איגוד ערים דן שמנהל את פארק המיחזור חירייה.


כתבות רלוונטיות:

 1. החלה הקמת מפעל הטיפול בפסולת עירונית בשפד"ן, 22.2.2023
 2. הפרויקטים שיקבלו 200 מיליון ₪ מקרן הניקיון, 20.6.2023
 3. נדחתה עתירת ראשל"צ נגד הקמת מתקן פסולת, 25.1.2023
 4. זירו ווייסט תמכור פסולת פלסטיק לרותם אנרגיה, 22.06.2023
 5. מידע נוסף על פסולת עירונית | infospot

בית המשפט הציע למשוך את העתירה

בתחילת השנה בית המשפט המחוזי דחה עתירה שהגישו עיריית ראשל"צ והוועדה המקומית לתכנון ובנייה נגד הקמת מתקן פסולת על ידי זירו וייסט בעיר. השופטת הגדירה את טענת העותרות כ"נימבי "(NIMBY) וקבעה שבית המשפט אינו מתערב בשיקול דעתו של מוסד התכנון אלא אם נפל בו פגם מנהלי, אך הדגישה שזה אינו המקרה. העותרות טענו בעתירתן כי היתר הבנייה למתקן ניתן ללא בדיקה מעמיקה במטרה לזרז את ההליך.

בעקבות החלטת בית משפט המחוזי, העירייה הודיעה כי תערער לבית המשפט העליון ואכן עשתה זאת. לפי העירייה, שופטי העליון הציעו לה למשוך את העתירה כי הם לא יהפכו את החלטת המחוזי וכי המשפט יהיה כרוך בהוצאות משפטיות כבדות. בעקבות כך, בשבוע שעבר, משכה העירייה את העתירה והודיעה כי תמשיך במאבק ציבורי נגד הקמת המתקן בשטחה.

המתקן: 400,000 טון פסולת בשנה, מיון, הפקת חשמל ודשן

מפעל הפסולת של זירו וייסט יכלול מתקני מיון שיחלצו חומרים בני מיחזור מתוך הפסולת העירונית ויפרידו גם את רכיב הפסולת האורגנית. לאחר המיון יועברו החומרים שניתן למחזר למפעלי מיחזור, הפסולת האורגנית תעבור למתקן עיכול אנארובי ליצירת גז מתאן [CH4] ולהפקת חשמל מהמתאן. הבוצה שתישאר מתהליך הפקת החשמל תעבור טיפול ותהפוך לקומפוסט לטובת דישון חקלאי, ושארית הפסולת שלא ניתן למחזר תעבור להטמנה.

המתקן צפוי לטפל בכ-400,000 טונות פסולת עירונית בשנה מתוך כ-6 מיליון טונות פסולת עירונית בשנה המיוצרים בארץ. הפסולת תגיע מרשויות מקומיות סמוכות ותהיה מורכבת משני סוגים:

 1. זרם פסולת פריקה ביולוגית ('פסולת אורגנית'), שמקורה בתחנות מעבר ומיון, או בפסולת מופרדת במקור (פח חום).
 2. פסולת עירונית מעורבת (פח ירוק).

בימים אלה מוקמת תשתית המפעל, מתבצעות עבודות עפר, סלילת דרכים ופינוי תשתיות של מקורות. הרצה של המפעל צפויה להתחיל בחציון השני של שנת 2025 ובשנת 2026 צפויה השלמת העבודות ותחילת עבודה שוטפת.

הגדלת תקציב התמיכה במתקן זירו וויסט

כפי שדיווחנו לפני חודש, קרן הניקיון אישרה תוספת תקציב של 146 מיליון ₪ להקמת מתקן זירו ווייסט, לטובת הסעיפים הבאים:

 • הקדמה של הפעלת המתקן: תוספת של 60 מיליון ₪ לתמרץ את הזכיין להקדים את השלמת בניית המתקן בכחצי שנה (ב-34 חודשים במקום ב-40 חודשים).
 • תוספת של מעכל אנארובי: הלוואה של 66 מיליון ₪ אשר יוחזרו לקרן עוד 10 שנים. לפי המכרז המקורי הזכיין היה אמור לבנות 5 מעכלים בתחילת הדרך ושני מעכלים נוספים בהמשך – המעכל השישי רק לאחר 10 שנים והשביעי לאחר מכן. המעכל השישי יוכל לקלוט 30 אלף טונות פסולת אורגנית בשנה.
 • תוספת של מתקן RDF: 20 מיליון ₪ להוספת מתקן שיוכל להשיב לאנרגיה 40 אלף טונות פסולת שיורית שייווצרו במתקן מדי שנה, במקום שישלחו להטמנה.

זירו ווייסט תמכור פסולת פלסטיק לחברת רותם אנרגיה

כפי שדיווחנו לפני חודש, חברת רותם אנרגיה מחצבים חתמה על הסכם לרכישת פסולת פלסטיק מזירו ווייסט. רותם אנרגיה מתכוונת להקים מתקן להפקת נפט מפסולת פלסטיק ופצלי שמן במישור רותם שבנגב. מימוש ההסכם בין החברות תלוי בהשלמת ההקמה של המתקנים.

לפי ההסכם, רותם אנרגיה תרכוש מזירו ווייסט פסולת פלסטיק בהיקף של כ-30,000 טונות בשנה למשך 5 שנים, עם אופציה להגדיל את הכמות בכ-20,000 טונות בשנה. המחיר לפסולת הפלסטיק נקבע בהסכם ל-65 ש"ח לטונה.

התייחסויות

ראש עיריית ראשל"צ, רז קינסטליך:  ״מדובר רק בהתחלה עבורנו, אנחנו לא מוותרים ונמשיך את המאבק הציבורי בהקמת המתקן בכל הכלים שעומדים לרשותנו״.


 חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
טלאור כראדי הילה לישע 072-3972028 Talork@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>