מי אשם בריח החריף באשקלון: פחם קולומביאני, שריפות פחם לא מבוקרות או מקור אחר?
על רקע תלונות תושבים על מטרדי ריח זומנו מנהלי תחנת הכוח רוטנברג לשימוע במשרד להגנ"ס שמסייג כי באזור יש מתקני תשתית רבים בעלי פוטנציאל ליצירת מפגעי ריח. איגוד ערים נפת אשקלון מבקש מהמשרד לפתוח בחקירה פלילית. בחברת החשמל טוענים כי אינם מקור המפגע
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 17/6/2019

מנהלי תחנת הכוח רוטנברג זומנו לשימוע במשרד להגנת הסביבה על רקע תלונות של תושבים באזור אשקלון על מטרדי ריח קשים. אך במשרד להגנת הסביבה מציינים כי באזור יש מתקני דלק ואנרגיה רבים בעלי פוטנציאל לייצר מפגעי ריח מסוג זה.

איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון טוען כי בעקבות תלונות התושבים, פקחי האיגוד גילו בעירה לא מבוקרת באתר אחסנת הפחם בתחנת הכח, שגרמו לעשן וענני ריח חריפים. האיגוד מבקש מהמשרד להגנת הסביבה לשקול פתיחת חקירה פלילית של המקרה.

בארגון אדם טבע ודין סבורים כי מקור מפגעי הריח נובע כנראה משימוש בסוג הפחם, המיובא מקולומביה, הגורם לזיהום מוגבר ולענני ריח חריפים העלולים להזיק לבריאות, וקוראת למשרד להגנ"ס לחקור מי אחראי על ייבוא הפחם מקולומביה ולפרסם את תוצאותיו לציבור.

מנגד, חברת החשמל מסרה בתגובתה (מופיעה במלואה בהמשך) כי מקור המפגע הינו בתעשיות הסמוכות ולא בתחנה.

בעירה בלתי מבוקרת

לפי איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, בשבועות האחרונים התקבלו עשרות תלונות מתושבים על מפגעי ריח קשים באזור אשקלון, חוף-אשקלון ובעיקר בקיבוץ זיקים. בעקבות התלונות פקחי האיגוד פעלו לאיתור מקור מטרדי הריח, וגילו בעירה בלתי מבוקרת באתר אחסנת הפחם במתחם תחנת הכוח רוטנברג שגרמו לעשן ויצרו ענני ריחות חריפים הנעים בהתאם לכיוון הרוח. האיגוד מוסיף, כי עובדי תחנת הכוח מסרו כי מדובר בכמויות גדולות של פחם קולומביאני וכי בקרוב עתידה להגיע אוניה נוספת עם פחם זה.

באיגוד מציינים, כי הנהלת תחנת הכוח מודעת מזה מספר חודשים לתופעת הדליקות הבלתי מבוקרות המתרחשות בתדירות גבוהה בשטח התחנה, ולא הודיעה על כך לאיגוד כמתחייב מחובת הדיווח על כל "אירוע" תוך 15 דקות למוקד הסביבה.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. השבתת תחנת הכח בחדרה לקיזוז פליטות עודפות באשקלון, 22.10.2018
  2. "הסולקנים אינם פתרון קבע", 28.08.2018
  3. המשרד להגנ"ס אישר דחייה נוספת בהתקנת הסולקנים באשקלון, 3.10.2017
  4. מידע נוסף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

התייחסויות

תגובת חברת החשמל: "כמו תמיד, חברת החשמל תשתף פעולה עם המשרד להגנת הסביבה. אנו מאמינים כי בשימוע יוכח מעבר לכל ספק כי מקור המפגע הינו בתעשיות הסמוכות לתחנה ולא בתחנת הכוח".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד להגנת הסביבה מקדיש מאמצים רבים למציאת המקור למפגעי הריח והפסקתם, וקשוב לתושבים. מנהל מחוז דרום, ברוך ובר וצוותו, ביחד עם נציגי איגוד ערים לאיכות הסביבה נפגשו עם נציגי קיבוץ זיקים ופירטו את הצעדים הננקטים לפתרון הבעיה.

באזור יש מתקני תשתית רבים מענף הדלק והאנרגיה, שלהם פוטנציאל לייצר מפגעי ריח מסוג זה. המשרד להגנת הסביבה הוציא התראה לחברת חשמל בשל חשד להפרת תנאי הפליטה, וזימן את מנהלי התחנה לשימוע, שייערך ב-19 ביוני, זאת בעקבות מקרה שבו המשרד מצא ראיות לכאורה לליקויים בתפקוד תחנת הכוח רוטנברג. 

המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים לאיכות הסביבה מרחיבים את פעילות הניטור כדי להפסיק בהקדם את מפגעי הריח שמהם סובלים תושבי זיקים".

ראש תחום אוויר ואנרגיה באט"ד, ד"ר אריה ונגר: "זיהום האוויר שהתגלה באשקלון ככל הנראה בשל השימוש בפחם מזהם במיוחד אינו מתקבל על הדעת ומעיד כי המאבק ארוך השנים בפחם עוד לא בא לסיומו.

פחם הוא דלק מזהם במיוחד הפוגע בסביבה ובבריאות הציבור, ופחם נחות גורם לזיהום מוגבר. לכן נאבקנו בעבר כדי למנוע את הקמתה של תחנת כוח פחמית נוספת באשקלון. כעת יש צורך להגיע להפסקת השימוש בפחם ולביסוס משק החשמל על אנרגיות מתחדשות ועל התייעלות אנרגטית. עד שזה יקרה יש צורך לצמצם ככל האפשר את השימוש בתחנות הפחמיות הקיימות, להמשיך בבניית הסולקנים והפילטרים שהוחלט עליהם, ולוודא בקפדנות עמידה מוחלטת בתקנים המתקדמים ביותר.

בהמשך לשימוע של מנהלי תחנת הכוח באשקלון שזימן המשרד להגנת הסביבה, אנו דורשים לחקור ביסודיות את הסיבה לזיהום האוויר החריג, למצות עם האחראים את הדין ולפרסם את כל המידע בשקיפות לציבור."


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: