אושרה תוכנית המתאר למפרץ חיפה המסתמכת על פינוי המפעלים
ברגע האחרון הוסרה מהתוכנית החובה לבחון שילוב אנרגיות מתחדשות בבנייה חדשה בשל החשש מייקור הבנייה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 21/9/2023

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה אתמול (שלישי) את תוכנית המתאר הארצית למפרץ חיפה (תמ"א 75). התוכנית מתמקדת בפיתוח מפרץ חיפה לאחר פינוי התעשייה הפטרוכימית ממנו, והיא צעד נוסף בקידום השינוי באזור.

אלא שלצד ברכות על אישור התוכנית, המשרד להגנת הסביבה, חבר פעיל בוועדת העורכים של תמ״א 75 ושותף לקידום שיקולים סביבתיים בתוכנית, הצר על כך שהוסר ממנה רכיב שנועד לעודד שימוש באנרגיות מתחדשות בבנייה החדשה. הדרישה שהוסרה הטילה חובה לבחון שילוב של אנרגיות מתחדשות בבנייה העתידית במפרץ חיפה. המועצה הארצית הסבירה את הסרת הרכיב מהתוכנית בכך שהוא עלול לייקר את הבינוי.  

הגדלת השימוש באנרגיות מתחדשות היא אחד הצעדים המרכזיים שישראל מחויבת לנקוט אם היא רוצה לעמוד ביעדי האקלים שהציבה לעצמה, ושמופיעים בחוק האקלים שאושר לקראת קריאה ראשונה בשבוע שעבר. כיום רק כ-10% מהחשמל בארץ מיוצר באמצעות אנרגיות מתחדשות, והיעד ל-2030 הוא 30%.


כתבות רלוונטיות:

  1. חוק אקלים מרוכך אושר בוועדת השרים לענייני חקיקה, 13.9.2023
  2. תוכנית עבודה לפינוי התעשייה ממפרץ חיפה עד 2029, 19.6.2023
  3. יו"ר המינהלת: להעיף את התעשייה הכבדה, 2.5.2023
  4. באיחור: ישראל עמדה ביעד 10% אנרגיה מתחדשת, 16.2.2023
  5. למידע נוסף על איכות הסביבה במפרץ חיפה infospot

תוכנית העבודה לפינוי התעשייה ממפרץ חיפה

אישור תמ"א 75 למפרץ חיפה הוא חלק מתוכנית עבודה גדולה בהרבה. לפני כ-3 חודשים דיווחנו על פרסום של משרד ראש הממשלה - תוכנית עבודה רב-שנתית ליישום החלטת הממשלה לפיתוח מפרץ חיפה. לפי התוכנית, פינוי התעשייה הפטרוכימית והיערכות משק האנרגיה לכך יסתיימו עד שנת 2029, כתלות בהשלמת המו"מ עם בזן עד סוף שנת 2024.

בתוכנית יש יעדי ביניים ופירוט רב של הצעדים הדרושים להיערכות משק האנרגיה, לצד התייחסות כללית יותר להיבטים האחרים של החלטת הממשלה, שכוללים בין השאר טיפול בקרקעות מזוהמות, פיתוח המטרופולין וקידום תוכניות בנייה חדשות.

לפי התוכנית, היערכות משק האנרגיה להפסקת פעילות התעשייה הפטרוכימית במפרץ חיפה מחייבת הקמה והסבה של תשתיות לייבוא, הולכה, אחסון וניפוק של חומרים שמייצרת קבוצת בזן, כולל גפ"מ, ביטומן, קונדנסט ותזקיקים (בנזין, סולר ודלק מטוסים). רק לאחר שמשק האנרגיה יהיה מוכן, יהיה ניתן להפסיק את פעילות בתי הזיקוק בחיפה.

מיד לאחר פרסום התוכנית לפני 3 חודשים, משרד האנרגיה פרסם הבהרה שהסתייגה מלוחות הזמנים שהוצגו בתוכנית והזכירה כי הם תיאורטיים ואינם מחייבים.

התייחסויות

השרה להגנת הסביבה עידית סילמן: "אני מברכת את המועצה הארצית על החלטתה לאשר את התוכנית המתארית למפרץ חיפה, אשר מהווה צעד משמעותי וחשוב ביישום החלטת הממשלה שהוביל המשרד להגנת הסביבה יחד עם משרד ראש הממשלה להוצאת התעשייה הפטרוכימית ממפרץ חיפה, צעד חשוב ומשמעותי בשיפור איכות חייהם ובריאותם של התושבים והסביבה. לצד זה, המועצה החליטה להסיר רכיב משמעותי בהוראות התוכנית אשר אמור היה לעודד שילוב מתקני ייצור אנרגייה מתחדשת בהליך התכנוני. אנו סבורים כי יש לקדם אנרגיות מתחדשות במרחב המבונה, במטרה לייעל את משק החשמל, להפחית פליטות גזי חממה ולעבור לאנרגיות נקיות ובריאות יותר".

---

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה