כיצד רשות מקומית מרוויחה מיישום חוק הפסולת האלקטרונית?
עשרות רשויות מקומיות כבר הבינו שהן מרוויחות כסף, מונעות זיהום סביבתי ומחזקות את הקשר עם התושבים כשהן מיישמות את חוק פסולת אלקטרונית. תאגיד המיחזור לפסולת אלקטרונית - מ.א.י, משרת כיום כ-3 מיליון תושבים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 23/12/2019

בינואר 2019 חידש המשרד להגנת הסביבה את ההכרה בתאגיד המיחזור מ.א.י כגוף יישום מוכר לטיפול בפסולת אלקטרונית ל-5 שנים נוספות. אחד מהדגשים של תנאי ההכרה החדשים הייתה ההתקשרות עם הרשויות המקומיות ופריסה של תשתיות איסוף פסולת אלקטרונית מהציבור.

מדוע כדאי לרשות מקומית ליישם את חוק פסולת אלקטרונית?

חוק פסולת אלקטרונית שנכנס לתוקף בשנת 2014, מחייב את הרשויות המקומיות להתקשר עם גוף יישום מוכר (כמו מ.א.י), שידאג לפריxת תשתיות אצירה וידאג לאיסוף ומיחזור של פסולת אלקטרונית, כל זאת במימון של הגוף המוכר.

בנוסף לכך, במסגרת ההתקשרות, הגוף המוכר יחד עם הרשות המקומית מחויבים לממן פעילות הסברה, פרסום ושילוט לטובת התושבים.

כיום, יותר ויותר רשויות מקומית מבינות שהן מרוויחות כסף מההתקשרות עם גוף מוכר, שמממן עבורן פינוי מסודר של פסולת אלקטרונית שפעמים רבות מושלכת לרחוב והרשות נאלצת בלית ברירה לפנות ולטפל במימון שלה.

כמו כן, במציאות כיום, בה איכות הסביבה הפכה לשם נרדף לאיכות חיים, הרשויות המקומיות שמתקשרות עם גוף מוכר ליישום חוק פסולת אלקטרונית, מוסיפות נדבך חשוב לפעילות איכות הסביבה של הרשות מול התושבים.

כמובן שנותרה הסיבה החשובה מכולן להתקשר עם גוף מוכר ליישום חוק פסולת אלקטרונית – והיא לקחת חלק בפתרון הזיהום הסביבתי שמייצרת הפסולת האלקטרונית המכילה חומרים רעילים. חשוב לזכור שהכמות של הפסולת האלקטרונית הולכת וגדלה משנה לשנה ונמצאת בכל בית בישראל.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. האם דמי הטיפול בפסולת אלקטרונית יעלו במאות אחוזים?, 29.07.2019
  2. משרד הביטחון קיבל פטור חלקי מיישום חוק פסולת אלקטרונית, 16.05.2019
  3. קנס של 270,000 ₪ לתאגידי המיחזור לפסולת אלקטרונית, 19.02.2019
  4. חודשה ההכרה ב-2 גופי היישום בענף הפסולת האלקטרונית, 14.01.2019
  5. מידע נוסף על פסולת אלקטרונית | infospot

מ.א.י ברשויות המקומיות: כ-2 מיליון תושבים ב-26 רשויות

תאגיד המיחזור לפסולת אלקטרונית - מ.א.י משרת כיום כ-3 מיליון תושבים במגוון רשויות  בכל רחבי הארץ: ממטה אשר בצפון ועד מצפה רמון בדרום.  

מ.א.י פיתחה מיומנות במתן פיתרון לרשויות גדולות עם בניה רוויה כגון תל-אביב, כפר סבא, ראשון לציון, אשדוד ואחרות אך גם יודעת לספק שירות איכותי לרשויות יותר קטנות כגון שהם, מודיעין, מועצות מקומיות כגון אורנית או פסוטה ואף למועצות אזוריות כדוגמת מטה אשר, לב השרון. מ.א.י מציעה סל פתרונות המתאים לכל רשות שכן אף רשות אינה דומה לאחרת גם אם ישנם מאפיינים דומים מובהקים כמו למשל במקרה של רשויות גדולות.

מ.א.י מציעה לרשויות המקומיות 2 אפשרויות לאיסוף ופינוי פסולת אלקטרונית וסוללות מתחומן, שתיהן במימון של מ.א.י:

  1. יישום עצמי: או באמצעות קבלן מורשה מטעמה של מ.א.י או ישירות על ידי הרשות.
  2. יישום משותף, בהתאם לצרכי הרשות.

כך למשל עיריית ת"א התקשרה עם מ.א.י ובחרה ביישום עצמי באמצעות עובדיה בלבד ואילו עיריית רמת גן בחרה במודל איסוף משותף: מ.א.י, קבלן מורשה ועובדי העירייה.

פעילות קהילתית להעלאת המודעות לפסולת אלקטרונית

כחלק מההתקשרות עם מ.א.י, ובכדי להעלות את המודעות לפסולת אלקטרונית בקרב התושבים, מ.א.י רותמת את התושבים למגוון פעילויות קהילתיות כגון: ימי איסוף, הפנינג בסימן קיימות ומיחזור וכו', זאת באמצעות הסברה וחינוך בבי"ס, בשלטי חוצות, בתקשורת ובאתרי אינטרנט.

דוגמא למיזם חינוכי שמ.א.י מציעה ברשויות המקומיות החתומות עמה – "חללית מ.א.י" – פעילות המיועדת לבית הספר היסודי ובה כל תלמיד מקבל ערכת הרכבה לחללית מקרטון שמשמשות אותו לאיסוף פסולת אלקטרונית מהבית ובית הספר.

סרטון: חללית מ.א.י - ילדית בית הספר מצילים את העולם

פעילות נוספת היא "לא פוסחים על אף סוללה" – פעילות הסברה מעצימה לעידוד אקטיביזם סביבתי בקרב ילדים כמחוללי שינוי בקהילה לאיסוף סוללות למיחזור. כלל פעילות מאי ברשויות מלווה בפרסום, הסברה ותכנון הסברתי הנעשה על ידי מאי והרשות המקומית.


גופים לייעוץ ויישום חוק פסולת אלקטרונית:

חברה איש קשר טלפון מייל
אקומיוניטי
(גוף יישום מוכר)
יוסי חזאי 072-3712251 ecommun@infospot.co.il
מאי אמנון שחרור 077-5001090 mai@infospot.co.il
ערנות
(מלווה ביישום החוק)
ערן בושארי 072-3713040 eranut@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>>