תחנה חדשה לניטור איכות האוויר מאסדת לוויתן הוקמה בקיבוץ נחשולים
תחנת הניטור הפסיקה את פעילותה בשל תקלות ברשת החשמל, אך בשל פניות התושבים הוקמה תחנה חדשה. תקלות חשמל בתחנות ניטור סביב מתחם בז"ן בשל מזג האוויר הסוער בפסח
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 20/4/2020

איגוד ערים שרון כרמל מעדכן כי חזר להפעיל את תחנת הניטור בקיבוץ נחשולים לניטור איכות האוויר מאסדת לוויתן. האיגוד הפסיק בזמנו את הפעלת תחנת הניטור זמן קצר לאחר סיום תהליך הנישוב של האסדה בשל תקלות רבות ברשת החשמל של הקיבוץ, שמנעו את הפעלתה הסדירה. תושבי האזור פנו לאיגוד בבקשה להמשיך ולהפעיל תחנה במרחב ולכן הוחלט על הקמת תחנה באתר אחר בנחשולים.

תחנה זו היא אחת מבין שלוש תחנות של האיגוד המודדות את איכות האוויר מהאסדה. איגוד ערים לשמירת איכות הסביבה שרון כרמל מפעיל 20 תחנות ניטור במרחב האיגוד שבו פועלות 18 רשויות מקומיות ובהן כ-700 אלף תושבים. התחנות מודדות את איכות האוויר מתחנות הכוח אורות רבין וחגית, אסדת לוויתן, תחבורה, תעשיות ועוד.

מערך הניטור של האיגוד מוסמך על ידי הרשות להסמכת מעבדות בישראל, ומודד מזהמים מסוגים שונים ביניהם בנזן, טולואן, אתיל-בנזן וקסילן (BTEX), גפרית דו חמצנית, תחמוצות חנקן ועוד. איגוד ערים שרון כרמל הוא למעשה היחיד בישראל המבצע את הניטור בעצמו ולא בעזרת קבלנים חיצוניים.  

התייחסויות

ניר סהר, מנכ"ל איגוד ערים שרון כרמל: "בתקופה האחרונה בוצעה התקנת מערכת חשמל ומערכות תקשורת באתר ולפני מספר ימים הוצבה התחנה – והחלה את פעילותה. נתוני הניטור מדווחים כאמור באתר האיגוד. במקביל, שודרגה גם תחנת הניטור המוצבת באליקים באמצעות מכשור למדידת מזהמים אורגניים בנזן, טולואן, אתיל-בנזן וקסילן (BTEX) וזאת בשל סמיכותה לתחנת הכוח חגית בה מוצב מיכל אשר אמור בשעת חירום לשמש לאחסון קונדנסט מהאסדה. בתחנה באליקים ימדדו נתונים מזיהום הנובע מתחבורה וכן אם וכשיבוצע מילוי של קונדנסט מאסדת לוויתן במיכל האחסון באתר."

אסיף איזק, יו"ר איגוד ערים שרון כרמל: "האיגוד פועל בשגרה ובעתות חירום ומשבר במקצועיות, שקיפות ואמינות בכדי להבטיח שתושבי האיגוד ייהנו מאיכות סביבה ואיכות חיים ברמה הגבוהה ביותר."

תחנות ניטור במתחם בז"ן נפגעו ממזג האוויר הסוער

תקלות נוספות בתחנות ניטור התרחשו בשתיים מתוך חמש תחנות הניטור סביב מתחם בז"ן במפרץ חיפה. לפי הודעת המשרד להגנ"ס עקב גשמים עזים שלוו בסופות רעמים התרחשו ב-11 באפריל הפסקות חשמל בניידת 6 המוצבת במשרד הרישוי, ובקריית בנימין – שכונה בקריית אתא.

החברה החיצונית המבצעת את תחזוקת תחנות הניטור טיפלה בתקלה והיא חזרה לשדר את כלל הנתונים פרט למכשיר הבנזן, הנמצא כעת בתהליך כיול ויחזור לשדר בקרוב. הטיפול בתקלה בניידת 6 התעכב משום שהמתחם שבו היא פועלת סגור בשל חופשת החג.

ניידת נוספת שבה הייתה תקלה היא ניידת 5, המוצבת ברשות הניקוז של נחל הקישון. התקלה הייתה במערכת הכיול והיא נבדקה על ידי צוות הנתונים. בשתי התחנות שפעלו כרגיל – ניידת 4 ואיגוד חיפה – הריכוזים שנמדדו היו נמוכים, גם בשל התנאים המטאורולוגיים אתמול שאפשרו פיזור טוב של המזהמים.


כתבות רלוונטיות:

  1. תוספות ושינויים בתחנות ניטור אוויר באזור אסדת לוויתן, 26/2/2020
  2. נתוני לווין מצביעים על ירידה משמעותית בזיהום האוויר בישראל, 07/4/2020
  3. מפעלים באשדוד נדרשים להקים תחנות ניטור אוויר על הגדר, 12/2/2020
  4. חדש: אפליקציה המודדת את איכות האוויר בזמן אמת, 15/12/2019
  5. מידע נוסף על דיגום וניטור אוויר infospot

ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: