נתוני לווין מצביעים על ירידה משמעותית בזיהום האוויר בישראל
בדיקות שבוצעו באמצעות לוויין של סוכנות החלל האירופאית מחזקות את מדידות תחנות הניטור שהצביעו על הפחתה של 40% בריכוז חנקן דו חמצני מתחילת משבר הקורונה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 07/4/2020

מפות לוויין מראות ירידה בריכוז החנקן הדו-חמצני (NO2) מעל ישראל מאז תחילת התפשטות נגיף הקורונה.

מגמה זו של ירידה מחזקת את תוצאות המדידות שביצע המשרד להגנת הסביבה באמצעות מערך ניטור מזהמי האוויר בישראל, מהן עולה כי נרשמה הפחתה של כ-40% בריכוז חנקן דו חמצני בתקופה האחרונה בהשוואה לממוצע. את הנתונים ניתן לייחס להאטת הפעילות במשק ובתחבורה.


כתבות רלוונטיות:

  1. נמשכת ההפחתה בזיהום האוויר מתחבורה בשל הקורונה, 30.03.2020
  2. דוח משרד הביטחון: מסיכות נגד נגיף הקורונה 16.03.2020
  3. הנחיות חיטוי נגד קורונה לבתי עסק ורשויות מקומיות, 25.03.2020
  4. ירידה של 52% ברעש מטיסות בנתב"ג בגלל הקורונה24.3.2020
  5. האם נגיף הקורונה יאט את שינוי האקלים, 01.03.2020
  6. מידע נוסף על התמודדות עם משבר הקורונה | infospot

מדידת זיהום אוויר באמצעות לוויין

הלווין קופרניקוס סנטינל 5P שפותח על ידי סוכנות החלל האירופאית משמש לבצע מדידות אטמוספריות ברזולוציה עדינה בזמן ובמרחב למטרות של איכות אוויר, קרינה אולטרה-סגולה, ומעקב ותחזית של שינויי אקלים.

הלוויין שוגר באוקטובר 2017 ומקיף את כדוה"א בגובה של 824 ק"מ ונתוניו זמינים החל מאוגוסט 2018. הוא מודד את כל כדור הארץ מדי יום ברזולציה של 49 קמ"ר. שיטת המדידה של הלוויין מסתמכת על ניתוח של קרינת השמש המוחזרת מפני הקרקע ולפיכך שונה מהותית משיטה המדידה של איכות האוויר בתחנות הניטור על פני הקרקע.

השימוש בלוויין מאפשר לנטר את כל המרחב בו-זמנית, ולחשב את ממוצע הנתונים בפרקי זמן שונים. מפת הלווין המצורפת מציגה את סך מולקולות החנקן הדו-חמצני בין הקרקע לגובה של 11 ק"מ, ואת התפלגותן. הצבע הכחול מתאר זיהום מועט והאדום – זיהום רב.

מפת לוויין: השוואת ריכוז חנקן דו חמצני חודש מרץ

על פי תמונת הלווין, ניתן להבחין בירידה בריכוזים לא רק מעל אזורי אוכלוסייה צפופה ותנועה רבה, אלא גם באזורים כפריים שבהם התנועה דלילה יחסית. דוח המשרד להגנת הסביבה מעלה כי ההפחתה ניכרת גם באזור רמת הגולן, הגליל וצפון הנגב.

מגמת הירידה בזיהום האוויר נמשכת

את הבדיקות לניטור מזהמי האוויר בישראל ביצע ד"ר אילן לוי מהמערך הארצי לניטור אוויר של המשרד להגנ"ס. בשבוע שעבר דיווחנו על בדיקה קודמת שביצע ד"ר לוי בתחנות ניטור איכות אוויר שמוצבות בסמוך לצירי תנועה ראשיים (תחנות ניטור תחבורתיות) בערים תל אביב, ירושלים וחיפה. צוין כי על פי בדיקה זו, חלה הפחתה של 43% (19 מק"ג/מ"ק) בכמות הממוצעת של החנקן הדו-חמצני ביחס לנתונים שנמדדו בשלושת החודשים הקודמים. שבועיים קודם לכן דיווחנו על הפחתה של 30% בריכוז החנקן הדו חמצני [N2O], כך שנראה כי מגמת הירידה נמשכת.

-------

מסמכים רלוונטיים:

  1. דו"ח שינוי במזהמי אוויר