האם נגיף הקורונה יאט את שינוי האקלים?
צילומי לווין של נאס"א חושפים את הצניחה בזיהום האוויר בסין בעקבות נגיף הקורונה. ככל שהתפשטות הנגיף תאט את הכלכלה העולמית צפויה הפחתה משמעותית בפליטות מזהמים וגזי חממה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 01/3/2020

לנגיף הקורונה יש גם השפעות חיוביות, מסתבר. אחת מהן היא הפחתה ניכרת בזיהום האוויר בסין כתוצאה מהסגר שנכפה על התושבים, כפי שעולה מתוך השוואת תמונות לוויין שפרסמה סוכנות החלל האמריקאית נאס"א.

לווייני ניטור זיהום אוויר של נאס"א ושל סוכנות החלל האירופית (ESA) גילו הפחתה משמעותית של חנקן דו חמצני (NO2) בסין. ההפחתה נגרמה ככל הנראה בשל הגבלות התנועה שהוטלו על חלקים גדולים במדינה וההאטה הכלכלית בעקבות התפרצות נגיף הקורונה במדינה.

ירידה בריכוז חנקן דו חמצני בסין לאחר תחילת סגר הקורונה

המפות שהופקו מנתוני הלוויין מראים את ריכוזי החנקן הדו חמצני (NO2), מזהם אוויר הנפלט על ידי כלי רכב, תחנות כוח ומתקנים תעשייתיים. שתי המפות שלפניכם מראות את ערכי NO2 ברחבי סין בין התאריכים 1-20 לינואר (לפני ההסגר ברחבי סין) ובין ה 10-25 בפברואר (במהלך הסגר).

תמונה: ריכוזי חנקן דו חמצני מעל סין


* מקור: נאס"א. להגדלה לחצו כאן

לפי הדיווח של נאס"א, ההפחתה בריכוז NO2 נראתה תחילה ליד העיר ווהאן, שם החלה ההתפרצות של נגיף הקורונה, אך בסופו של דבר ההפחתה התפשטה ברחבי סין, יחד עם התפשטות המחלה והטלת הסגר.

בהודעת נאס"א צוטטו חוקר איכות האוויר שהעיד כי זו הפעם הראשונה שראה נפילה כל כך דרמטית על שטח כה רחב לאירוע מסוים, וכי גם במהלך המיתון הכלכלה של 2008 ובמהלך האולימפיאדה בביג'ינג ב 2008, הייתה ירידה, אך מתונה יותר וקצרת מועד.


כתבות רלוונטיות:

  1. הנחיות חיטוי נגד קורונה לבתי עסק ורשויות מקומיות, 25.03.2020
  2. דוח משרד הביטחון: חיטוי נגד נגיף הקורונה23.3.2020
  3. דוח משרד הביטחון: מסיכות נגד נגיף הקורונה, 16.03.2020
  4. הקלות לתעשייה בהיתרים ורשיונות סביבתיים, 23.03.2020
  5. מידע נוסף על התמודדות עם משבר הקורונה | infospot

בד"כ יש הפחתה בראש השנה הסיני, אך הפעם זה המשיך

עוד נמסר, כי הירידה בריכוז חנקן דו חמצני אמנם הייתה במקביל לחגיגות ראש השנה בסין שחל בשבוע האחרון בינואר, אז צפויה ירידה מסוימת בפעילות, אלא שהיא חוזרת מיד לאחר מכן. דבר שלא קרה הפעם ומעיד על כך שמדובר בהשפעה של הסגר בעקבות נגיף הקורונה.

במפות שלפניכם ניתן לראות השוואה של ריכוז החנקן הדו חמצני NO2 מעל העיר וואהן, מוקד התפרצות הנגיף, בין שנת 2019 לשנת 2020, בתקופת ראש השנה הסיני. ניתן לראות שבשנת 2019 הייתה ירידה מסוימת בפעילות, אלא שהיא חזרה לאחר החג, ואילו בשנת 2020 יש הפחתה גדולה בהרבה שלא עולה חזרה.

תמונה: השוואת ריכוזי חנקן דו חמצני מעל העיר וואהן


* מקור: נאס"א. להגדלה לחצו כאן

האם ההפחתה בזיהום אוויר תתפשט למדינות נוספות?

במידה והנגיף ימשיך להתפשט במדינות העולם, ומגבלת התנועה וההאטה הכלכלית תתפשט יחד איתו, אנו צפויים לראות תופעה דומה של הפחתה משמעותית בפליטות המזהמים, במדינות נוספות. זיהום האוויר צפוי לחזור, רק לאחר חזרת הפעילות הכלכלית לאיתנה.

יחד עם ההפחתה בחנקן דו חמצני, צפויה הפחתה בפליטות של שלל מזהמים נוספים, בינהם גזי החממה שמשפיעים על ההתחממות הגלובאלית ושינוי האקלים. לא נתפלא אם שנת 2020 תהיה השנה עם כמות הפליטות הנמוכה מזה שנים ברחבי העולם. נמשיך לעקוב ולעדכן.


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: