איגוד ערים שרון כרמל הגיש תלונה במשטרה על פגיעה בתחנת הניטור בנחשולים
לטענת האיגוד בתקופה האחרונה הופסק החשמל בתחנה מספר פעמים. תחנת הניטור בנחשולים היא אחת מ-3 תחנות שהציב האיגוד למדידת איכות האוויר מאסדת לוויתן
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 29/12/2019

איגוד ערים שרון כרמל מדווח כי הפסיק את ניטור איכות האוויר בתחנת הניטור בנחשולים בשל חשד לפגיעה בזדון במערכת החשמל והגיש תלונה במשטרה. במקביל הודיעה חברת נובל אנרג'י כי הנישוב מאסדת לוויתן יחל ביום שלישי בבוקר, לאחר קבלת אישור מהמשרד להגנ"ס.

מספר מקרים בהם הופסק החשמל בתחנה

לדברי האיגוד, בתקופה האחרונה אירעו מספר מקרים בהם הופסקה פעילות מערכת החשמל בתחנה, ככל הנראה על ידי גורם חיצוני. במקרים אלה דוגלה המדידה - כלומר הנתונים הפיקטיביים שנמדדו בעת אי אספקת החשמל נמחקו אך נשארו במאגר הנתונים ודווחו למשרד להגנת הסביבה  בהתאם לחוק.

האיגוד מוסיף כי ביום חמישי אירע אירוע נוסף בו הופסקה פעילות מערכת החשמל בזדון. בעקבות כך, הוגשה תלונה במשטרה והופסקה פעילות התחנה לאחר התייעצות עם המשרד להגנת הסביבה.

תחנת הניטור בנחשולים היא אחת מבין שלוש תחנות שהציב האיגוד למדידת איכות האוויר מאסדת לוויתן. הנתונים משודרים און ליין באתר האיגוד.

האיגוד מדגיש, כי תחנה זו אינה אחת מהתחנות שנדרשו על-ידי המשרד להגנת הסביבה בהיתר הפליטה לתקופת ההרצה. מערך הניטור מול אסדת לוויתן לתקופת ההרצה מונה 7 תחנות ניטור, שכולן מודדות גם בנזן.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. המשרד להגנ"ס עצר את הנישוב מאסדת לוויתן בדקה ה-90, 26.12.2019
  2. הפסד כפול למאבק נגד אסדת לוויתן, 19.12.2019
  3. בית המשפט עוצר את ההרצה של אסדת לוויתן, 18.12.2019
  4. אלקין: "לא קיים סיכון לתושבי החוף בהרצה של אסדת לווייתן", 15.12.2019
  5. תוכנית ההרצה של אסדת לוויתן אושרה, 19.11.2019
  6. מידע נוסף על היתרי פליטה לאוויר | infospot

מדוע המשרד להגנ"ס הודיע ברגע האחרון על ביטול הנישוב?

לאחר העיכוב המפתיע ברגע האחרון לפני הנישוב שהיה מתוכנן לשבוע שעבר, ניסינו להבין כיצד קרה שהמשרד להגנ"ס גילה ליקויים רק שעות ספורות לפני הנישוב. המשרד להגנ"ס הסביר לנו כי הליקויים בכיול מכשור הבקרה שאמור למדוד את ריכוזי הבנזן התגלו מבעוד מועד, אלא שחברת נובל אנרג'י לא הצליחה לתקנם עד המועד שנקבע, מה שגרם לדחייה ברגע האחרון.

הנישוב מאסדת לוויתן יתקיים ביום שלישי

במהלך סוף השבוע דווח כי המשרד להגנת הסביבה אישר לנובל אנרג'י לפרסם הודעה לציבור בדבר מועד הנישוב באסדת לוויתן שצפוי להתקיים ביום ג' הקרוב (31.12.19) החל מהשעה 7 בבוקר וצפוי להימשך כ 8 שעות. זאת בכפוף לעמידה בכל התנאים הסביבתיים המקצועיים שהציב המשרד.

על רקע הקריאה של ארגון 'שומרי הבית' לתושבים באזור חוף הכרמל להתפנות מבתיהם בשל החשש מזיהום אוויר חריג במהלך הנישוב, המשרד מחדד כי אין כל הנחיות מיוחדות לציבור ביום זה, וכי ההשפעה על איכות האוויר באזור החוף מול האסדה תהיה מזערית. בנוסף נאמר בהודעה כי אין כל מקום או הנחיות לפינוי תושבים ולפי חוות הדעת של כל המומחים, לא צפוי כל סיכון לציבור בעת הנישוב.


ספקים מומלצים לטיפול בזיהום אוויר: