פורסמו התנאים לייבוא תחליפי אמוניה ואחסון אמוניום ניטראט
על רקע הפיצוץ בנמל ביירות בתחילת החודש, המשרד להגנ"ס פרסם את התנאים הקיימים מאז 2017, המתייחסים לייבוא תחליפי אמוניה ולאחסון אמוניום ניטראט
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 30/8/2020

התנאים הנוספים לקבלת היתר רעלים הנוגעים לייבוא של תחליפי אמוניה וכן לאחסון אמוניום ניטראט פורסמו השבוע לראשונה לציבור אף שהם קיימים ומיושמים כבר משנת 2017.

ככל הנראה המשרד להגנ"ס החליט לפרסם אותם כעת עקב הפיצוץ של 2,500 טון אמוניום ניטראט בנמל ביירות בלבנון בתחילת החודש, שהביא למותם של למעלה מ-100 הרוגים ולאלפי פצועים ומשכו תשומת לב ציבורית רבה והתמקדות מחודשת בנושא החומרים המסוכנים במפרץ חיפה.

תנאים נוספים להיתר רעלים הם תנאים שהמשרד להגנ"ס דורש מהמפעלים לקיים, כחלק מהיתר רעלים של המפעל, לפי סוגי הפעילות הרלוונטית. כך למשל יש תנאים נוספים ממוקדים לבריכות שחייה, לחוות דלקים וכאמור גם לאחסון של תחליפי אמוניה ואמוניום ניטראט.

התנאים הנוספים לייבוא תחליפי אמוניה נקבעו בשנת 2017 לאחר החלטת בית המשפט לרוקן את מיכל אחסון האמוניה בחיפה. עקב ההחלטה נוצר צורך לייבוא תחליפי אמוניה, ביניהם אמוניה מימית בריכוז 25%, אמוניה אל-מימית, אמוניום ניטראט במצב מוצק ובתערובות המכילות יותר מ-45% מהחומר וחומצה חנקתית בריכוז 100%.

לקט סרטונים: פיצוץ חומ"ס בביירות, לבנון


כתבות רלוונטיות:

 1. עדכון במדיניות מרחקי הפרדה, 23/08/2020
 2. מביירות לחיפה: "קיבלנו תשובות טובות, אפשר להיות רגועים", 12/8/2020
 3. אירוע חומרים מסוכנים קטלני בלבנון: פיצוץ אמוניום חנקתי, 05/08/2020
 4. הממשלה תקים ועדת מנכ"לים שתעסוק בעתיד מפרץ חיפה, 11/08/2020
 5. איזוטנקים או אונייה בנפח מוקטן? מה הפתרון ליבוא אמוניה?, 17/08/2017
 6. למידע נוסף על חומרים מסוכנים | infospot

מרחקי הפרדה בין חומרים מסוכנים לאוכלוסייה

מסמך התנאים הנוספים לייבוא תחליפי אמוניה מפרט, בין השאר, את מרחק ההפרדה המזערי הנדרש בין החומרים הנ"ל לרצפטורים ציבוריים, ובכל מקרה דורש ליישם את מדיניות מרחקי ההפרדה של המשרד להגנ"ס. להלן חלק מהדרישות:

 • יבוא אמוניה מימית: אמוניה מימית בריכוז 20% ומעלה נדרשת במרחק הפרדה החל ממשקל של 10 טון - לפחות 100 מטר.
 • יבוא אמוניה אל-מימית: נדרשת במרחק הפרדה החל ממשקל של 250 ק"ג. בשלב זה יאושר יבוא רק במיכלים של עד 12.5 טון (איזוטנק). כמו כן, מפורטים מרחקי הפרדה שונים לאחסון ולתהליך הפריקה והטעינה של אמוניה אל-מימית.
 • יבוא חומצה חנקתית: חומצה חנקתית בריכוז 80% ומעלה נדרשת במרחק הפרדה מכמות של 500 ק"ג – לפחות 100 מטר.

דרישות לאחסון אמוניום ניטראט – החומר שהתפוצץ בביירות

התנאים לאחסון אמוניום ניטראט, קצת יותר מפורטים מיתר החומרים החלופיים ליבוא אמוניה. התנאים דורשים מרחק הפרדה מזערי של לפחות 50 מטר בכמות של 1-3 טון. בכמות גדולה יותר, נדרש מרחק של לפחות 400 מטר או לפי נוסחה המפורטת בתנאים.

כמו כן, התנאים לאחסון אמוניום ניטראט דורשים התייחסות ל"אפקט דומינו" (תגובת שרשרת או הערכת סיכון מצרפי) ולפיה העסק יחשב את טווח ההשפעה של האמוניום ניטראט על אחסון רעלים אחרים (אפקט דומינו). אם נמצא שקיים מקור סיכון נוסף בטווח ההשפעה, יחושב מרחק ההפרדה בתרחיש הכולל את שני מקורות הסיכון ביחד, כולל תרחיש מחמיר למקור הסיכון המושפע (אובדן תכולה מלא).

בנוסף לכך, במסמך מפורטים תנאים הנוגעים לאופן אחסון אמוניום ניטראט, לרבות אחסון במקום מאוורר, יבש ובמבנה לא דליק.

המסמך גם מפרט דרישות למרחק הפרדה מזערי בין מערומים של אמוניום ניטראט, לפי 2 שיטות חישוב אפשריות:

 1. אחסון בערימות שקים: מרחק ההפרדה ייקבע לפי צורת האחסון וצפיפות החומר, כפי שמפורט במסמך.
 2. אחסון בערימות תפזורת (stacks): רלוונטי רק עבור אמוניום ניטראט מסוג fertilizer grade (מספר או"מ 2067), פירוט נוסף במסמך.

--------

מסמכים רלוונטיים:

להמשך קריאת הכתבה המלאה