ארגון הבריאות העולמי ממליץ להחמיר את ערכי איכות האוויר
הארגון ממליץ להחמיר את ערכי איכות האוויר של 6 מזהמים מרכזיים. לדבריו, הוא גילה במחקריו כי הם מסוכנים מכפי שחשבו בעבר וצמצום הפליטה שלהם יפחית משמעותית את התחלואה והתמותה מהם
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 05/10/2021

ארגון הבריאות העולמי (WHO) עדכן את ההמלצות שלו לערכי איכות אוויר – המהווים בסיס לערכי איכות האוויר שקובעות המדינות השונות ובכללן ישראל.

ההמלצה של ארגון הבריאות העולמי עוסקת ב-6 מזהמים: אוזון O3, חלקיקים נשימים PM2.5 ו-PM10, גופרית דו חמצנית SO2, חנקן דו חמצני NO2 ופחמן חד חמצני CO. הערכים החדשים פורסמו לצד פירוט של הנזקים הבריאותיים שעלולים להיגרם מכל מזהם, כמו גם השפעתם על שינויי האקלים.

רק לפני חודש פרסמנו כאן טיוטת עדכון ערכי איכות אוויר שהמשרד להגנת הסביבה פרסם להערות הציבור, כחלק מתהליך שמתבצע אחת ל- 5 שנים. בעדכון שמציע המשרד להגנ"ס לא שונו הערכים של 6 המזהמים שעליהם מדבר כעת ארגון הבריאות העולמי.


כתבות רלוונטיות:

 1. עדכון ערכי איכות אוויר, 14.9.2021
 2. נדחה העדכון של ערכי איכות אוויר, 28.12.2020
 3. דחייה של שנה בעדכון ערכי איכות אוויר, 13.08.2020
 4. עדכון ערכי איכות אוויר על הפרק, 18.03.2019
 5. למידע נוסף על זיהום אוויר | infospot

7 מיליון מקרי מוות מוקדם בשנה עקב זיהום אוויר

זיהום אוויר נחשב לאחד האיומים הגדולים ביותר גם על בריאות הציבור, לצד שינויי האקלים. לפי ממצאי ארגון הבריאות העולמי, מדי שנה מתים בעולם 7 מיליון בני אדם מזיהום אוויר ומיליונים נוספים סובלים מתחלואה, בעיקר במדינות נחשלות עם הכנסה נמוכה. גם זיהום אוויר ביתי הנובע מחימום הבית ובישול באמצעים מזהמים גרמו לכ -3.8 מיליון מקרי מוות בטרם עת בשנת 2016.

לפי ארגון הבריאות העולמי, כמעט 80% ממקרי המוות בעולם הקשורים למזהם PM₂.₅ - ניתן היה למנוע אם רמות זיהום האוויר הנוכחיות היו מופחתות לאלה המוצעות כעת על ידו, זאת המסקנה שהגיע אליה מניתוח תרחישים שביצע.

המזהמים שערכיהם יוחמרו

בהתאם לממצאים שהראו כי המזהמים המרכזיים תורמים לתחלואה ולתמותה יותר ממה שסברו בעבר, ארגון הבריאות העולמי פרסם המלצה ובה עדכון ל-6 מזהמים מרכזיים: אוזון, חלקיקים נשימים (PM2.5 ו-PM10), גופרית דו חמצנית, חנקן דו חמצני ופחמן חד חמצני. מזהמים אלה יכולים לגרום למחלות לב, כלי דם ונשימה ואף לסרטן.

להלן טבלה שמפרטת את ערכי איכות האוויר המומלצים כעת על ידי ארגון הבריאות העולמית, לצד הערכים הקיימים כיום בישראל (ערכי הסביבה שמחייבים מבחינה חוקית):

השוואת ערכי הסביבה בישראל להצעה של WHO [מיקורגרם]


להגדלה לחצו כאן

המלצה גם על יעדי ביניים

ארגון הבריאות העולמי מכיר בקושי ליישם באופן מיידי את ערכי איכות האוויר המחמירים החדשים, ולכן, במטרה להקל על משימת הפחתת פליטת המזהמים, ארגון הבריאות העולמי ממליץ למדינות העולם על החמרה הדרגתית של ערכי איכות האוויר, ושימוש בערכים זמניים, שיוכלו לשמש לתקופת ביניים. הפירוט בדוח הבריאות העולמי המצורף בתחתית הכתבה.

רק לאחרונה פורסם עדכון לערכי איכות האוויר בישראל

לפני מספר שבועות המשרד להגנ"ס פרסם טיוטת עדכון לערכי איכות אוויר להערות הציבור, תהליך שמתבצע אחת לחמש שנים..

מרבית השינויים שמוצעים בטיוטה הופיעו גם בטיוטה הקודמת, בינהם - שינוי ערכי הסביבה ו/או ערכי יעד של מזהמים דוגמת טולואן, סטירן, ניקל, ארסן וואנדיום.

שינויים נוספים שהוצגו בטיוטה הקודמת, כמו ביטול ערכי היעד והסביבה במספר מזהמים (תחמוצות חנקן, אבק שוקע ומילחי גופרה) משום שאינם רלוונטיים יותר – הוסרו מהטיוטה הנוכחית. כמו כן, נבחנה האפשרות לעדכן את ערכי איכות האוויר למזהמים נוספים, ביניהם בנזן, פורמלדהיד וטטרהכלורואתילן, אך הוחלט שלא לעדכנם מסיבות שונות.

מבחינת חלקיקים נשימים, כיום מותרות מדי שנה 18  חריגות מערך הסביבה של חומר חלקיקי עדין מרחף (PM 2.5 ו- PM 10), בשל סופות אבק. אלא שמספר סופות האבק חושבו באופן סטטיסטי. בתיקון המוצע מבקשים לקבוע כי החריגות מערך הסביבה בחלקיקי PM  מותרות על בסיס בדיקה איכותית לקיומן של סופות אבק. כלומר, על בסיס הוכחה שאכן התרחשה סופת אבק ספציפית.

תזכורת: מה הם ערכי איכות אוויר?

המשרד להגנ"ס ממליץ לכנסת על ערכי איכות האוויר שלאחר אישור הכנסת הופכים לתקנה מחייבת. ערכי איכות אוויר מתייחסים ל 28 מזהמים שונים, להם נקבעים 3 סוגי ערכים:


להגדלה לחצו כאן

 1. ערכי יעד: חריגה מהם מהווה חשש לסיכון או לפגיעה בבריאות ובאיכות חייהם של בני אדם, בנכסים או בסביבה. ערכי היעד נקבעים על בסיס שיקולים בריאותיים.
 2. ערכי סביבה: חריגה מהם מהווה זיהום אוויר חזק או בלתי סביר ואסורה על פי חוק.
 3. ערכי התרעה: חריגה מהם, בחשיפה לזמן קצר, גורמת לסיכון או לפגיעה בבריאותם של בני אדם, ויש לנקוט אמצעים מידיים למניעתם.

---

מסמכים רלוונטיים:

 1. הנחיות ארגון