עיכוב נוסף בפרויקט הפחתת הפליטות בתחנת הכוח הפחמית באשקלון
המשרד להגנ"ס אישר לחברת החשמל עיכוב נוסף, של חודשיים וחצי, על מנת שלא לפגוע באספקת החשמל למשק. החברה תידרש לקזז את הפליטות העודפות ע"י השבתה של יחידה פחמית בחדרה. הרשויות המקומיות באשקלון מתנגדות
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 03/3/2020

המשרד להגנת הסביבה אישר לחברת החשמל דחייה נוספת, של חודשיים וחצי, בפרויקט הפחתת הפליטות בתחנת הכוח באשקלון, בשל חוות דעת של משרד האנרגיה כי ללא העיכוב, יש סכנה לאספקת החשמל למשק.

איגוד ערים אשקלון טוען כי זו הפעם השישית שחברת החשמל מבקשת לדחות את הפרויקט, אשר היה אמור להסתיים במקור בשנת 2015 ומאז נדחה פעמים רבות, תוך כדי פגיעה בציבור שסובל ממטרדי זיהום אוויר וריח.

פרויקט הדגל של חברת חשמל

עוד בשנת 2011 החליטה הממשלה לקדם פרויקט להתקנת אמצעים להפחתת פליטות בשתי תחנות הכוח הפחמיות של חברת החשמל – בחדרה ובאשקלון שהיוו עד אז את מקור הפליטה בעל התרומה הגדולה ביותר לזיהום האוויר בישראל.

הפרויקט צפוי להביא להפחתה של בין 80-90% בפליטות של תחמוצות חנקן וגופרית. עלות הפרויקט כ 8 מיליארד ₪ והוא סבל מעיכובים רבים, של שנים, ביחס ללוחות הזמנים המקוריים. אך כיום, מרבית שלבי הפרויקט הושלמו בשתי תחנות הכוח ובהתאם לכך כמות הפליטות הופחתה באופן משמעותי.

עדיין נותרו מספר אמצעים אחרונים שנדרש להתקין בתחנת הכוח רוטנברג באשקלון – אליהם מתייחס העיכוב המדובר.

שווה להזכיר כי לפני כשנה וחצי הוחלט להסב גם את היחידות הפחמיות בהם מותקנים האמצעים להפחתת הפליטות – לגז טבעי, במטרה להפסיק את השימוש בפחם המזהם. בהמשך לכך, רק לפני חצי שנה הודיעה שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כי הוחלט לקצר את לוחות הזמנים להסבת היחידות, לשנת 2025.

כלומר, בסופו של דבר, ההשקעה האדירה בפרויקט הפחתת הפליטות ישמש לשנים ספורות בלבד, הרבה פחות ממה שתוכנן מראש. אלא אם גם פרויקט הסבת התחנות הפחמיות לגז יסבול מדחיות של שנים בביצוע.


כתבות רלוונטיות:

  1. אושרה הקמת יחידות ייצור חשמל בגז טבעי במקום בפחם, 13.01.2020
  2. שטייניץ: השימוש בפחם יופסק ב-2025, 14.11.2019
  3. מי אשם בריח החריף באשקלון? 17.06.2019
  4. תביעה ייצוגית נגד חברת החשמל: נזק לתושבי חדרה מהפחם, 02.05.2019
  5. חברת החשמל: נמשכת הירידה בפליטות לאוויר מתחנות הכוח, 01.04.2019
  6. מידע נוסף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

עיכוב של 2.5 חודשים במקום 8.5 חודשים

במהלך חודש ינואר, לקראת מועד ההשבתה המתוכנן של יחידה 3 בתחנת הכוח רוטנברג באשקלון, לצורך השלמת פרויקט הפחתת הפליטות, פנתה חברת החשמל למשרד להגנת הסביבה בבקשה לדחות את ההשבתה והפרויקט ב 8.5 חודשים.

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי אישר הארכה של 2.5 חודשים בלבד, בעקבות חוות דעת של משרד האנרגיה שקובעת כי "השבתה של יחידה 3 ברוטנברג תגרום לכך שרזרבת הייצור תרד אל מתחת לסף התכנוני המותר, באופן שיסכן את אמינות אספקת החשמל".

ביחידה 3 המדוברת, מותקנים כבר סולקנים להפחתת פליטות של תחמוצות גופרית [SOx] וכעת נדרש להשבית את היחידה לצורך התקנת מסנן קטליטי סלקטיבי [SCR] להפחתת פליטות של תחמוצות חנקן [NOx].

מכיוון שלוחות הזמנים של פרויקט הפחתת הפליטות מעוגנים בהיתר הפליטה לאוויר שניתן לחברת החשמל, עליה להגיש בקשה לשינוי היתר הפליטה. טיוטת ההיתר תפורסם להערות הציבור.

קיזוז עודף הפליטות באשקלון עם תחנת הכוח בחדרה

המשרד להגנת הסביבה הודיע כי חברת החשמל תידרש לקזז את תוספת הפליטות העודפת שתיגרם בשל העיכוב בהשלמת הפרויקט בתחנת הכוח באשקלון, באמצעות השבתה לתקופה נוספת של יחידה פחמית אחרת, אך כזו הפועלת בתחנת הכוח אורות רבין בחדרה.

זו לא פעם ראשונה שנעשה שימוש במנגנון קיזוז הפליטות בין תחנות הכוח של חברת החשמל, ולמרות שיש היגיון לדרוש מהחברה לקזז את הפליטות העודפות שלה, מרבית ההשפעה של הפליטות היא בקירבת מקור הפליטה – כלומר הפחתת הפליטות באזור חדרה, לא תשפיע על תושבי אשקלון והסביבה.

באשקלון מתנגדים להארכה ולקיזוז הפליטות עם חדרה

בעבר הביע איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון התנגדות לקיזוז הפליטות, בטענה כי

להמשך קריאת הכתבה המלאה