הושק מתקן גזיפיקציה להפקת חשמל מפסולת חקלאית
מתקן ראשון מסוגו החל לעבוד בנגב ויטפל בגזם חקלאי שיהפוך לחשמל. המתקן יחסוך היטל הטמנה, פליטת גזי חממה והשלכת פסולת בשטחים פתוחים
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 09/7/2023

השבוע הושק בנגב מתקן גזיפיקציה ראשון מסוגו בארץ. המתקן, שהוקם על ידי חברת ערבה, יטפל בפסולת חקלאית יבשה – גזם גידולי עגבניות שרי – ויהפוך אותה לחשמל שיפעיל גנרטורים במט"ש קציעות. מדובר בפתרון עבור עשרות אלפי טונות של פסולת בשנה שכיום מושלכים בשטחים פתוחים בניגוד לחוק וגורמים לזיהומי קרקע ואוויר.

הקמת הפרויקט הוא פרי שיתוף פעולה של משרד האנרגיה, קק"ל, המועצה האזורית רמת הנגב וחברת ערבה. גם המתקן הזה מוקם במטרה לקדם כלכלה מעגלית ולעמוד ביעדי הפחתת פליטות גזי החממה של ישראל.


כתבות רלוונטיות:

  1. פורסם מכרז לאספקת מתקן גזיפיקציה, 4.6.2023
  2. כך מפעל שורש הגיע לאיפוס פליטות ב 3 שנים, 26.1.2023
  3.  6מתקני השבה חדשניים לפסולת זכו במענק, 21.12.2022
  4. הממשלה אישרה להקים מתקן השבת אנרגיה מפסולת, 18.10.2022
  5. למידע נוסף על איכות הסביבה במפרץ חיפה infospot

בשלב הפיילוט: טונה פסולת תפיק 50 קוט"ש ביממה

המתקן החדש יוצר בידי חברה גרמנית. בשלב הראשון הוא מחמם את הגזם הצמחי לטמפרטורה גבוהה במיוחד של 1,200 מעלות. בעקבות כך הגזם הופך ממוצק לגז ומאפשר הפקת חשמל מגז. בתקופת הפיילוט יטפל המתקן בערך בטונה פסולת ליום וייצר כ-50  קוט"ש ומעל ל-1,000 קילווואט ליום. החשמל ינוצל להפעלת גנרטורים במט"ש קציעות שמטפל בשפכים באזור.

לדברי ראש המועצה רמת נגב, ערן דורון שסייע בהקמת המתקן, כל חקלאי או אפילו התאגדות של חקלאים בעתיד יוכלו לטפל בפסולת החקלאית שלהם במשק ולא יצטרכו לשנע את הפסולת למרחקים אדירים, לייצר עוד  גזי חממה ולשלם הרבה עבור הטמנת הפסולת.

נציין שההבדל בין ביוגז לגזיפיקציה הוא שביו-גז הוא טיפול בעיכול אנארובי לפסולת אורגנית יחסית רטובה. תהליך הגזיפיקציה הוא טיפול באמצעות חום שמיועד לפסולת אורגנית יחסית יבשה.

מכרז להקמת מתקן גזיפיקציה לגזם עירוני

כפי שדיווחנו בחודש שעבר, 'איגוד ערים אזור מפרץ חיפה להגנת הסביבה' פרסם מכרז לאספקה והתקנה של מתקן גזיפיקציה לביומסה בהספק 200kwe  באתר במפרץ חיפה. העלות המוערכת לרכישת המתקן היא 6.5 מיליון ₪. האיגוד יממן3  מיליון ₪ באמצעות מענק שקיבל ממשרד האנרגיה.

מדובר במתקן חלוץ שייבדק כחלק מפיילוט כדי לברר את היכולת של טכנולוגיית הגזיפיקציה לטפל בזרמים שונים של פסולת אורגנית: שבבי עץ, רסק גזם עירוני וחקלאי, שאריות ממפעל מיון פסולת ביתית ובוצה. המתקן צפוי לקלוט עד 5 טונות פסולת ביום.

היעילות של מתקני גזיפיקציה ופירולוזיה גדולה לעומת השיטות ה'רגילות' להשבת אנרגיה מפסולת, ובפרט הפקת ביו-גז או שריפה של ביומסה (פסולת אורגנית). הראשונות נחשבות גם לירוקות יותר משום שהן פולטות פחות מזהמים, בין היתר הודות לטמפרטורות הגבוהות שבהן מתבצע הטיפול. הודות לכך ולעובדה שמדובר במתקנים קטנים, קל להקים אותם סמוך למקור היווצרות פסולת וכך לייצר טיפול מקומי ברמת המפעל או מקום היישוב, לחסוך שינוע פסולת ברחבי הארץ ולמנוע את תופעת הנימביNIMBY.

תמיכה במתקני גזיפיקציה נוספים

המתקן המיועד לחיפה הוא אחד משישה מתקני פיילוט בטכנולוגיית גזיפיקציה ופירוליזה שזכו בתמיכה ממשלתית. מטרת הפיילוטים לבדוק את ההיתכנות הכלכלית והסביבתית של המתקנים הללו ולשכפל ו/או להגדיל אותם בהתאם לתוצאות. אם התוצאות יהיו משביעות רצון, השאיפה היא להקים מתקנים דומים סמוך למוקדי ייצור פסולת שאריתית, בהתאם לסוג הפסולת, וכך לחסוך פליטות ועלויות שינוע ברחבי הארץ.

המענק תיעדף מתקני טיפול בטכנולוגיות של גזיפיקציה ופירולוזיה, שהיעילות האנרגטית שלהם גדולה יותר מיעילות השיטות ה'רגילות' להשבת אנרגיה מפסולת, ובפרט משיטת הפקת ביו-גז או שריפה של ביומסה (פסולת אורגנית).

המתקן הראשון שהושק בשבוע שעבר אינו אחד מהמתקנים שקיבלו תמיכה במסגרת הקול הקורא הנ"ל.

התייחסויות

ד"ר גדעון פרידמן, המדען הראשי במשרד האנרגיה: "אני רואה חשיבות גדולה בתחום של השבת פסולת לאנרגיה. זה אלמנט משלים קריטי לאנרגיה הסולארית, וכן מהווה מקור אנרגיה לא חשמלית שהינו חשוב. אנחנו מעריכים את ההתמדה של היזמים, וזו תהיה הדגמה והתחלה למתקנים נוספים, כאשר ניתן יהיה במתקן זה לבחון אופציות רבות נוספות לטיפול בפסולת. אני רוצה להודות גם לתורמים הנוספים על המימון שסיפק משרד האנרגיה והתשתיות, וכן למועצה האזורית רמת הנגב המעודדת ומארחת את המתקן".

אלעד טופול, מנכ"ל חברת ערבה: "המתקן מהווה פיילוט בארץ לטיפול בפסולת חקלאית לאנרגיה, ומהווה את אבן הדרך הראשונה לעוד הרבה מתקנים של פסולת לאנרגיה בכך רחבי הארץ".

ערן דורון, ראש המועצה האזורית רמת הנגב: "מדובר בבשורה חשובה לנגב ולמדינת ישראל. מתקן הגזיפיקציה מאפשר להפוך את מטרד הפסולת למשאב אנרגטי, מהווה פתרון סביבתי אזורי וחוסך בזיהום אוויר, זיהום קרקע ובעלויות הכרוכות בשינוע הפסולת והטמנתו. אני מאמין כי הפיילוט ישוכפל לאזורים חקלאיים נוספים. כי מהדרום תצא הבשורה".


חברות לפינוי וטיפול בפסולת

חברה איש קשר טלפון דוא"ל
ורידיס ורידיס 072-3360696 Veridis@infospot.co.il
נגב אקולוגיה מאיה כהן 072-3712247 Negev@infospot.co.il
ק.מ.מ מחזור מאיר 072-3942967 Kmm@infospot.co.il
טלאור כראדי הילה לישע 072-3972028 Talork@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>