הרשויות המקומיות מתעקשות שקצא"א תכין תסקיר סביבתי
איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון וראש עיריית אשקלון נאבקים בהחלטת הוות"ל לתת פטור לקצא"א מהכנת תסקיר סביבתי מלא למתקניה. לטענתם, החברה לא הכינה תסקיר כזה בכל שנות פעילותה
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 24/6/2021

מנכ"לית איגוד ערים לאיכות הסביבה נפת אשקלון, מיטל אמיתי, פנתה למשרד להגנ"ס בבקשה שהוא ינצל את סמכויותיו בוות"ל וידרוש שקצא"א תחויב להכין תסקיר השפעה על הסביבה כתנאי לקידום התוכנית שלה לאתר קצא"א באשקלון.

באיגוד מסבירים כי בעבר פעלה קצא"א מכוח חוק הזיכיון לנפט, אך הוא פג בשנת 2017. עם תום הזיכיון הוחלט להכין תוכנית שמטרתה לתרגם את האישורים שניתנו לחברה מתוקף חוק הזיכיון - לשפת התכנון והבנייה.

הוות"ל, שדן כעת בתוכנית זו, שוקל לאשר את קידומה ללא הכנת תסקיר סביבתי בטענה שהיא עוסקת במצב הקיים ברובה ולא כוללת הכנסת שינויים רבים, וכן בטענה שקצא"א כבר ביצעה בעבר בדיקות וסקרים רבים.

אלא שאיגוד הערים דוחה את טענות הוות"ל ומתנגד למתן פטור מתסקיר סביבתי לקצא"א. לפי האיגוד, התסקיר נועד להיות כלי מרכזי לבדיקת השפעה של התוכניות הנוכחיות של החברה על הסביבה והצבת דרישות סביבתיות כתנאי לפיתוח פעילותה. בנוסף טוענים באיגוד כי קצא"א מעולם לא נדרשה להכין תסקיר השפעה על הסביבה הכולל את כל מתקניה כתנאי מקדים לפעילותה, וכן שהמסמכים הסביבתיים שהכינה קצא"א בעבר אינם מעודכנים.


כתבות רלוונטיות:

  1. לבטל את ההסכם של קצא"א עם האמירויות, 09.6.2021
  2. עתירה נגד קצא"א בגין ההסכם, 05.5.2021
  3. זיהום נחל צין: קנסות בסך 700 אלף ₪ לאחר 8 שנים, 07/07/2019
  4. בכירי קצא"א יעמדו לדין בגין דליפת הנפט בשמורת עברונה, 28.10.2020
  5. למידע נוסף על זיהום אוויר | infospot

הוות"ל: קצא"א תחויב רק בתסקיר סביבתי ימי

לפני כ-3 חודשים המליצה ראש הצוות הסביבתי של הות"ל, ד"ר אורית ניר, לפטור את קצא"א מעריכת תסקיר השפעה על הסביבה. ניר הסבירה שהתוכנית הזאת יוצאת דופן, מאחר שהיא עוסקת ברובה במצב הקיים - קרי בשטחים, בתשתיות ובמתקנים הקיימים של קצא"א כיום - שלא מוכנסים בו שינויים גדולים.

עוד סיבה שציינה ניר היא שבמהלך השנים ביצעה החברה בדיקות וסקרים רבים ברוב ההיבטים הסביבתיים של פעילותה, ובין השאר הגישה מסמך מקיף על ההשפעות הסביבתיות של הקמת תשעה מכלי דלק חדשים.

לדברי ניר, ההיבט הסביבתי הגדול היחיד שלא נבדק הוא הסיכונים לסביבה הימית, ולכן המלצתה הייתה להכין חוות דעת שתתמקד בהשפעות הפעילות של החברה בים. נכון לעכשיו נמשכים הליכי אישור התוכנית בלי עריכת תסקיר כולל. בתוך כך הופצו הנחיות להכנת המסמך הסביבתי הכוללות רק את הסיכונים לסביבה הימית.

איגוד ערים אשקלון: ההחלטה שגויה מיסודה

במכתב ששלחה מנכ"לית איגוד ערים נפת אשקלון, מיטל אמיתי, למשרד להגנ"ס, היא טוענת שההחלטה לפטור את קצא"א מביצוע תסקיר סביבתי מלא למתקניה - שגויה מיסודה. זאת משום שקצא"א היא תשתית לאומית בעלת היקף עצום עם פוטנציאל נרחב מאוד להשפעה על הסביבה, ובפרט בשל עשרות מכלי הדלק, קווי הדלק, מסופי הטעינה והפריקה ומתקנים נוספים, הנמצאים במרחק זעום של כ-570 מטר מבתי מגורים באשקלון.

באשר לטענה של הוות"ל כי התוכנית הנדונה עוסקת במצב הקיים כמעט ללא שינויים ולכן לא נדרש תסקיר סביבתי עבורה, ציינה אמיתי מאיגוד הערים כי קצא"א מעולם לא נדרשה להגיש תסקיר השפעה על הסביבה כתנאי מקדים לפעילותה, כזה הבוחן את מכלול הפעילות שלה במקום, וכי כעת יש להציג לוות"ל בסיס נתונים מלא כדי שתוכל לקבל החלטה בעניין.

לגבי הטענה של הוות"ל כי אין צורך בתסקיר סביבתי כי קצא"א הגישה סקרים רבים לאורך השנים, אמיתי ציינה כי נדרש מסמך עדכני המתייחס לכל מתקני החברה ולא לחלקים ספציפיים בפעילותה.

לדברי אמיתי, לאורך השנים קצא"א הגישה למשרד להגנת הסביבה תסקירים סביבתיים שונים, אך האחרון שבהם הוגש בשנת 2019 ועסק במכלי פרופילן בלבד. מאז הגשת התסקירים הקודמים התרחשו בחברה שינויים שיש להם השפעה סביבתית ולכן נדרש תסקיר סביבתי חדש.

לפי אמיתי, בין היתר לא נערכו בדיקות בשנים האחרונות לציוד ומערכות על אף שקיים בלאי טבעי. מצבם כיום לא דומה בהכרח מבחינת השפעה סביבתית למצב דאז. עדות לכך היא העלייה באירועים הסביבתיים בשנים האחרונות. מדובר בעשרות אירועים של מטרדי ריח דלק באזור אשקלון. בשנה שעברה היו 3 אירועים כאלה שהוגדרו חמורים, ובעקבותיהם התקבלו אלפי תלונות של תושבים שדיווחו על תחושות בחילה, סחרחורות ועוד. בעקבות אירוע נוסף, שאירע לפני כמה חודשים, החליט המשרד להגנת הסביבה לפתוח בחקירה פלילית בנושא.

עוד לפי איגוד ערים אשקלון, שינויים נוספים שחלו בחברה בשנים האחרונות כוללים אישור להקים חוות מכלי פרופילן, עלייה משמעותית שנתגלתה בפליטות לאוויר בעת טעינת אוניה ב-2017 והתקנת מערכת VCU להפחתת פליטות לאוויר רק במקשר ימי אחד.

ראש עיריית אשקלון, תומר גלאם, הוסיף כי הוא יעמוד על כך שתוכניותה של קצא״א לא יקודמו עד שלא יוגש תסקיר זה. "לא נסתפק בפחות מכך. חברת קצא״א חייבת להפנים כי חיי תושבי אשקלון אינם הפקר, והם מחוייבים לבצע את הנדרש מהם ולעמוד בסטנדרטים המחמירים ביותר".

---

מסמכים רלוונטיים:

  1. המכתב של