לראשונה בעולם: פיילוט להפקת 1 מגה וואט חשמל מגלי הים – יוקם בחדרה
התחנה הניסויית, תבנה בחוף ימה של חדרה בעלות של כמיליון $
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 22/7/2019

פיילוט ראשון בעולם להפקת חשמל בהספק של 1 מגה וואט מתנועת גלים, המתבסס על פתרון של חברתPower  Eco Wave, יוקם בחוף ימה של חדרה, כך מדווח מרכז החדשנות לתחום האנרגיה (NEES Center), שהוקם על ידי החברה הכלכלית  של עיריית חדרה ו-OTOWI.

באתר הניסוי בחוף חדרה יותקנו מצופים שתנועתם מייצרת לחץ על נוזל הידראולי. האנרגיה הנוצרת מהלחץ מועברת לגנרטור ומשם לרשת חשמל. התחנה שתבנה תהיה בגודל של כ-1 מגה וואט. עלות הפרויקט נאמדת בכמיליון $ והוא צפוי להימשך כשנתיים.

הפרויקט משתלב בחזון של עיריית חדרה להפיכתה לעיר האנרגיה. בעזרת NEES Center מוטמעים בחדרה פתרונות אנרגיה חדשניים בים, ביבשה ובתעשייה ומסייעת בפיתוח הפעילות של Eco Wave Power, שמפעילה פרויקטים דומים בארץ ובחו"ל.


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. יש לצמצם השפעה סביבתית עבור הגז הטבעי, 3.07.2019
  2. התראה ושימוע לפני צו הפסקה למתקן להפקת אנרגיה מגזם, 30.07.2019
  3. עד 2050 ישראל תעבור לכלכלה דלת זיהום ותחרותית, 23.06.2019
  4. מידע נוסף על זיהום אוויר מייצור חשמל | infospot

 


הטכנולוגיה | Eco Wave Power

Eco Wave Power היא חברה בינלאומית שנוסדה בישראל העוסקת בייצור חשמל מגלי הים. הטכנולוגיה של אקו וייב זכתה בהכרה כמתקן חלוץ על ידי משרד האנרגיה, ומפעילה תחנת הדגמה בנמל יפו משנת 2014 בהיקף של כ 10kW. באוקטובר 2018 קיבלה מענק ממשרד האנרגיה להרחבת המתקן ביפו ל 100kW ולחבר אותו לרשת החשמל, שכן עד היום המתקן מייצר חשמל off-grid.

בנוסף, לחברה תחנת כוח בהספק של 100kWהמחוברת לרשת החשמל בגיברלטר, התחנה היחידה בעולם שמחוברת לרשת החשמל תחת חוזה מסחרי. 

המתקן החדש שיוקם בחדרה, הוא כאמור קפיצת מדרגה מבחינת ההספק – 1MW - פי 10 מהמתקן הקיים בגיברלטר.

NEES Center – מרכז חדשנות אנרגיה בחדרה

NEES Center (New Energy Entrepreneurial Solutions) הוא מרכז חדשנות הפועל בשיתוף עם עיריית חדרה ומעניק מעטפת שירותים לחברות הזנק בתחומי האנרגיה. בין היתר, מעניק סיוע באיתור בטא-סייטס והטמעת הטכנולוגיה וחיבור למשקיעים ואנשי מקצוע. ל-NEES Center שיתופי פעולה עם גופים עסקיים, מוניציפליים ואקדמיים בעלי מטרה משותפת – לקדם את תעשיית האנרגיה בישראל.

בתמונה מימין לשמאל: קודי נורטון – מנהל מרכז היזמות ,NEES Center יאיר רודיק – מנהל הפיתוח העסקי של ,EcoWave Power צביקה גנדלמן – ראש עיריית חדרה, שי ארנט – מנכ"ל החברה הכלכלית חדרה

התייחסויות:

מנהל NEES Center, קודי נורטון: "אנחנו שמחים על שיתוף הפעולה וחיבור ראשון בעולם של תחנה מסוג זה לייצור 1 מגה-וואט חשמל לרשת, כאן בחדרה. בהצבת תחנה זאת אנחנו לוקחים חלק במאבק הגלובלי בשינויי מזג האוויר בעזרת פתרונות חדשניים, וזאת רק ההתחלה".

מנכ"לית ומייסדת Eco Wave Power, אינה ברוורמן: "אנו שמחים על הפרויקט המשותף עם עיריית חדרה, שמצטרפת לערים אחרות בארץ ובעולם באימוץ הפתרון שלנו".

ראש עיריית חדרה, צביקה גנדלמן: "מרכז החדשנות מאפשר ליזמים בתחילת דרכם להתקדם בסטארט-אפים בתחום האנרגיה, וליזמים ותיקים לקדם פרויקטים חדשניים כמו אלה. כל יזם או סטרטאפיסט המעוניינים לקדם פרויקטים ומיזמים בתחמי האנרגיה, מקומכם אצלנו בחדרה. המרכז לחדשנות מצטרף לעוגני האנרגיה בחדרה, כולל עוגנים ברמה הלאומית, ומחזק את תדמיתה של חדרה כעיר האנרגיה של ישראל".


חברות ומעבדות לטיפול ובדיקה של שפכים תעשייתיים: