מפעל פרוטרום בחיפה נדרש לבצע סקר לבירור פוטנציאל לזיהום קרקע
בעקבות צמצום הפעילות של המפעל בחיפה, המשרד להגנת הסביבה דורש לבחון האם יש באתר קרקע מזוהמת הדורשת טיפול
  • מאת:
  • פורסם בתאריך: 12/3/2020

מפעל פרוטרום במפרץ חיפה נדרש להתחיל בתהליך חקירת קרקע בכדי לבחון האם באתר קיימת קרקע מזוהמת הנדרשת לטיפול, כך מודיע המשרד להגנת הסביבה.

המשרד להגנת הסביבה מדווח כי בעקבות הפסקת רוב פעילות מפעל פרוטרום במתקניו בחיפה, שבהם בוצע ייצור תמציות טעם וריח, ובהתאם לדרישות של המשרד להגנת הסביבה בהיתר הרעלים, המפעל יבצע חקירת קרקע לשם קביעת הצורך בשיקום הקרקע.

חקירת הקרקע בשטח המפעל תחל בימים אלה, ולאחר השלמתה יידרש המפעל בשיקום, לרבות פינוי מכלים תת-קרקעיים שהכילו חומרים מסוכנים.

התהליך יבוצע בהתאם לתוכנית שיאשרו נציגי מחוז חיפה של המשרד להגנת הסביבה, תוך ליווי ופיקוח קפדני. במהלך הליך חקירת הקרקע לא צפויים מפגעי ריח או מפגעים אחרים.


כתבות רלוונטיות:

  1. 30 מפעלים יכנסו מדי שנה לתהליך חקירת זיהום קרקע, 01.11.2018
  2. בימ"ש מעכב את הבנייה על קרקע מזוהמת בתל השומר, 01.03.2020
  3. עדכון סקר סיכונים IRBCA וערכי סף לקרקעות מזוהמות, 12.02.2020
  4. שיקום מתחם תע"ש בית הכרם יוצא לדרך, 02.10.2019
  5. מידע נוסף על קרקעות מזוהמות | infospot

תהליך חקירת קרקע לבירור פוטנציאל זיהום קרקע

בהיעדר חוק קרקעות מזוהמות, המשרד להגנת הסביבה החל בשנים האחרונות לעגן בהיתר הרעלים דרישה לחקירה וטיפול בקרקעות מזוהמות, למקרים בהם מצטמצמת או נסגרת פעילות שעלולה הייתה לגרום לזיהום קרקע. זאת על מנת לוודא כי במידה ויש קרקע מזוהמת היא תטופל על ידי הגורם המזהם בטרם האתר נסגר.

הצעד הראשון בתהליך חקירת קרקע הוא ביצוע סקר היסטורי שמטרתו בירור ראשוני של הפוטנציאל לזיהום קרקע, ובמידת הצורך, תוכנית ביצוע לשלבי ההמשך: סקר גזי קרקע וסקר קרקע. בסיום כל השלבים, במידה ונקבע כי יש באתר קרקע מזוהמת הנדרשת לטיפול – מכינים תוכנית טיפול ומוציאים אותה לפועל.

חברת פרוטרום

חברת פרוטרום [FRUTAROM] הינה חברת ישראלית המייצרת תמציות טעם וריח, אשר נרכשה בשנת 2018 על ידי תאגיד אמריקאי (IFF) בסכום של 6.4 מיליארד $.

חברת פרוטרום ניסתה בשנים האחרונות להקים מפעל חדש באזור הגלבוע, אך הפרויקט לא יצא לפועל בשל התנגדות התושבים באזור.