פורסמו ההנחיות של תחזוקת מפרידי שמן/דלק ממים
לאחר סבב הערות ציבור מתפרסם הנוסח הסופי של ההנחיות עם כמה שינויים בהם תדירות פינוי המפריד, פירוט נוהל תחזוקה, דרישה לשמירת מסמכים ועוד
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 06/9/2020

המשרד להגנת הסביבה פרסם את הנוסח הסופי של מסמך ההנחיות לתפעול ותחזוקת מפרידי שמן/דלק ממים, זאת כ-7 חודשים לאחר פרסום הטיוטה להערות הציבור. בעקבות הערות הציבור הוכנסו מספר שינויים להנחיות הסופיות ואנו נפרט עליהם בכתבה הבאה.

ההנחיות לא מחייבות התקנת מפריד שמן/דלק אלא מנחות כיצד יש לתחזק ולתפעל את המפריד. במסמך הערות הציבור מבהירים כי הדרישה לפעול לפי מסמך ההנחיות תינתן כתנאי בהיתר או רישיון העסק לפי הצורך.


כתבות רלוונטיות:

  1. הנחיות לתפעול ולתחזוקה של מפרידי שמן או דלק, 19.01.2020
  2. פורסמה רשימת מפרידי דלק העומדים בתקן האירופי, 08.04.2018
  3. הנחיות מעודכנות לתפעול ותחזוקה של מפריד שמנים ושומנים, 9.1.2020
  4. הקלות קורונה לעסקים: צמצום חובת דיגום שפכי תעשייה, 22.07.2020
  5. ירידה משמעותית בהעברת שמן משומש למיחזור, 20.02.2019
  6. למידע נוסף על שפכים תעשייתיים | infospot​

על מי חלות ההנחיות ומה מטרתן?

ההנחיות החדשות מתייחסות למפעלים ועסקים שנדרשים להציב מפריד שמן/דלק ממים בהתאם לתנאים הסביבתיים שברישיון העסק שלהם, ביניהם תחנות דלק, מוסכים ותחנות סיכה, מתקני רחיצת רכבים, בתי מלאכה ומפעלים שיש להם נוזלים קלים ועוד.  אך כאמור, הדרישה לפעול לפי מסמך ההנחיות תינתן כתנאי בהיתר או רישיון העסק לפי הצורך.

מטרת ההנחיות היא להורות על דרך הטיפול במפרידי שמן/דלק ממים באופן שיבטיח את תקינותם ויעילותם לאורך זמן. מטרה נוספת היא להפסיק את הזרמת השמן הפיראטית לפתחי ביוב אקראיים על ידי מובילי שפכים שמנסים לחסוך בעלות השינוע והקליטה במתקן טיפול מורשה. לפי ההנחיות החדשות, על בעל העסק לקבל ולשמור אישור בכתב מהספק ששואב ומפנה את השמנים והדלקים שלו וכן ממתקן הטיפול שקלט את השמנים והדלקים שנשאבו מהעסק, כך מקווה המשרד להגנ"ס למנוע את הפירצה שקיימת כיום.

יש לציין כי מפריד שמן ודלק שונה ממתקן הפרדת שמן ושומן שנדרש בעסקי מזון למיניהם – ולו מסמך הנחיות נפרד.

תדירות פינוי מפריד שמן, בדיקת תקינות והליך התחזוקה

יש סעיפים אחדים ששונו או שלא הופיעו בטיוטה שפורסמה בזמנו להערות הציבור ונוספו להנחיות הסופיות שפורסמו כעת. הנה כמה מהם

להמשך קריאת הכתבה המלאה