המשרד להגנ"ס ומשרד האנרגיה לא יאשרו רישיונות חדשים לכריית פצלי שמן
לאחר חודשים של אי בהירות הוחלט שלא לאשר רישיונות חדשים שעלולים לפגוע בפיתוח משק אנרגיה בר-קיימא ולהסב נזקים סביבתיים בטווח הארוך. 2 רישיונות כרייה קיימים ימשיכו
  • מאת: מערכת infospot
  • פורסם בתאריך: 19/2/2020

המשרד להגנת הסביבה ומשרד האנרגיה הודיעו כי הוחלט שלא לאשר רישיונות חדשים לכריית פצלי שמן. בהודעה משותפת נמסר כי ההחלטה התקבלה בשל מחויבותם של שני השרים (שטייניץ ואלקין) לקדם אנרגיה נקייה, ואילו לפרויקטי פצלי השמן עלולים להיות השלכות סביבתיות וטביעת רגל אקולוגית מזיקה שעולים על התועלת האנרגטית שניתן להפיק מהם. 

ההחלטה הגיעה לאחר ישיבה מסכמת בנושא פצלי שמן שהתקיימה השבוע, בה החליטו שלא להעניק רישיונות חדשים לחיפוש ולהפקה של פצלי שמן בעומק האדמה או על פני הקרקע.

הישיבה התקיימה על רקע החלטה של מועצת מקרקעי ישראל מלפני 3 חודשים לדחות דיון על הענקת רישיונות כרייה חדשים לפצלי שמן באתר אורון שבנגב, עקב קולות התנגדות ומחאה רבים מצד המשרד להגנ"ס וארגונים סביבתיים.


 


כתבות רלוונטיות לנושא:

  1. הפקת נפט וחשמל מפצלי שמן ופסולת פלסטיק. בישראל, 29.04.2019
  2. מדיניות חדשה לענף המחצבות משנה את הרגולציה הסביבתית, 07.04.2019
  3. יעד חדש: אפס הטמנה עד 2040, 03.02.2020
  4. 4 מיליארד ₪ למתקני תשתית פסולת, 7.01.2018

מה צפוי לרישיונות הכרייה הקיימים?

בתוך כך, משרד האנרגיה הודיע לחברת רותם אמפרט מקבוצת כי"ל כי לא יאריך את רישיון הפקת פצלי השמן במישור רותם שברשותה מעבר לחודש מאי 2021. 2 רישיונות כרייה שכבר הוענקו במישור רותם ובאורון ייבחנו לאור קריטריונים סביבתיים שיקבע המשרד להגנת הסביבה.

הירוקים מתריעים מפני הכשרת הרישיונות הקיימים

ארגון "אדם טבע ודין" הביע חשש מההחלטה ואמר כי על אף העובדה שיש לברך אותה, עולה החשש שהיא תכשיר את עבודות הכרייה של פצלי שמן ברותם ובאורון. עוד הוסיף הארגון כי בשל חוק הנפט, כל עוד אין החלטה חד משמעית לבטל את שתי התכניות הקיימות ברותם ואורון ישראל עלולה להיות במצב שבו היא מחמירה את המשבר האקלימי העולמי. לדברי עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל הארגון, יש לפעול בהקדם למניעת כרייה ועיבוד של פצלי שמן בכלל.

התייחסויות

מחברת "רותם אנרגיה", אחת משתי החברות שמחזיקות ברישיון קיים לכריית פצלי שמן, נמסר: "למיטב ידיעת השותפות אין בהחלטה האמורה כדי להשליך על תעודת התגלית שהוענקה לשותפות על ידי משרד האנרגיה בשטח רישיון חיפוש מס' 919C5  ועל הפרויקט של השותפות, וכי הפרויקט ובכלל זה הליך התכנון יקודמו כמתוכנן, לאור קריטריונים סביבתיים שנקבעים על ידי המשרד להגנת הסביבה".


ספקים לטיפול בזיהום קרקע:

חברה איש קשר טלפון מייל
ורידיס דורון בכר 054-9360419 verisoil@infospot.co.il
קומפוסטאור ליאת גרוס 072-3719906 compost@infospot.co.il
גרינסויל סתיו אמרוסי 054-9360575 greensoil@infospot.co.il
טיבכו רותם נסל 072-3942060 tibco@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>