פורסמו הגבלות רעש למוסדות חינוך
המשרד להגנת הסביבה פרסם הנחיות לגבי מידת הרעש המותרת במוסדות חינוך ותנאים נוספים
 • מאת: מערכת infospot
 • פורסם בתאריך: 16/11/2023

המשרד להגנת הסביבה פרסם הנחיות מפורטות לגבי רמות הרעש המותרות בבתי ספר, במטרה למנוע פגיעה בתלמידים ובתושבים הגרים בסביבה.

לפי ההנחיות, בתוך מבנה בית הספר מפלס הרעש המרבי המותר הוא 70 דציבל, כולל בשימוש בציוד הגברה. מפלס הרעש המותר מחוץ למבנים סגורים בבית הספר הוא 80 דציבל לכל היותר. הנחיות נוספות נוגעות לרמקולים חיצוניים, לקיום אירועים בבית הספר ולאופן מדידת רעש.

לגבי הרעש מצלצול בית הספר שמשמש לציון סיום ותחילת השיעור, ההנחיות קובעות כי יעשה שימוש במנגינה מרגיעה של מקטעי מוזיקה ישראלית שקטה או קלאסית ולהמנע מצלצול מונוטוני, כפי שהיה נהוג בעבר בבית הספר.

קישור להנחיות המלאות מופיע בתחתית הכתבה.


כתבות רלוונטיות:

 1. טכנולוגיות לזיהוי רעש מכלי רכב הודגמו בעכו, 23.7.2023
 2. פיילוט: מערך של גלאי רעש יותקן ב-4 ערים, 17.5.2023
 3. טכנולוגיות ואמצעים חדשים למדידה ואכיפה של מפגעי רעש, 25.1.2023
 4. כך תתמודדו עם מפגע רעש, 15.3.2023
 5. מידע נוסף על מפגעי רעש | infospot

מגבלות רעש משימוש ברמקולים חיצוניים בארוע בבית הספר

חלק ניכר מההנחיות מתייחס לשימוש ברמקולים חיצוניים בעת ארועים בבית הספר. ההנחיות הטריות קובעות כי בעת שימוש ברמקולים חיצוניים באירוע, יש להפנותם למרכז החצר הבית ספרית ולא לכיוון בנייני מגורים סמוכים.

כמו כן, יש לפרסם על קיומו של אירוע בו נעשה שימוש ברמקולים חיצוניים גם באמצעות תליית מודעות בבניינים הסמוכים לרבות התנצלות על אי הנוחות הזמנית ובקשה לסגור את החלונות הפונים לכיוון בית הספר.

בזמן אירוע בו נעשה שימוש ברמקולים חיצוניים, מפלס הרעש המרבי יהיה עד 80 דציבל בכל שטח בית הספר ולכן גם באזור בניין המגורים החשוף ביותר לרעש. לאחר השעה 22:00 ועד 23:00, עוצמת הרעש לא תעלה על 60 דציבל באזור בניין המגורים החשוף ביותר לרעש. אסור לקיים אירועים עם רמקולים חיצוניים בין השעות 14:00 עד 16:00 ומ-23:00 בלילה עד 7:00 בבוקר.

בכל מקרה הרעש בתוך דירה שחלונותיה סגורים לא יהיה רעש בלתי סביר כהגדרתו בתקנות.

תלונות ומדידת רעש בבית הספר

בתי ספר יכולים למדוד רעש בשטחם באמצעים שונים, כולל אפליקציות ייעודיות. המשרד להגנת הסביבה מציין שבית ספר המעוניין למדוד את רמות הרעש בעזרת ציוד מקצועי יפנה ליחידה הסביבתית של הרשות המקומית שלו לקבלת סיוע.

לתלונות על רעש מבית הספר אפשר לפנות למנהל/ת המוסד או ליחידת הרעש של המשרד להגנת הסביבה במחוז הרלוונטי.

כיצד להתמודד עם מפגע רעש?

לפי חצי שנה דיווחנו כי המשרד להגנת הסביבה פרסם דגשים לציבור כיצד להתמודד עם מפגעי רעש, כולל שימוש באפליקציית מדידת רעש אמינה וחינמית, רשימת סדר הפעולות שכדאי לבצע כשנתקלים במפגע רעש, מחשבון לחישוב מפלס הרעש, מאגר מידע לגבי מפלסי הרעש המותרים בחוק ועוד.

אפליקציה למדידת רעש – לפני פנייה למודד מוסמך

זה המקום להזכיר כי כחלק מקידום תחום הרעש, המשרד להגנת הסביבה פרסם לפני חודשים אחדים המלצה על אפליקציה למדידת רעש. מדובר באפליקציה של המוסד לבטיחות וגיהות בארה"ב – NIOSH – National Institute for Occupational Safety and Health. היא מתאימה רק למערכות ההפעלה של אפל, כלומר למכשירי אייפון ואייפד, ורמת הדיוק שלה טובה מאוד עם סטייה של פחות מ-2 דציבל, לדברי המשרד.

בעשור האחרון נוצרו עשרות אפליקציות למדידת רעש, אך לא היה ברור מה רמת האיכות, הדיוק והאמינות שלהן – לכן ההמלצה של המשרד להגנת הסביבה על יישומון מסוים משמעותית.

מטרת המשרד היא לספק לציבור הרחב כלי ראשוני ואמין למדידה עצמית רעש, לפני שמזמינים מודד מוסמך. המטרה היא לקבל חיווי אמין האם יש מפגע רעש שחורג מהחוק בטרם מזמינים מודד מוסמך שעלותו גבוהה ואינו תמיד זמין בעת יצירת הרעש. אך המשרד מדגיש שהאפליקציה, למרות דיוקה, לא יכולה להחליף מדידה מקצועית בשביל צורכי אכיפה רשמיים.

בנוסף לאפשרות מדידת עוצמת הרעש, האפליקציה כוללת מחשבון שנועד לחשב מה מקור הרעש. בעמוד שיפרסם המשרד להגנת הסביבה לציבור, הוא אף יקשר אותו לתקנות העוסקות ברעש, וכך יאפשר למודדים להבין האם הרעש שהם נחשפים אליו הוא מעבר למותר בחוק.

מהו רעש בלתי סביר?

המשרד מבהיר כי על בתי הספר להימנע מגרימת רעש לא סביר כהגדרתו בתקנות הרעש. רעש כזה עלול לפגוע בשמיעת הסובבים ולהוות מטרד.

החוק מטיל את האחריות לגרימת הרעש לא רק על אדם שגרם לרעש בפועל אלא על מי שמקום הרעש נמצא בשליטתו או בפיקוחו, והוא לא נקט צעדים למנוע אותו. אם נקט צעדים כאלה – עליו להוכיח זאת.

תקנות למניעת מפגעים (רעש בלתי סביר) 1990 קובעות מהו "רעש בלתי סביר" בהתאם לסעיפים הבאים:

 1. סוג המבנה, והאזור שבו מתלוננים על מפגע תעשייתי (מסחרי, מגורים וכו').
 2. משך הרעש.
 3. שעת ביצוע הרעש (יום או לילה).
 4. מפלס הרעש.

מאפייני מקור הרעש (סוג, מרחק, עוצמת רעש במקור וכו') אינם משפיעים על קביעת "רעש בלתי סביר" בהקשר זה.

בתוספת הראשונה לתקנות מפורטים מפלסי רעש שחריגה מהם תיחשב ל"רעש בלתי סביר". הטווח נע בין 35 ל-100 דציבל (dB (A.

רעש יכול להיחשב למפגע גם כאשר הוא אינו עולה על המותר בתקנות. הדבר נתון לשיקול דעתו של בית המשפט, שכבר פסק בעבר כי "יש ומדידות אובייקטיביות אינן משקפות תחושה סובייקטיבית של אדם". המשרד להגנת הסביבה מסביר כי "מטרת התקנות היא להקל על ההוכחה שאכן הרעש מהווה מטרד, אולם הדרך להראות שהרעש אכן מהווה מטרד לא הוגבלה רק לדרך המדידה, ומספיק שהמתלונן ישכנע את בית המשפט כי רמת הרעש חזקה ומפריעה".

---

מסמכים רלוונטיים:

 1. הנחיות לרעש במוסדות חינוך, המשרד להגנ"ס, 11.2023
 2. מחשבון לחישוב מפלסי רעש, המשרד להגנ"ס
 3. מידע כללי על היישומון למדידת רעש NIOSH בשפה האנגלית
 4. עמוד היישומון בחנות האפליקציות APP Store
 5. מדריך שימוש ביישומון למדידת רעש NIOSH – בשפה העברית

ספקים מומלצים למדידה וטיפול במפגעי רעש:

חברה איש קשר טלפון מייל
קובי בר-לב עורכי דין קובי בר-לב 072-3712012 KB@infospot.co.il
פאר אקוסטיקה כרמל פאר 050-8308167 peer@infospot.co.il
לאינדקס הספקים>>